Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Urna z prochami
Fot. East News
POŻEGNANIE

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie. Wieniec przekazał prezydent Andrzej Duda

Aktora pożegnali najbliżsi

Konrad Szczęsny 19 grudnia 2020 21:30
Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Urna z prochami
Fot. East News

Wczoraj w Warszawie bliscy i przyjaciele pożegnali Piotra Machalicę. W Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym odbyła się uroczysta msza święta. Po niej prochy aktora przewieziono do Częstochowy, z którą związany był przez ostatnie lata. Tam w sobotę 19. grudnia odbyło się nabożeństwo, po którym złożono je w rodzinnym grobie artysty...

Msza pogrzebowa w intencji Piotra Machalicy w Warszawie

Zmarł po tygodniu heroicznej walki o życie w szpitalu. Piotr Machalica najpierw trafił do placówki przy ulicy Banacha w Warszawie. Następnie został przewieziony do tej covidowej przy Wołoskiej. Tam wykonano testy na obecność koronawirusa, które potwierdziły zakażenie. Zmarł w poniedziałek 14. grudnia około 2.30 nad ranem. Wiadomość o jego śmierci podała Krystyna Janda. 

Kilka dni po odejściu Piotra Machalicy rodzina ogłosiła, że uroczystości pogrzebowe zostaną podzielone na dwie części. Pierwsza odbyła się 18 grudnia w Kościele Środowisk Twórczych przy placu Teatralnym w Warszawie o 13.00. Mszę transmitowało w sieci Duszpasterstwo Środowisk Twórczych.

Wzięli w niej udział m.in. Edyta Olszówka, Krystyna Janda, Piotr Polk, Cezary i Katarzyna Żakowie oraz Artur Żmijewski z małżonką Pauliną. Po jego zakończeniu prochy aktora przewieziono do Częstochowy, z którą związany był przez ponad dekadę. Tam m.in. we wrześniu tego roku wziął ślub z długoletnią partnerką Aleksandrą Sosnowską. 

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Urna z prochami
Fot. East News

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Wnętrze Kościoła
Fot. East News

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Urna z prochami
Fot. East News

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie - urna z prochami aktora

Wieniec od prezydenta, wielki smutek. Ostatnie pożegnanie Piotra Machalicy w Częstochowie

W sobotę 19. grudnia natomiast pogrzeb aktora odbył się w Częstochowie. Msza święta w intencji Piotra Machalicy została odprawiona w miejscowości Blachownia. Po niej prochy zmarłego przetransportowano na cmentarz św. Rocha w Częstochowie i złożono w grobie rodzinnym w sektorze 1, rzędzie A, w kwaterze 8A.

W ostatnim pożegnaniu aktora wzięła udział ukochana małżonka, jej córki oraz przyjaciele: Cezary i Katarzyna Żakowie, Artur Żmijewski i Joanna Liszowska. Z uwagi na pandemię koronawirusa, także w tej uroczystości mogła wziąć udział ograniczona liczba osób.

W imieniu Aleksandry Sosnowskiej, żony zmarłego, list odczytał aktor Jerzy Gudejko – tak jak to miało miejsce dzień wcześniej w Warszawie. Mowa była w nim m.in. o ostatniej rozmowie pary w piątek 11. grudnia 2020 roku. Przed intubacją lekarze pozwolili, by Piotr Machalica zatelefonował do swojej ukochanej i się z nią pożegnał...

Hołd aktorowi oddał również prezydent Andrzej Duda. Przekazał specjalny wieniec, by uczcić jego pamięć...  

Wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy:

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Wieniec od prezydenta Andrzeja Dudy
Fot. East News

Cezary i Katarzyna Żakowie na pogrzebie Piotra Machalicy w Częstochowie:

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Cezary Żak, Katarzyna Żak
Fot. East News

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Cezary Żak
Fot. East News

Artur Żmijewski na pogrzebie Piotra Machalicy:

Pogrzeb Piotra Machalicy w Częstochowie, 19.12.2020. Artur Żmijewski
Fot. East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!