Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Berlin, Niemcy, 28.11.2008 rok
Fot. Marcel Mettelsiefen/Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

36 lat małżeństwa, siódemka dzieci... Taka prywatnie jest Ursula Von der Leyen

Przewodnicząca Komisji Europejskiej nie od razu chciała zostać politykiem

Rafał Kowalski 21 marca 2022 18:55
Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Berlin, Niemcy, 28.11.2008 rok
Fot. Marcel Mettelsiefen/Getty Images

Ma 63 lata, a od 36 jest szczęśliwą żoną Heiko Von Der Leyena. Urodziła się w Brukseli i mimo licznych zmian miejsca zamieszkania, znów żyje i pracuje tam, gdzie przyszła na świat. Ursulę Von Der Leyen miliony ludzi zna jako Przewodniczącą Komisji Europejskiej, ale jej całym światem jest przede wszystkim siódemka dzieci…

Ursula Von Der Leyen – dzieciństwo, wczesna dorosłość, poznanie męża

Pochodząca z wielodzietnej rodziny Ursula Von Der Leyen przyszła na świat 8 października 1958 roku pod Brukselą. Miała 5 braci i znanego tatę. Ernst Albrecht pracował w Belgii jako dyrektor generalny we Wspólnocie Europejskiej, jednak już na początku lat 70-tych cała rodzina przeniosła się do Hanoveru. Wkrótce  ojciec Ursuli został premierem Dolnej Saksonii i jeszcze mocniej odkrywał swoją prywatność przed wyborcami. Nastolatka wielokrotnie brała udział w sesjach zdjęciowych z tatą i dzięki temu poznawała kulisy polityki. Zdarzyło się jej nawet grać na fortepianie dla dziennikarzy, których Ernst Albrecht chciał oczarować.

Wchodząca w dorosłość córka polityka stroniła początkowo od zawodu i pasji ojca. Zamiast tego wybrała studia ekonomiczne w Londynie, ale po trzech latach uznała, że to nie to. Wróciła do Hanoveru i rozpoczęła studia medyczne. To dzięki nim poznała arystokratę, lekarza i przedsiębiorcę Heiko von der Leyena. Para związała się ze sobą, wzięła ślub.  Ursula Von Der Leyen w 1987 roku pierwszy raz z siedmiu została mamą. Jednocześnie pisała doktorat i pracowała w szpitalu. Wkrótce rzuciła jednak wszystko, by wyjechać z mężem do Stanford w Kaliforni, bo to tam lekarz otrzymał ofertę pracy.

W 1996 roku cała rodzina wróciła do Hanoveru i jeszcze pięć lat Ursula Von Der Leyen pracowała w szpitalu. Rok 2003 przyniósł w jej życiu jednak największe zmiany…

ZOBACZ TAKŻE: Donald Tusk - oto niezwykła historia miłości polityka i jego żony Małgorzaty

 Ursula Von der Leyen, dzieci, zdjęcie archiwalne

 Ursula Von der Leyen, dzieci, zdjęcie archiwalne
Fot. Klar/ullstein bild via Getty Images

Ursula Von Der Leyen z mężem - 2004

 Ursula Von der Leyen, mąż lekarz
Fot. Galuschka/ullstein bild via Getty Images

Wejście do polityki, sukcesy i życie rodzinne Ursuli Von Der Leyen

Dzięki popularności taty, uporowi i wiedzy na temat politycznych struktur Ursuli udało się błyskawicznie stać częścią niemieckiej polityki. 19 lat temu otrzymała mandat parlamentarny i posadę ministra spraw społecznych oraz zdrowia. Szybko została zauważona przez Angelę Merkel i już kilka lat później była nazywana jej następczynią. W 2013 roku powierzono jej najtrudniejszy zdaniem wielu urząd – bycie ministrem obrony narodowej. Wyjazdy i spotkania – szczególnie to z Emmanuelem Macronem – sprawiły, że przed Ursulą Von Der Leyen otworzyły się drzwi do polityki całej Unii Europejskiej. W 2019 roku Niemkę wybrano na przewodniczącą Komisji Europejskiej, którą jest do dziś.

Przez całe zawodowe życie Ursula Von Der Leyen słyszała pytania o to, jak da radę podejmować się kolejnych wyzwań, skoro jest mamą siódemki dzieci. Zamiast skupiać się na odpowiedziach, udowadniała każdego dnia, że to żaden problem. „W pracy czujemy się pracownicami drugiej kategorii, bo jesteśmy tymi, które nie zostaną dłużej, a jednocześnie wciąż wyrzucamy sobie, że za rzadko jesteśmy w domu. Czas powiedzieć głośno: jestem lepszą matką, kiedy pracuję i lepszym pracownikiem, kiedy mam czas dla swoich dzieci", tłumaczyła w magazynie Cosmopolitan.

Jej ogromną siłą był i jest mądry partner, który gdy weszła do polityki z dnia na dzień przejął opiekę nad pociechami. „Gdybym nie została wtedy ministrą, mój mąż prawdopodobnie nigdy nie zacząłby tak intensywnie zajmować się dziećmi. Z perspektywy czasu Heiko uważa, że to był prezent od losu, który pozwolił im nawiązać głębokie relacje", opowiadała 63-latka.

CZYTAJ TEŻ: Maciej Musiałowski wzruszył się podczas koncertu Razem z Ukrainą. Kto jeszcze wystąpił?

Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen z dziećmi, 03.10.2003 rok

 Ursula Von der Leyen, mąż, dzieci
Fot. P. Piel/ullstein bild via Getty Images)

Dziś najstarsze z jej dzieci ma 35 lat, najmłodsze zaś 21. Cała siódemka świetnie radzi sobie w dorosłym życiu, a ich mama ma czas, by stawiać czoła problem Unii Europejskiej, a po pracy mieć czas dla siebie i męża. Męża, z którym niesłabnące uczucie łączy ją już 36 lat.

Mama Davida, Sophie, Donaty, Victorii i Johanny, Egmonta i Gracie podkreśla, że każdy z jej synów i każda z jej córek jest otwarta, tolerancyjna i pragnąca pokoju. „Dla pokolenia moich dzieci Europa jest pragnieniem wyjątkowym. Pragnieniem życia na kontynencie w naturalnych i zdrowych warunkach. Życia w społeczeństwie, w którym można być, kim się chce, mieszkać, gdzie się chce, kochać, kogo się chce, i mierzyć tak wysoko, jak się chce. To pragnienie świata wypełnionego nowymi technologiami, ale opierającego się na odwiecznych wartościach. Europy, która przewodzi całemu światu w rozwiązywaniu głównych wyzwań naszych czasów”, podkreślała kilka lat temu... 

Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Berlin, Niemcy, 25.11.2011 rok

Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Berlin, Niemcy, 25.11.2011 rok
Fot. Andreas Rentz/Getty Images

Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Bayreuth, Niemcy, 25.07.2018 rok

Ursula von der Leyen, mąż Heiko von der Leyen, Bayreuth, Niemcy, 25.07.2018 rok
Fot. Isa Foltin/Getty Images for SKY

Ursula von der Leyen, 2020

 Ursula Von der Leyen życiorys
Fot. Thierry Monasse/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…