Donald Trump
Fot. Getty Images
VIVA! Tylko u nas

Znamy tajemnice Secret Service! Wizyta Trumpa zamieni Warszawę w prawdziwą fortecę

Olga Figaszewska 5 lipca 2017 14:00
Donald Trump
Fot. Getty Images

Już dziś, Donald i Melania Trumpowie przylecą do Polski. Prezydencki samolot wyląduje na Lotnisku Chopina wieczorem o godzinie 22:00. Secret Service, z uwagi na problemy z zabezpieczeniem terenu, postawiło twarde warunki! Donald Trump może liczyć na specjalną ochronę.

Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa do Polski podczas rozmów w Brukseli.  W Polsce Donald Trump spędzi około 18 godzin. Na ten czas, miejsca, w których pojawi się głowa państwa, zamienią się w fortecę. Od razu po przylocie do stolicy, amerykański prezydent zostanie przetransportowany do Marriottu. 

Zobacz też: Donald Trump przyjedzie do Polski? Kancelaria prezydenta: „Prezydent Duda zaprosił prezydenta Trumpa, ale...’’

Secret Service chroni Trumpa

Z uwagi na rangę wydarzenia w Warszawie postawiono na nogi wszystkie służby bezpieczeństwa, uruchomione zostały odpowiednie działania owiane ścisła tajemnicą. Procedury towarzyszące takich wydarzeniom za każdym dopasowywane są do zagrożeń, jakie mogą pojawić się w danym kraju. Wiadomo, że przyjazd Donalda Trumpa wiąże się ze ścisną obstawą agentów Secret Service. Strategia nie zmienia się od wielu lat. Służby specjalne pojawiają się w danym miejscu na 3 miesiące przed oficjalnym przybyciem Prezydenta. Do Polski, agenci przybyli 9 czerwca, by dopełnić niezbędnych ustaleń. United States Secret Service i przedstawiciele Biura ochrony Rządu organizacyjnie dopięli wszystko na ostatni guzik. Secret Service spotkał się nie ze służbami mundurowymi, pracownikami hotelu, a także z każdą osobą, która będzie miała styczność z Donaldem Trumpem. Do Polski przyleciało 6 samolotów z kuloodpornymi limuzynami dla prezydenckiej obstawy, helikoptery czy specjalistyczny sprzęt usprawniający komunikację.

Agenci są odpowiedzialni za sprawdzenie i przygotowanie lotniska, na którym wyląduje AirForce One. Do ich zadań, będzie należało przygotowanie tras przejazdu prezydenckiej kolumny, otrzymanie odpowiednich pozwoleń, zidentyfikowanie szpitali na trasie przejazdu czy zabezpieczenie miejsc, pozwalających schronić się prezydentowi USA w razie zagrożenia. Oprócz wymienionych funkcji, agenci na dzień przed przyjazdem Prezydenta sprawdzili wszystkie przystanki na trasie przejazdu Trumpa. Z ulic zniknęły zaparkowane samochody i kosze na śmieci, by w ten sposób zablokować możliwość podłożenia bomby. Trump będzie poruszał się po Warszawie opancerzonym pojazdem w zwartej kolumnie samochodowej liczącej do kilkunastu pojazdów.

Hotel, do którego Trump i Melania zostaną przetransportowani od razu po przylocie, został gruntowanie sprawdzony. W czasie wizyty prezydenckiej pracy, nie używa się jego frontowych wejść. Secret Service sprawdza kryminalną przeszłość każdego z pracowników. Prześwietlone zostały wszystkie obrazy, okna pokryto specjalnym kuloodpornym plastikiem, usunięto telefony i telewizory. Prezydent zajmie całe piętro hotelu. Piętra znajdujące się nad i pod prezydenckim kwaterunkiem, będą przeznaczone dla agentów ochrony.

Zobacz też: Nowe fakty w sprawie wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Dlaczego będzie mu towarzyszyć córka, Ivanka Trump?

Dodatkowy samolot dla Trumpa

Do Polski głowa Ameryki przyleci słynnym prezydenckim samolotem Air Force One. Kryptonim nadawany jest każdej jednostce sił powietrznych, na którego pokładzie znajduje się urzędujący prezydent Stanów Zjednoczonych. Jak zawsze przed zagraniczną wizytą do danego kraju przylatuje dodatkowy samolot, o podobnych parametrach. Miejsce  i godzina lądowania zapasowej jednostki nie jest nigdy podane do publicznej informacji.

Zobacz też: Jakie kreacje zaprezentuje Melania Trump podczas wizyty w Polsce? Przyjrzyjmy się jej stylowi!

Szczegóły wizyty Trumpa w Warszawie 

Donald Trump ma przyjechać do Warszawy późnym wieczorem, 5 lipca. Pobyt w naszym kraju miałby być przystankiem w drodze na szczyt G20 w Niemczech. W czwartek planowane są osobiste spotkania obu prezydentów, spotkania plenarne. Polska i USA poruszą kwestię współpracy. Według informacji podanych przez szefa MSZ, Trump planuje wziąć udział w Szczycie Trójmorza. Prezydent USA spotka się z  przywódcami 12 poszczególnych państw regionu. Następnie o 13:00, prezydent wygłosi 30-minutowe  przemówienie na pl. Krasińskich przy Pomniku Powstania Warszawskiego. Melania w czasie wizyty uda się do słynnego Centrum Nauki Kopernik i jednego ze stołecznych szpitali im. ks. Anny Mazowieckiej przy ul. Karowej, w którym odwiedzi oddział położniczy. W celach bezpieczeństwa wyjęta z ruchu będzie większość ulic w Warszawie. Zamknięte zostaną ulice w rejonie Starego Miasta, pl. Zamkowego, pl. Krasińskich, pl. Trzech Krzyży czy Emilii Plater.

Polecamy też: Małżeństwo Trumpów to fikcja? Doniesienia zagranicznych mediów nie pozostawiają cienia wątpliwości...

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.