Elżbieta II świętuje dziś 92. urodziny!

Weronika Kostyra 21 kwietnia 2018 10:01

Królowa Wielkiej Brytanii, Elżbieta II z dynastii Windsorów kończy dzisiaj 92 lata. To absolutnie niezwykłe wydarzenie oraz kolejny rekord królowej, która od 9 września 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii.

Stanowisko piastuje już 66 lat, od 1952 roku. Koronowana została rok później, w czerwcu 1953 roku. Obiecała wtedy całym swoim życiem służyć Koronie. I, jak przyznają sami Brytyjczycy, nigdy ich nie zawiodła. W ciągu jej panowania nie tylko zmienił się świat dookoła, lecz także sama monarchia. Imperium Brytyjskie zaczęło się rozpadać. Rodziną Windsorów wstrząsały skandale. Jednak dzięki Elżbiecie II, która w tym zamęcie była niewzruszona jak skała, monarchia trwa nadal. Królowa wprawdzie nie rządzi, lecz – jak się tu mawia – panuje, ma jednak bardzo duży wpływ na losy państwa. Z jej zdaniem liczyli się wszyscy, czyli 12 premierów Wielkiej Brytanii, którzy rządzili za jej życia. Kilku z nich urodziło się już wtedy, gdy była na tronie. Jej panowanie objęło także kadencje 12 prezydentów USA i pontyfikaty 6 papieży. Elżbieta II jest nie tylko królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także głową 15 innych państw, w tym Australii, Bahamów, Barbadosu, Kanady, Jamajki czy Nowej Zelandii. W krajach tych brytyjski monarcha uznawany jest za głowę państwa.

W naszej galerii znajdziesz wyjątkowe zdjęcia oraz fakty i ciekawostki dotyczące Jej Wysokości!  

1/9
Królowa Elżbieta II, portret autorstwa Pietro Annigoni, 1954 rok
Copyright @ONS
1/9

Dla wszystkich Brytyjczyków Elżbieta II jest symbolem wielkości i trwałości ich państwa. I choć roczny koszt utrzymania monarchii wynosi 32 miliony funtów, aż 80 procent Brytyjczyków deklaruje poparcie dla królowej. Wciąż jest najpopularniejszym członkiem rodziny królewskiej.

2/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
2/9

Królowa Elżbieta II nie toleruje braku punktualności. Ma opinię bardzo surowej i oschłej, choć może to kwestia sztywnej dworskiej etykiety oraz przedwojennego jeszcze wychowania? Podobno jest także bardzo praktyczna i oszczędna. Do tego stopnia, że często sama zmywa po swoich gościach. Kiedy w 1977 roku ministrowie zapytali, co chciałaby dostać na ćwierćwiecze panowania, miała odpowiedzieć: „ekspres do kawy”.

3/9
Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Copyright @ONS
3/9

Podczas II wojny światowej, w wieku 14 lat zgłosiła się do Pomocniczej Służby Terytorialnej. Co ciekawe, w ramach szkolenia nauczyła się prowadzić i reperować ciężarówki.

4/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
4/9

Koronacja młodej królowej odbyła się 2 czerwca 1953 roku w Westminster Abbey i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Elżbieta II wyruszyła z pałacu Buckingham w złotej karecie do opactwa na trzygodzinne nabożeństwo, do którego przygotowywała się wiele tygodni. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów.  W czasie ceremonii miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, Elżbieta II pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych.

5/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
5/9

Choć królowa Elżbieta II nie pełni realnej władzy, ma wiele obowiązków. Powiedziała kiedyś, że najtrudniejsze i najbardziej w nich męczące jest nieraz wielogodzinne… stanie.

6/9
Królowa Elżbieta II i książę Filip
Copyright @Medium
6/9

Jej małżeństwo z księciem Filipem trwa już niemal 69 lat. Związek został częściowo zaaranżowany i mówi się, że małżonkowie nie są w nim szczęśliwi. Ze względu na swoją pozycję jednak od lat zachowują pozory. Mają czworo dzieci: księcia Karola Filipa Artura Jerzego, który jest najdłużej czekającym na tron następcą w historii, a także księżnę Annę, księcia Andrzeja oraz księcia Edwarda. 

7/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @ONS
7/9

Prowadzi pamiętnik, który nigdy nie będzie opublikowany. Inną ciekawostką jest fakt, że Elżbietę II codziennie rano budzi dźwięk dudów. W tym celu zatrudnia osobistego dudziarza, który to służy jej za budzik.

8/9
Królowa Elżbieta II, mowa otwarcia parlamentu 2004 rok
Copyright @ONS
8/9

Brytyjska królowa to jedna z najbogatszych kobiet w Europie. Jej osobisty majątek szacuje się na ok. 500 milionów dolarów.

9/9
Królowa Elżbieta II
Copyright @GETTY IMAGES/FPM
9/9

Królowa urodziny obchodzi dwa razy w roku. Dlaczego? Bo urodziła się 21 kwietnia, a ten miesiąc w Wielkiej Brytanii jest zimny, więc dla takich władców ustalono drugą oficjalną datę, by mogli świętować razem z poddanymi. Parada urodzinowa odbędzie się więc 11 czerwca.

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.