Olga Figaszewska 7 lipca 2017 13:30
1/13
Donald Trump, Melania Trump, Andrzej Duda, Agata Duda
Copyright @East News (2)
1/13

Polskie i światowe media komentują wizytę Donalda Trumpa w Polsce. Wizyta amerykańskiego prezydenta była dla polskiej strony o tyle istotna, że miała  poruszyć aspekt polsko-amerykańskiej współpracy i bezpieczeństwa Europy. Przez komentatorów uważane jest za historyczne wydarzenie. Wiceprezydent USA, Mike Pence, określił prezydenta USA „liderem wolnego świata”.

 

Zobacz też: Z OSTATNIEJ CHWILI Donald Trump: „Ameryka kocha Polskę i Polaków”

 

Trump w Polsce

W środę o godzinie 22. na lotnisku Okęcie w Warszawie wylądował samolot Air Force One z prezydentem USA Donaldem Trumpem na pokładzie. Towarzyszyły mu Pierwsza Dama, Melania Trump i córka Ivanka. Z lotniska został przetransportowany prezydencką kolumną do Hotelu Marriott. 45. prezydent Stanów Zjednoczonych spędził w Polsce kilkanaście godzin. W środę przyszła pora na rozmowę z prezydentem Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim. Głowy państw udały się na rozmowę w cztery oczy, a następnie wzięły udział w rozmowach plenarnych. Następnie prezydenci wzięli udział w konferencji prasowej. Ponieważ jego wizyta zbiegnie się w czasie z lipcowym Szczytem Trójmorza, Trump spotkał się z  przywódcami 12 poszczególnych państw regionu. W tym samym czasie pierwsze damy spotkały się w Belwederze. Spotkanie Melanii i Agaty Dudy przebiegło w przyjaznej atmosferze przy kawie. Obie panie udały się do Centrum nauki Kopernik, by wziąć udział w warsztatach z dziećmi, związanych z programowaniem.

 

Ivanka, która przybyła do Polski wraz z ojcem oddała hołd Żydom pomordowanym w czasie II wojny światowej, składając wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie zwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

 

O godzinie 13:00 na placu Krasińskich w Warszawie, przy Pomniku Powstania Warszawskiego Trump i jego małżonka wygłosili przemówienia. Setki mieszkańców stolicy przybyły, by wysłuchać słów prezydenta USA. 45. prezydent Stanów Zjednoczonych został powitany owacjami na stojąco. W swoim przemówieniu Trump zaznaczył polsko-amerykańską przyjaźń.

 

Melania Trump podziękowała parze prezydenckiej i Polakom za ciepłe przyjęcie. Skomentowała wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Ludzie powinni być w stanie żyć swoim życiem bez strachu niezależnie w jakim kraju żyją, tego chcę dla nas wszystkich”. powiedziała. „Jak wielu z was wie, główną częścią, na której koncentruje się prezydencja mojego męża, jest bezpieczeństwo i dobrobyt ludzi Ameryki. Myślę, jak wszyscy możemy się zgodzić, że ludzie powinni być w stanie żyć swoim życiem bez strachu, niezależnie od tego, w jakim kraju żyją. Tego właśnie chce dla nas wszystkich na całym świecie”, dodała pierwsza dama USA. A następnie oddała głos prezydentowi USA.

 

„Prezydent Duda i jego cudowna pierwsza dama, Agata, przyjęli nas z ciepłem i otwartością, z których Polska jest znana na całym świecie”, powiedział Trump.

 

O godzinie 14:30 Donald i Melania Trumpowie odlecieli do Hamburga, gdzie Trump spotkał się z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. W piątek i sobotę weźmie udział w szczycie G20.  Donald Trump dziękował Polsce jeszcze na Twitterze. Prezydent opublikował zdjęcia tłumów na placu Krasińskich w Warszawie, które przyszły posłuchać jego przemówienia. Wstępnie, prezydenci umówili się na kolejne spotkanie, które ma odbyć się w przyszłym roku w Białym Domu.

 

Zobacz też: Donald i Melania Trump wylądowali w Warszawie! Czy Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych zadała szyku?

 

Trump wspiera Polskę i Polaków

Rozmowy prezydentów opierały się przede wszystkim na zacieśnieniu polsko-amerykańskiej współpracy. Andrzej Duda na konferencji prasowej z mediami podkreślił, że wizyta Trumpa podkreśla polsko-amerykańską więź i jakość sojuszu. Tematem rozmów były między innymi: kontrakty militarne, zakup rakiet patriot czy dostawy gazu do Polski.

 

Podczas przemówienia na Placu Krasińskich, tak mówił o swojej wizycie w Polsce:  „Jestem tutaj dziś, nie tylko, alby odwiedzić starego sojusznika, ale pokazać was jako przykład innym,  którzy poszukują wolności i którzy chcą zebrać w sobie odwagę, by bronić naszej cywilizacji. Historia Polski, to historia ludzi, którzy nigdy nie stracili nadziei i nigdy nie zapomnieli kim są”, wygłosił. „Polacy, Amerykanie, Europejczycy nadal wołają wielkim głosem - "my chcemy Boga”. Silna Polska to błogosławieństwo dla krajów Europy i one dobrze o tym wiedzą. Europa nie musi już sobie radzić z upiorami komunizmu, ale zagrożenia wciąż są poważne, dlatego musimy stać zjednoczeni w obliczu wspólnych wrogów. Nasze granice zawsze muszą być zamknięte dla terroryzmu”, dodał. „Zachód, tak jak Polska nigdy nie da się złamać”, zakończył.

 

Polecamy też: Melania i Ivanka Trump. Co chciały nam powiedzieć swoimi kreacjami, które zobaczyliśmy na lotnisku w Warszawie?

 

Agata Duda wzbudziła kontrowersje?

Nie obyło się bez kontrowersji. Media na całym świecie  komentują moment pożegnania Trumpa przez pierwszą damę. Uścisk dłoni Melanii i Agaty Dudy obiegł cały świat. BBC,  Time, Cosmopolitan i inne, odnotowały to na swoich stronach.

 

 

Na nagraniu widać, jak prezydent Trump ściska dłoń prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie kieruje rękę w stronę Agaty Dudy. Trump został zignorowany. Pierwsza dama wyciągnęła w tym czasie dłońs w stronę Melanii Trump. Niektórzy uważają, że gest został wykonany celowo, inni uważają to za niestosowne zachowanie. Jaka jest prawda? Zdaniem ekspertów protokołu dyplomatycznego, Agata Kornhauser-Duda nie popełniła żadnej wpadki!

 

„Pożegnanie nie miało uroczystej formuły: nie było ani asysty wojskowej, ani czerwonych dywanów. W takiej sytuacji zasady protokołu zastępuje zwykła etykieta. Pierwsza dama, żegnając się w pierwszej kolejności z Melanią Trump, postąpiła słusznie”, mówił dr Janusz Sibora w rozmowie z Newsweekiem.

 

Zobaczcie w naszej galerii, jak przebiegała uroczysta wizyta Trumpa w Polsce.

Zobacz też: Znamy tajemnice Secret Service! Wizyta Trumpa zamieni Warszawę w prawdziwą fortecę

2/13
Melania Trump, Donald Trump, Melania i Donald Trump w Warszawie
Copyright @East News
2/13
3/13
Donald Trump, Andrzej Duda
Copyright @Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter
3/13
4/13
Copyright @East News
4/13

Donald Trump i Andrzej Duda wraz z pierwszymi damami na Placu Krasińskich w Warszawie.

Zobacz też: Donald i Melania Trump wylądowali w Warszawie! Czy Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych zadała szyku?

5/13
Copyright @East News
5/13
6/13
Agata Duda i Melania Trump
Copyright @East News
6/13

Pierwsze Damy podczas wspólnej rozmowy w Belwederze

 

Zobacz też: Donald i Melania Trump wylądowali w Warszawie! Czy Pierwsza Dama Stanów Zjednoczonych zadała szyku?

7/13
Copyright @East News
7/13
8/13
Donald Trump w Polsce, Andrzej Duda
Copyright @ Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter
8/13
9/13
Donald Trump w Polsce, Andrzej Duda
Copyright @Krzysztof Sitkowski/KPRP/Twitter
9/13
10/13
Ivanka Trump w Warszawie
Copyright @East News
10/13
11/13
Melania Trump w Polsce
Copyright @East News
11/13
12/13
Ivanka Trump w Polsce
Copyright @East News
12/13

Ivanka Trump odwiedziła Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

13/13
Donald Trump w Polsce, Andrzej Duda
Copyright @East News
13/13

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.