Krystyna Janda, Viva! 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
O TYM SIĘ MÓWI

Dramat Krystyny Jandy. Prosi fanów o pomoc

Jej teatry znalazły się w trudnej sytuacji

Sabina Zięba 20 marca 2020 20:15
Krystyna Janda, Viva! 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Przemysł rozrywkowy jest jednym z tych, który najbardziej cierpi w dobie koronawirusa. Aktorzy zostali bez pracy, muzycy bez szans na koncerty. Wstrzymano produkcje telewizyjne i filmowe, zamknięto kina oraz teatry. W tarapatach znalazła się m. in. Krystyna Janda, właścicielka dwóch teatrów. Z tego powodu zwróciła się z apelem o pomoc do swoich fanów.

Apel Krystyny Jandy

Krystyna Janda od lat jest właścicielką Teatru Polonia i Och-Teatru w Warszawie. Wiadomo, że w zbliżającym się sezonie, w zależności od przyznanego dofinansowania, wystawiają one od 40 do nawet 80 spektakli. Pod koniec lutego gwiazda poinformowała w mediach społecznościowych, że „w tym roku Warszawa pierwszy raz od 13 lat nie będzie miała letniego teatru na placu Konstytucji i Grójeckiej”. To był jednak tylko początek jej problemów. W związku z pandemią koronawirusa, 11 marca decyzją ministra kultury, całkowicie zawieszono działalność wszystkich instytucji kulturalnych. Wówczas Piotr Gliński mówił: „Rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury, teatrów, muzeów, a także kin, sieci kinowych i uczelni artystycznych wszystkich szczebli w obszarze, który wymaga gromadzenia się dużej liczby osób. Sytuacja jest bardzo poważna, ale nie jest tragiczna”.

Z tego powodu Krystyna Janda w czwartek 19 marca zaapelowała do Polaków na swoim Instagramie.  Poprosiła, by nie zwracać zakupionych biletów, lecz zdecydować się na ich wymianę na inny termin. Napisała: „Drodzy Widzowie, w tym trudnym dla nas wszystkich momencie, chcemy Was prosić o wsparcie, dzięki któremu będziemy mogli grać dalej. Nasze teatry trwają od lat i funkcjonują dzięki naszej publiczności, dzięki Wam. Nie dotacjom, nie sponsorom. Właśnie dzięki publiczności. Gramy dla Was przez całe wakacje, dlatego zachęcamy – nie zwracajcie biletów, wymieńcie je na inne. Zapraszamy latem i jesienią. Proponujemy Wam wymianę biletów na inny dowolny termin lub inny dowolny spektakl w tej samej strefie biletowej do końca 2020 roku. Zostańmy chwilowo w domach, ale nie rezygnujmy z teatru. Pozdrawiamy Was, bądźcie zdrowi, Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury”.

Dodatkowo opublikowała również informację o braku dostępności spektakli online: „Odpowiadając na pytania Państwa, nie decydujemy się na oferowanie Wam żadnego z naszych spektakli w Internecie, nawet za opłatą. Jest to nie możliwe z powodu praw jakimi są obwarowane wszystkie nasze spektakle, są to prawa autorów, tłumaczy, kompozytorów, scenografów i choreografów. (...) W tej chwili jest to niemożliwe. Miejmy nadzieję, że cały nasz repertuar bieżący będziemy mogli prezentować Państwu, na naszych scenach, już niebawem”.

Choć wiadomo, że rozporządzenie ministra kultury ma obowiązywać przez dwa tygodnie, czyli do 25 marca włącznie, nie wiadomo czy nie zostanie przedłużone.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Krystyna Janda (@tojajanda)

Krystyna Janda
Fot. Piotr Porebsky/Metaluna

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…