Księżna Kate, Kate Middleton
Fot. Tim Rooke/Shutterstock/Rex Features/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Czego nie może robić księżna Kate? Lista jest naprawdę długa!

Oto zasady królewskiego protokołu

Olga Figaszewska 12 czerwca 2022 17:34
Księżna Kate, Kate Middleton
Fot. Tim Rooke/Shutterstock/Rex Features/East News

Dołączając do brytyjskiej rodziny królewskiej zdawała sobie sprawę z tego, że czeka ją wiele wyrzeczeń. Księżna Kate od lat stosuje się do zasad protokołu i etykiety. Bardzo dobrze odnalazła się w nowym świecie. Czego nie może robić księżna Kate? Do jakich zasad musiała się dostosować? Lista jest naprawdę długa!

Czego zabrania księżnej Kate królewska etykieta?

Kiedy wstąpiła do brytyjskiej rodziny królewskiej jej życie całkowicie się zmieniło. Od lat Księżna Kate musi przestrzega królewskiego protokołu. I chociaż niektóre zasady ustalone przez królową Elżbietę II są tylko umowne, to członkowie rodziny starają się je wypełniać. Czego dotyczą?

Księżna Kate nie może posiadać konta w mediach społecznościowych i nie rozdaje autografów, mimo że często jest o nie proszona. Jej podpis może być złożony wyłącznie na oficjalnych dokumentach. Królowa Elżbieta II nie wyraża też zgody na wykonywanie selfie. Nikt z członków brytyjskiej rodziny nie wyjdzie na samotne zakupy do galerii handlowych. Chodzi tu nie tylko o względy bezpieczeństwa. Royalsi pełnią funkcje z ramienia królowej.

Windsorowie unikają też jedzenia w miejscach publicznych. Nie dotyczy to oczywiście oficjalnych kolacji czy obiadów. Ta zasada ma ustrzec członków rodziny królewskiej przed wpadkami. O takie nie jest trudno, zwłaszcza, gdy za rogiem mogą czaić się paparazzi. Co ciekawe, były szef pałacu Darren McGrady twierdzi, że  w przypadku obiadów członków rodziny królewskiej również obowiązują szczegółowe zasady. Nie mogą oni raczyć się ziemniakami, makaronem oraz ryżem. Zapomnieć muszą również o skorupiakach czy foie gras (pasztet produkowany ze stłuszczonych wątróbek kaczych i gęsich).

Czego jeszcze nie może jeść księżna Kate? Będąc w oficjalnej podróży, nie może spożywać owoców morza (krewetek, małży czy ośmiorniczek). A wszystko w obawie przed zatruciem pokarmowym. Zakaz dotyczy też jedzenia czosnku. Otóż, jak się okazuje, królowa nie lubi jego specyficznego zapachu.

Ukochana Williama zwraca również uwagę na pewne sformułowania i słownictwo. Księżna prędzej powie: „Jak się miewasz?”, ale nigdy nie zwróci się do nikogo słowami „Miło cię poznać”. Jednak większość wymogów dotyczy między innymi dress codu. Królowa Elżbieta II nie pochwala skąpego odzienia. Stylizacje mają być skromne i eleganckie. Krótkie spódnice, bluzki z dekoltem i buty z odkrytymi palcami nie wchodzą tutaj w grę. Kreacje mogą mieć jedynie delikatne wycięcie, a kapelusz stał się obowiązkowym elementem garderoby księżnych. Co więcej, księżnej Kate nie zobaczmy na co dzień w czarnej sukni. To kolor dopuszczany wyłącznie podczas wieczornych wyjść. A jeśli pojawia się na oficjalnym wyjściu w płaszczu czy żakiecie, nie może go zdjąć w obecności innych. Nawet jeśli jest zbyt gorąco.

Czytaj też: 

Księżna Kate, 2021
Fot. Javier Garcia/Shutterstock/Rex Features/East News

Z czego jeszcze musi rezygnować księżna Kate?

Każda z członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej nie może malować paznokci na wyraziste kolory. Królowa akceptuje jasne barwy, najlepiej w kolorze nude, które nie rzucają się w oczy i wyglądają naturalnie. To samo dotyczy makijażu i fryzury.

Księżna Kate podczas oficjalnych wyjść nie zakłada nogi na nogę. Dopuszczalne jest ewentualnie krzyżowanie kostek. Jednak w takich sytuacjach rekomendowane jest siadanie ze złączonymi nogami. Księżne unikają także noszenia butów na koturnach. Prawda, Kate była widywana w espadrylach na platformie, ale zdarzało się tak tylko poza oficjalnymi wyjściami. Elżbieta II uważa, że noszenie takich butów nie przystoi damie z wyższych sfer. „Królowa nie jest fanką butów na koturnie. Naprawdę nie znosi takich butów i to fakt doskonale znany wśród wszystkich kobiet na dworze królewskim”, donosiło Vanity Fair.

Oczywiście, członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej podlegają jednej z najważniejszych zasad – królowa stoi zawsze na czele. To z jej zdaniem liczą się wszyscy. Goście Jej Królewskiej Mości nie mogą położyć się spać wcześniej niż Elżbieta II. Gdyby księżna Kate wstała od stołu wcześniej i udała się do sypialni, zostałoby to uznane za złamanie protokołu.

A to jedynie część zasad, których musi przestrzegać księżna.   

Zobacz także: 

Księżna Kate, 2021
Fot. OLI SCARFF/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.