Obiecała wtedy całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła

Weronika Kostyra 13 września 2021 18:19

Królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II z dynastii Windsorów od 9 września 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii. Stanowisko piastuje już 69 lat, od 1952 roku. Koronowana została rok później, w czerwcu 1953 roku. Obiecała wtedy całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz – jak się tu mawia – panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy, przeżyła 15 brytyjskich premierów, 14 prezydentów Stanów Zjednoczonych i pontyfikaty 6 papieży. Elżbieta II jest nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także głową 15 innych państw, w tym Australii, Bahamów, Barbadosu, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii. W krajach tych brytyjski monarcha uznawany jest za głowę państwa.

W naszej galerii znajdziesz wyjątkowe zdjęcia oraz fakty i ciekawostki dotyczące Jej Wysokości!  

1/9
Królowa Elżbieta II, portret autorstwa Pietro Annigoni, 1954 rok
Copyright @ONS
1/9

Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Wciąż jest najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

2/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
2/9

Królowa Elżbieta II nie toleruje braku punktualności. Ma opinię bardzo surowej i oschłej, choć może to kwestia sztywnej dworskiej etykiety oraz przedwojennego jeszcze wychowania? Podobno jest także bardzo praktyczna i oszczędna. Do tego stopnia, że często sama zmywa po swoich gościach. Kiedy w 1977 roku ministrowie zapytali, co chciałaby dostać na ćwierćwiecze panowania, miała odpowiedzieć: „ekspres do kawy”.

3/9
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
3/9

Podczas II wojny światowej, w wieku 14 lat zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Co ciekawe, w ramach szkolenia nauczyła się prowadzić i reperować ciężarówki.

4/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
4/9

Koronacja młodej królowej odbyła się 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

5/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
5/9

Choć królowa Elżbieta II nie pełni realnej władzy, ma wiele obowiązków. Powiedziała kiedyś, że najtrudniejsze i najbardziej w nich męczące jest nieraz wielogodzinne… stanie.

6/9
Królowa Elżbieta II i książę Filip
Copyright @Medium
6/9

Jej małżeństwo z księciem Filipem trwało 74 lata. Związek został częściowo zaaranżowany i mówiło się, że małżonkowie nie byli w nim szczęśliwi. Ze względu na swoją pozycję jednak latami zachowywali pozory. Mają czworo dzieci: księcia Karola, księżniczkę Annę, księcia Andrzeja oraz księcia Edwarda. 

7/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @ONS
7/9

Prowadzi pamiętnik, który nigdy nie będzie opublikowany. Inną ciekawostką jest fakt, że Elżbietę II codziennie rano budzi dźwięk dudów. W tym celu zatrudnia osobistego dudziarza, który to służy jej za budzik.

8/9
Królowa Elżbieta II, mowa otwarcia parlamentu 2004 rok
Copyright @ONS
8/9

Brytyjska królowa to jedna z najbogatszych kobiet w Europie. Jej osobisty majątek szacuje się na ok. 500 milionów dolarów.

9/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
9/9

Królowa urodziny obchodzi dwa razy w roku. Dlaczego? Bo urodziła się 21 kwietnia, a ten miesiąc w Wielkiej Brytanii jest zimny, więc dla takich władców ustalono drugą oficjalną datę, by mogli świętować razem z poddanymi. Parada urodzinowa odbędzie się więc 11 czerwca.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.