Królowa Elżbieta II, Berlin, Niemcy, 24.06.2015 rok
Fot. Sean Gallup/Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Wielka Brytania. Elżbieta II nie jest już najbogatszą Brytyjką! Monarchini została zdetronizowana

Przez kogo?

Konrad Szczęsny 8 października 2021 12:02
Królowa Elżbieta II, Berlin, Niemcy, 24.06.2015 rok
Fot. Sean Gallup/Getty Images

Niewiarygodne, ale prawdziwe! Od lat Elżbieta II znajdowała się na szczycie rankingu najbardziej majętnych mieszkanek Wielkiej Brytanii. Dosyć nieoczekiwanie w tym roku została wyprzedzona... Przez kogo? To była miss Wielkiej Brytanii!

Elżbieta II zdetronizowana! Kto jest obecnie najbogatszą Brytyjką?

365 milionów funtów (niemal dwa miliardy złotych!) – na tyle „Sunday times” wycenia majątek brytyjskiej monarchini. Co się na niego składa? Historyczne, pełne przepychu posiadłości, dzieła sztuki, imponująca kolekcja biżuterii (98 broszek, 46 naszyjników i 37 bransoletek), farmy wiatrowe, pola rolne oraz prywatne oszczędności. Do tej pory Elżbieta II była bezkonkurencyjna i zajmowała zawsze pierwsze miejsce w rankingu najbardziej majętnych mieszkanek Zjednoczonego Królestwa. W tym roku stało się jednak inaczej...

Wszystko za sprawą Kirsty Bertarelli. Kobieta rozwiodła się po cichu z mężem i na mocy zawartej ugody otrzymała otrzymała 350 milionów funtów, jak również rezydencję nad Jeziorem Genewskim, wycenianą na 52 mln funtów. Jej majątek to zatem ponad 400 milionów funtów – o około 37 milionów więcej niż ten, który należy do Elżbiety II.

Czytaj także: Luksusowe posiadłości, biżuteria warta miliony. Oto, co składa się na majątek królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II, Windson, Wielka Brytania, 18.05.1997 rok
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Królowa Elżbieta II, Windson, Wielka Brytania, 18.05.1997 rok

Kim jest najbogatsza Brytyjka, Kirsty Bertarelli?

Ranking ten wywołał duże zaskoczenie i zelektryzował media nie tylko z powodu detronizacji królowej z pierwszej pozycji. Okazało się bowiem, że uchodzące dotychczas za niemal wzorcowe małżeństwo Kirsty i Ernesta Bertarelli dobiegło końca! Trwało ono 21 lat. Oboje słynęli z angażowania w akcje społeczne, w tym działalność charytatywną, stronili od skandali i zgodnie wychowywali troje dzieci – mieszkali z nimi w Szwajcarii.

Rzecznik prasowy obojga potwierdził te doniesienia. „Decyzja o rozwodzie była wspólna, separacja — pokojowa”, zapewnił w rozmowie z „The Daily Mail” (cytat za Plejadą).

Kim jest obecnie najbogatsza Brytyjka? Kirsta Bertarelli 30. czerwca tego roku skończyła 50 lat. W 1988 roku zdobył tytuł Miss Wielkiej Brytanii. Później próbowała swoich sił jako piosenkarka i kompozytorka - odnosiła zresztą na tym polu sukcesy (współtworzyła m.in. hit „Black Coffee” formacji All Saints, jej ostatni album miał premierę w maju 2014 roku). Do jej majątku wliczyć należy m.in. domek letniskowy w Gstaad, wart 8 mln funtów, jak również okazałą posiadłość w centrum Londynu.  

Czytaj także: Nie tylko Pałac Buckingham. Oto najsłynniejsze posiadłości i rezydencje królowej Elżbiety II

Kirsty Bertarelli, Ernesto Bertarelli, Edynburg, Szkocja, 17.07.2010 rok
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Kirsty Bertarelli, Ernesto Bertarelli, Edynburg, Szkocja, 17.07.2010 rok

Królowa Elżbieta II, Londyn, Wielka Brytania, 14.10.2019 rok
Fot. Peter Summers/Getty Images

Królowa Elżbieta II, Londyn, Wielka Brytania, 14.10.2019 rok

Królowa Elżbieta II, Berlin, Niemcy, 24.06.2015 rok
Fot. Sean Gallup/Getty Images

Królowa Elżbieta II, Berlin, Niemcy, 24.06.2015 rok

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.