Książę Harry, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Martin Meissner - WPA Pool/Getty Images
Królewskie życie

Wielka Brytania. Książę Harry bez munduru, ale z większą ilością medali niż książę William

Dlaczego młodszy z braci ma ich więcej?

Maria Elas 15 września 2022 18:10
Książę Harry, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Martin Meissner - WPA Pool/Getty Images

Książę Harry i jego brat, książę William, dołączyli do procesji z trumną królowej Elżbiety II z Pałacu Buckingham do Westminster Hall. Uważni internauci dopatrzyli się pewnego szczegółu, który wywołał niemałe zaskoczenie... Okazuje się, że to młodszy z braci uhonorowany został większą ilością medali. Poznajcie szczegóły.

Książę Harry i książę William na żałobnej procesji

Książęta Harry i William podążali za ojcem i jego rodzeństwem w uroczystej solidarności podczas żałobnej procesji, w której trumna z ciałem królowej po raz ostatni opuściła pałac Buckingham. Król Karol III, jego siostra księżniczka Anna, ich najmłodszy brat, książę Edward oraz książę William dumnie prezentowali swoje mundury. Co szybko zostało zauważone, mundurów nie mieli na sobie ani książę William, ani jego wuj, książę Andrzej. Okazuje się, że oboje nie mogą już ich nosić, lecz powody są zupełnie różne.

Książę Andrzej służył w siłach zbrojnych przez wiele lat. W styczniu 2022 roku został pozbawiony honorowych tytułów wojskowych i królewskich, po tym, jak został oskarżony o wykorzystania seksualne przez Virginię Roberts Giuffre. Zhańbiony książę pozbawiony został także prawa do noszenia królewskiego munduru, lecz nadal może nosić wojskowe medale. Sytuacja jest nieco inna w przypadku Harry’ego, chociaż efekt jest taki sam. Książę Sussex czynnie służył w armii brytyjskiej przez dekadę i awansował do rangi kapitana, ale kiedy zrezygnował ze stanowiska członka rodziny królewskiej w 2020 roku, stracił aż trzy honorowe tytuły wojskowe – kapitana generalnego Royal Marines, Honorowego Komendanta Lotnictwa oraz Komandora Naczelnego ds. Małych Okrętów i Nurkowania. Mimo iż zrezygnowanie ze stanowiska było jego własną decyzją, konsekwencje są takie same, jak w przypadku kary, która spotkała księcia Andrzeja.

Czytaj też: Młodszy syn księżnej Diany, buntownik rodu Windsorów. Tak zmieniał się książę Harry

Książę Harry, książę William, król Karol III i księżniczka Anna, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Jonathan Buckmaster-WPA Pool/Getty Images

Książę Harry, książę William, król Karol III i księżniczka Anna, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022

Książę Harry ma więcej medali niż książę William

Mimo zakazu noszenia munduru, na piersi Harry’ego nadal dumnie pobłyskiwały zdobyte przez niego medale. Zauważono także, że następca tronu, książę William, ma ich znacznie mniej. Chociaż oboje uczyli się w Królewskiej Akademii Wojskowej w Sandhurst i oboje czynnie służyli w armii, to właśnie młodszy z nich spędził na służbie wojskowej znacznie więcej czasu. Książę Sussex odbył dwie podróże po Afganistanie i zdobył kwalifikacje Dowódcy Śmigłowców Apache, zanim odszedł z wojska w 2015 roku. Był także pierwszym członkiem rodziny królewskiej od czasów wojny o Falklandy, który brał czynny udział w wojnie. W porównaniu jego brat odbył siedem i pół roku służby wojskowej, podczas której został pełnoetatowym pilotem w Siłach Poszukiwawczych i Ratunkowych.

W rezultacie książę Harry nosił wczoraj Złoty, Diamentowy i Platynowy Medal Jubileuszowy, a także Królewski Order Wiktoriański, którym wyróżnione zostają osoby wykonujące wybitną służbę osobistą dla monarchy Wielkiej Brytanii. Książę William za to przypiął na swój mundur swoją Gwiazdę Podwiązkową, która jest najwyższym orderem rycerskim w brytyjskim systemie honorowym, oraz Order Ostu, najwyższy order królestwa Szkocji. Obok gwiazdy William założył te same Medale Jubileuszowe, które widniały na piersi Harry’ego: Platynowy, Złoty oraz Diamentowy. Zarówno Gwiazda Podwiązki, jak i medale zostały mu wręczone przez królową Elżbietę II.  

Zobacz także: Walcząca ze łzami Kate i Meghan, która „przyjęła perfekcyjną pozę”. Tak royalsi radzą sobie z żałobą

Książę Harry, książę William i król Karol III, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Jeff J Mitchell - WPA Pool/Getty Images

Książę Harry, książę William i król Karol III, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022

Książę Harry i książę William, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022
Fot. Neil Mockford/WireImage

Książę Harry i książę William, procesja żałobna do Westminster Hall, 14.09.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.