Wojciech Karolak, Warszawa, 28.06.2017 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News
POŻEGNANIE

Wojciech Karolak nie żyje. Wybitny artysta, mąż Marii Czubaszek miał 82 lata

Smutną wiadomość przekazał Hirek Wrona

Konrad Szczęsny 23 czerwca 2021 18:56
Wojciech Karolak, Warszawa, 28.06.2017 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Nie żyje Wojciech Karolak. Legendarny muzyk zmarł w wieku 82 lat. Prywatnie był przez wiele lat mężem Marii Czubaszek, która odeszła w 2016 roku. Smutną wiadomość przekazał w środę po południu dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. 

Nie żyje Wojciech Karolak. Kim był?

W środę 23. czerwca dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Wojciech Karolak, genialny jazzman, multiinstrumentalista i kompozytor. Miał 82 lata. Wiadomość o jego śmierci przekazał dziennikarz muzyczny Hirek Wrona.

„Wojciech Karolak usnął snem wiecznym. W spokoju i ciszy. R. I. P.”, napisał na Twitterze. Potwierdził ją również Program 1 Polskiego Radia.

Zmarły muzyk był nazywany najwybitniejszym organistą w historii polskiego jazzu. Wojciech Karolak przyszedł na świat 28. maja 1939 roku. Szybko zaczął przejawiać talent muzyczny. I to w wielu odsłonach! Grał i komponował m.in. na saksofonie altowym i tenorowym, organach Hammonda (był nazywany ich wirtuozem), zajmował się również aranżowaniem utworów. Karierę profesjonalną rozpoczął w latach 50. XX wieku. I tak w 1958 roku dołączył do formacji Jazz Believers, zaś w kolejnych dwóch latach zaangażowano go do zespołu The Wreckers. Jego liderem był Andrzej Trzaskowski, ojciec obecnego prezydenta Warszawy.

„Lubiłem grać nie tylko w Hybrydach na Mokotowskiej, gdzie grało się jazz tradycyjny, ale też w Stodole, gdzie grało się jazz bardzo swingujący”, wspominał w rozmowie z dziennikarzami Polskiego Radia. 

W 1961 roku Wojciech Karol zdecydował porzucić grę na saksofonie. Wówczas zaczął grać na fortepianie w formacji Andrzeja Kurylewicza. Rok później natomiast wraz z Andrzejem Dąbrowskim założył The Karolak Trio. Wydał również pierwszą autorską płytę. Z kolei od 1963 roku, razem z Janem Ptaszynem Wróblewskim, był członkiem Polish Jazz Quartet. Współpracował również ze Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza, pełnił rolę aranżera i kompozytora studia M-2 oraz big bandu Polskiego Radia, zaś w latach 80. stworzył formację Time Killers z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim.

Wojciech Karolak przez lata współpracował również z saksofonistą Januszem Muniakiem, natomiast w 1988 roku wziął udział w nagraniu legendarnej płyty „Tak! Tak!” Obywatela GC, czyli Grzegorza Ciechowskiego. Latach 90. przyniosły współpracę z Jarosławem Śmietaną. Wojciech Karolak aktywnie wspierał również w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego oraz w projekcie Gospel Magdę Piskorczyk.

Wojciech Karolak współtworzył również eksperymentalną muzykę filmową m.in. do słynnego filmu „Konopielka” Witolda Leszczyńskiego z 1981 rok, skomponował także muzykę do spektakli „Dekameron” i „Ubu Król”, jak również do musicalu „Dracula”.

Co ciekawe, miał na koncie również komponowanie ścieżek dźwiękowych do tekstów autorstwa swojej żony, Marii Czubaszek. Tak powstały m.in. utwory „Była sobie para”, „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”, „Miłość jest jak niedziela”, „Ballada o spełnionych dniach” oraz „Krótki metraż”.

Czytaj także: Maria Czubaszek i Wojciech Karolak przeżyli razem 40 lat. W tym tkwił sekret ich związku

Wojciech Karolak, Warszawa, 28.06.2017 rok
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Wojciech Karolak, Warszawa, 28.06.2017 rok

Maria Czubaszek i Wojciech Karolak - historia miłości

Przeżyli razem 40 lat. Byli parą wyjątkową i nietuzinkową. Oboje wrażliwi, błyskotliwi, inteligentni. Mieli niezwykłe poczucie humoru. Jak mawiała Maria Czubaszek „prawdziwej miłości nawet małżeństwo nie przeszkodzi”. I tak właśnie było w ich przypadku...

Poznali się w trakcie wieczorku u wspólnych znajomych. Były lata 70. XX wieku. Zaczęło się od... rozmowy. Oboje stwierdzili wówczas, że potrafią porozumieć się na niemal wszystkie tematy. Jednak później Wojciech Karolak musiał wyjechać do Szwajcarii. Gdy wrócił, od razu umówił się z Marią Czubaszek na randkę. I właśnie wtedy doszło między nimi do pierwszej kłótni, ale bardzo szybko pogodzili się. Wówczas muzyk zwrócił również uwagę na nogi poetki i dziennikarki. „Potem okazało się, że nogi to tylko jedna z jej piękności. Natomiast cała piękność leżała w jej duszy i usposobieniu”, opowiadał Wojciech Karolak w intymnej rozmowie z Krystyną Pytlakowską.

Jak sam podkreślał, sekret ich związku tkwił w tym, że miłość łączyła się z przyjaźnią. Ufali sobie bezgranicznie, zawsze mogli na sobie polegać i akceptowali siebie bez żadnych „ale”. Nie próbowali siebie nawzajem naprawiać. Wiernie stali u swojego boku i pozwalali drugiej stronie zawsze być sobą.

Ich małżeństwo zakończyło się 12. maja 2016 roku. Teraz, po śmierci Wojciecha Karolaka, wreszcie znowu mogą być razem...  

Zobacz: „Bez Marysi głupieję”. Wojciech Karolak w najnowszej VIVIE! wspomina ukochaną żonę, Marię Czubaszek

Maria Czubaszek, Wojciech Karolak, Viva! 2/2012
Fot. Zuza Krajewska, Bartek Wieczorek

Maria Czubaszek, Wojciech Karolak, Viva! 2/2012
Fot. Zuza Krajewska, Bartek Wieczorek

Wojciech Karolak i Maria Czubaszek w sesji dla „VIVY!”, styczeń 2012

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.