Książę Harry i dzieci księcia Williama
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA BRYTYJSKIEJ RODZINY KRÓLEWSKIEJ

Trzecie dziecko księżnej Kate i księcia Williama zmieni sukcesję brytyjskiego tronu! Co na to książę Harry?

Gabriela Czernecka 7 września 2017 08:30
Książę Harry i dzieci księcia Williama
Fot. Getty Images

Księżna Kate jest w ciąży! Wraz z księciem Williamem za kilka miesięcy po raz trzeci zostaną rodzicami. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej są wniebowzięci, ale okazuje się, że nie wszyscy się z tego powodu cieszą. Teraz oczy całego świata zwrócone są ku księciu Harry'emu, który musi ustąpić miejsca jeszcze jednemu następcy tronu. Co zmienia pojawienie się kolejnego dziecka w brytyjskiej rodzinie królewskiej? Okazuje się, że całkiem sporo!

 

Polecamy: Dlaczego książę William i jego syn nie powinni razem podróżować?

 

Sukcesja tronu brytyjskiego Windsorów

 

Sukcesja tronu brytyjskiej rodziny królewskiej to tak naprawdę spora kolejka członków rodziny Windsów. Kto przejmie koronę po Elżbiecie II? Następców w tej kolejce jest niemal 6 tysięcy! Oczywiście najważniejsza jest tak naprawdę pierwsza piątka, choć biorąc pod uwagę wiek Elżbiety II, niektórzy mówią, że nawet pierwsza dziesiątka. Monarchia brytyjska jest dziedziczna, więc oczywiste jest, że pierwszy w kolejce do objęcia tronu jest najstarszy syn Elżbiety i księcia Filipa - książę Karol. Co prawda zagraniczne media co rusz informują, że książę Karol ze względu na swój zaawansowany wiek i chęć życia w cieniu zrzecze się tronu na rzecz księcia Williama, ale ta informacja nie została oficjalnie potwierdzona. Teraz gdy księżna Kate jest w ciąży, zaszły zmiany w dziedziczeniu tronu. Kto jest po kim? 

 

Polecamy: Sukcesja brytyjskiego tronu Windsorów. Kto zostanie królem po Elżbiecie II? Oto pierwsza dziesiątka

 

W kolejce do brytyjskiego tronu

 

Tuż po księciu Karolu, który obejmie tron po królowej Elżbiecie II, w kolejce jest książę William. Choć Karol ma trójkę rodzeństwa to jednak zgodnie z protokołem, to jego dzieci mają pierwszeństwo w linii sukcesji. Podobnie jest z dziećmi księcia Williama i księżnej Kate - księżniczką Charlotte oraz księciem Georgem. To oni mają pierwszeństwo choćby przed księciem Harrym, który do tej pory w kolejce do brytyjskiego tronu zajmował piąte miejsce. Teraz, gdy wiadomo, że księżna Kate jest w ciąży, książę Harry automatycznie zajmuje szóste miejsce.

 

Co ciekawe, nieważne czy księżna Kate urodzi chłopca czy dziewczynkę - dzięki ustawie wprowadzonej w 2011 roku płeć nie jest brana pod uwagę. Przypomnijmy, że wcześniej pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu, a kobieta mogła zasiąść na tronie tylko i wyłącznie, gdy król miał same córki. W taki właśnie sposób Elżbieta II zasiadła na tronie. Ustawa nie obejmuje na przykład siostry księcia Karola, księżniczki Anny (która urodziła się w 1950 roku), ale księżniczkę Charlotte już tak (ta urodziła się w 2015 roku). 

 

Zobacz także: Sensacyjne doniesienia brytyjskich mediów! Czy księżna Kate i książę William podjęli decyzje o posiadaniu trzeciego dziecka w Polsce?

 

Książę Harry o trzecim dziecku księżnej Kate

 

Gdy tylko Pałac Kensington opublikował oświadczenie, mówiące o tym, że księżna Kate jest w ciąży, media zaczęły zastanawiać się, jak na tę wiadomość zareagował książę Harry. Do tej pory zajmował piąte miejsce w kolejce, a teraz przesunie się o jedno miejsce niżej. Teraz dziennikarze wykorzystali sytuację - niedługo po tym, jak wiadomość o ciąży Kate obiegła świat, Harry spotkał się z poszkodowanymi w zamachu na koncercie Ariany Grande. Natychmiast zasypano go pytaniami o samopoczucie księżnej Kate.  „Bardzo się cieszę. To fantastyczna wiadomość. Nie widziałem Kate już jakiś czas, ale myślę, że wszystko jest w porządku”, powiedział książę Harry. Próbowano wybadać, czy książę Harry cieszy się z pojawienia się nowego potomka, czy wręcz przeciwnie. Szybko okazało się, że niektórzy szukają sensacji tam, gdzie jej nie ma. „Nikt z królewskiej rodziny nie chce być królem lub królową” – powiedział książę Harry jakiś czas temu w wywiadzie dla „Newsweeka”. Jak widać, swoje zdanie podtrzymuje. 

książę Harry, królowa Elżbieta II, czy Elżbieta wyklnie Harry'ego
Fot. Getty Images

Księżna Kate i książę William MT
Fot. East News

Książę George
Fot. East News

Polecamy: To już oficjalne: księżna Kate spodziewa się trzeciego dziecka!

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.