Czy Tomasz Mackiewicz i jego ciało zostaną sprowadzeni z Nanga Parbat?
Fot. Facebook @tomaszmackiewicz
O TYM SIĘ MÓWI!

Przed zejściem z Nanga Parbat Tomasz Mackiewicz zażył tabletki…

Jest oficjalny raport!

Monika Katarzyna Krupska 10 października 2018 12:15
Czy Tomasz Mackiewicz i jego ciało zostaną sprowadzeni z Nanga Parbat?
Fot. Facebook @tomaszmackiewicz

American Alpine Journal właśnie opublikował raport na temat wyprawy Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol na Nanga Parbat. Potwierdzono wejście Polaka i Francuzki na szczyt północno-zachodniej ściany, a także zażycie silnego leku przez himalaistę. Co to był za lek? 

Raport z wejścia na Nanga Parbat 

Na początku roku wszyscy z zapartym tchem śledzili akcję ratunkową na Nanga Parbat. Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol próbowali wejść na ośmiotysięcznik. Wyprawa skończyła się dramatycznie. Polak zginął, a jego partnerka została cudem uratowana przez grupę polskich ratowników. Według Francuzki parze udało się zdobyć szczyt, jednak były co do tego wątpliwości. 

Teraz pół roku później do mediów właśnie przedostał się oficjalnt raport z wyprawy. Jak się okazuje Revol i Mackiewicz jako pierwsi zdobyli szczyt! „Niedługo po wschodzie słońca 25 stycznia 2018 roku Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol zdobyli szczyt Nanga Parbat jako druga wyprawa w historii”, czytamy w raporcie. 

Eksperci poinformowali również, że Polak podczas próby zejścia ze szczytu zażył silne tabletki, które miały mu pomóc zniewolić skutki choroby wysokościowej. Mackiewicz miał takie objawy, stąd podjął decyzję o zażyciu leku. 

„Mackiewicz przed drogą powrotną ze szczytu zażył cztery tabletki deksametazonu i wydawało się, że to poprawiło na chwilę jego ciężki stan. Para zeszła na wysokość 7280 m n.p.m., ale w tym miejscu Polak był już całkowicie wyczerpany”, czytamy dalej.

„Tomek osiągnął swój cel, rozliczył się z górą. Góra pozwoliła mu na siebie wejść i myślę, że to było dla niego najważniejsze. Wierzę, że gdy odchodził to był szczęśliwy, bo się spełnił. Dla nich to też jest ważne. Z jego historii warto zapamiętać nie to, że nie udało się zejść, ale to, że szczyt jednak pozwolił się zdobyć ”, powiedział w rozmowie z Przeglądem Sportowym Mariusz Sepioło, autor biografii Mackiewicza. 

Kim był Tomasz Mackiewicz? Uzależnienie od narkotyków, alimenty, dzieci...
Fot. Facebook @Tomasz Mackiewicz

Elisabeth Revol
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.