WSPOMNIENIE

Ostatnie zdjęcie Patricka Swayze. Tak aktor wyglądał tuż przed śmiercią

Mija 10 lat od odejścia Johnny'ego z „Dirty Dancing”...

Gabriela Czernecka 14 września 2019 19:31

Ostatnie chwile życia Patricka Swayze nie były łatwe. Aktor przez dwadzieścia jeden miesięcy walczył z rakiem trzustki. Wycieńczony, pozbawiony włosów leży na łóżku, na odrzuconej w bok kołdrze wyciągnął nogi... Tak upamiętniła go na zdjęciu żona. To nie jest przyjemny obrazek. Lisa była z nim przez 34 lata. Przez ostatnie dwadzieścia jeden miesięcy jego życia robiła wszystko, by pomóc mu w walce ze śmiercią. Jak sama mówi, to była także jej walka. Dwa lata po śmierci Patricka Swayze, Lisa wydała książkę, w której opisała najtragiczniejszy okres swojego życia. 

Ostatnie chwile życia Patricka Swayze

U jego boku stała przez 34 lata jego życia. Stanowiła dla niego podporę, ale w ostatnich miesiącach była nie tylko żoną. Przyjaciółka, opiekunka, pielęgniarka - jej rola zmieniała się w zależności od potrzeb jej ukochanego. Ale nie tylko on walczył z chorobą, ona robiła wszystko, by go nie stracić. Niestety dramatyczna walka Patricka Swayze o życie dobiegła końca po dwudziestu jeden ciężkich miesiącach. 

Po śmierci męża Lisa postanowiła podzielić się z internautami historią ukochanego. Swoje wspomnienia uwieczniła w książce, którą wydała dwa lata po jego śmierci. „Był zmizerowany, na jego twarzy widać było strapienie wywołane chorobą, jego brzuch nabrzmiał od nagromadzonego płynu. Narzekał, że ma kostki spuchnięte jak stara kobieta. Lecz zawsze, gdy na niego patrzyłam, myślałam, że jest piękny”, opisuje.

Jej wspomnienia są naprawdę wzruszające. Poznali się, gdy miała czternaście lat. Oboje chcieli być tancerzami, ale początkowo było to jedyne, co ich łączylo. Patrick był wysportowanym młodym i rozrywkowym chłopakiem, ona nieśmiała blondynka, która zawsze trzymała się z daleka. Przyciągał wzrokiem, miał wiele wielbicielek, ale w jego sercu była tylko ona. W wieku osiemnastu lat, zamieszkali razem, a chwilę później wzięli ślub. Wydawałoby się, że ich historia jest jak z bajki, ale problemy pojawiły się zaledwie kilka lat później. 

W 2003 roku Lisa opuściła Patricka, gdyż ten popadł w alkoholizm. To miał być dla niego wstrząs. Gdy pojawiła się nadzieja, że może sobie z tym poradzić, Lisa dała ukochanemu kolejną szanse. Ich związek nie był już jednak taki sam. Pojawiły się kolejne problemy, coraz trudniejsze do pokonania. Udali się na terapię, która jak pisze Lisa, uratowała ich związek.

Drugą rzeczą, która ich zbliżyła był paradoksalnie... rak. Gdy w 2008 roku Patrick Swayze usłyszał diagnozę, para zjednoczyła się, by wspólnie walczyć z chorobą i zrobić wszystko, by żyć normalnie.  Lisa próbowała wieść codzienne życie - rano chodziła do pracy, a wieczorami poświęcała się w opiece nad ukochanym. W tym czasie, wiadomości o chorobie Patricka Swayze dotarły do prasy, która wprost pisała o umierającym artyście. „Okrucieństwo emocjonalne”, tak podsumowuje ten okres w swoim życiu żona Swayze. 

Niestety walka z chorobą okazała się trudniejsza niż im się wydawało. Mimo to Lisa ani przez chwilę nie traciła nadziei na to, że uda mu się żyć wystarczająco długo, by można było zastosować ulepszoną terapię, która pomogłaby mu zwalczyć nowotwór. Z każdym kolejnym miesiącem 2009 roku niestety nie było lepiej. Stan zdrowia aktora tylko się pogarszał.

„Jakże jestem wdzięczny, że to właśnie mnie wybrałaś, żeby pokochać. Wiem to, ponieważ dzięki tobie znalazłem swoją duszę. Ujrzałem człowieka, którym chciałem być. Jesteś moją kobietą, moją kochanką, moją powierniczką, moją damą”, napisał w swojej biografii, dziękując ukochanej za wszystko, co dla niego zrobiła.

„Patrick wypowiedział swoje ostatnie słowa w piątek. A moje ostatnie brzmiały: <<Kocham cię>> i takie też były jego. W ostatni poranek, był poniedziałek 14 września, Lisa położyła się obok umierającego męża. Wzięła go za rękę. Słuchała jego słabnącego oddechu. O godzinie 10 Patrick przestał oddychać”, napisała w swojej książce Lisa.

Dziś mija 10 rocznica śmierci Patricka Swayze. Artysta zmarł 14 września 2009 roku. Miał 57 lat. W galerii możesz zobaczyć jego ostatnie zdjęcia  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.