Johnny z „Dirty Dancing” odszedł 13 lat temu

Gabriela Czernecka 14 września 2022 11:11

Odchodził powoli, cierpiąc i nie poddając się. Do końca. Patrick Swayze przez dwadzieścia jeden miesięcy walczył z rakiem trzustki. Wycieńczony, pozbawiony włosów leży na łóżku z wyciągniętymi nogami na odrzuconej na bok kołdrze... Śpi a przytulony do niego jest kot. Tak upamiętniła go na ostatnim zdjęciu żona. Ten obraz wrył się w pamięć wszystkim fanom aktora „Dirty Dancing”. Lisa trwała u boku Patricka przez 34 lata, a w ostatnich miesiącach jego życia robiła wszystko, by pomóc mu w walce ze śmiercią. Jak sama mówiła, to była także jej walka. Dwa lata po śmierci Patricka Swayze Lisa wydała książkę, w której opisała najtragiczniejszy okres swojego życia.

Patricka Swayze zmarł na raka. Czuwała przy nim żona Lisa

U jego boku trwała przez 34 lata, ale w ostatnich miesiącach była nie tylko żoną. Przyjaciółka, opiekunka, pielęgniarka – jej rola zmieniała się w zależności od potrzeb ukochanego. Nie tylko on zmagał się z chorobą, ponieważ ona robiła wszystko, by go nie stracić. Niestety dramatyczna walka Patricka Swayze o życie dobiegła końca po dwudziestu jeden wyczerpujących miesiącach.

Po śmierci męża Lisa postanowiła podzielić się z internautami historią ukochanego. Swoje wspomnienia uwieczniła w książce, którą wydała dwa lata po jego odejściu. „Był zmizerowany, na jego twarzy widać było strapienie wywołane chorobą, jego brzuch nabrzmiał od nagromadzonego płynu. Narzekał, że ma kostki spuchnięte jak stara kobieta. Lecz zawsze, gdy na niego patrzyłam, myślałam, że jest piękny”, opisuje.

Zobacz też: Tak wyglądały ostatnie tygodnie życia Patricka Swayze. Walczył do końca

Jej wspomnienia są naprawdę wzruszające. Poznali się, gdy miała zaledwie czternaście lat. Oboje chcieli być tancerzami, i początkowo było to jedyne, co ich łączyło. Patrick był wysportowanym i rozrywkowym chłopakiem, a Lisa nieśmiałą blondynką, która zawsze trzymała się z boku. Przyciągał wzrokiem, miał wiele wielbicielek, ale w jego sercu była tylko ona. W wieku osiemnastu lat zamieszkali razem, a chwilę później wzięli ślub. Wydawało się, że ich historia jest jak z bajki, ale problemy pojawiły się zaledwie kilka lat później.

Ostatnie chwile życia Patricka Swayze

W 2003 roku Lisa opuściła Patricka, gdyż ten popadł w alkoholizm. To miał być dla niego wstrząs. Kiedy pojawiła się nadzieja, że aktor może zwalczyć uzależnienie, Lisa dała mu kolejną szansę. Jednak ich związek nie był już taki sam. Pojawiały się kolejne problemy, coraz trudniejsze do pokonania. Wtedy udali się razem na terapię dla par, która – jak pisze Lisa w swoich wspomnieniach – uratowała ich małżeństwo.

Drugą rzeczą, która ich zbliżyła, był paradoksalnie... rak. Gdy w 2008 roku Patrick Swayze usłyszał diagnozę, para zjednoczyła się, by wspólnie walczyć z chorobą i zrobić wszystko, by żyć normalnie. Lisa próbowała wieść normalne życie – rano chodziła do pracy, a wieczorami opiekowała się ukochanym. W tym czasie informacja o chorobie Swayze’ego dotarły do prasy, która wprost pisała, że aktor umiera. „Okrucieństwo emocjonalne”, podsumowała ten okres w swoim życiu żona Swayzego.

Zobacz też: Patrick Swayze był bity przez żonę, gdy wyniszczała go śmiertelna choroba?

Walka z chorobą okazała się trudniejsza, niż im się wydawało. Lisa nie traciła jednak nadziei na to, że Swayze wytrzyma i doczeka ulepszonej terapii, która dawała szansę na zwalczenie nowotworu. Niestety, stan słynnego aktora pogarszał się z każdym kolejnym miesiącem 2009 roku.

„Jestem wdzięczny, że to właśnie mnie wybrałaś, żeby pokochać. Wiem to, ponieważ dzięki tobie znalazłem swoją duszę. Ujrzałem człowieka, którym chciałem być. Jesteś moją kobietą, moją kochanką, moją powierniczką, moją damą”, pisał w swojej biografii, dziękując ukochanej za wszystko, co dla niego zrobiła.

„Patrick wypowiedział swoje ostatnie słowa w piątek. Moje ostatnie brzmiały: „Kocham cię” i takie też były jego. W ostatni poranek, był poniedziałek 14 września, położyłam się obok umierającego męża. Wzięłam go za rękę. Słuchałam jego słabnącego oddechu. O godzinie 10 Patrick przestał oddychać”, pisała w swojej książce Lisa.

W tym roku przypada trzynasta rocznica śmierci Patricka Swayze. Artysta odszedł 14 września 2009 roku w wieku 57 lat. W galerii możesz zobaczyć jego ostatnie zdjęcia... 

1/13
Patrick Swayze i jego złamane życie i kariera po Dirty Dancing
Copyright @East News
1/13

Patrick Swayze odszedł 13 lat temu. Artysta zmarł 14 września 2009 roku. Miał 57 lat.

2/13
Patrick Swayze
Copyright @COLECTION CHRISTOPHEL/EAST NEWS
2/13

Ostatnie chwile życia Patricka Swayze nie były łatwe. Aktor przez dwadzieścia jeden miesięcy walczył z rakiem trzustki.

3/13
Lisa Swayze, Patrick Swayze
Copyright @ASSOCIATED PRESS/East News
3/13

W 2008 roku Patrick Swayze usłyszał tragiczną diagnozę, a jego największym wsparciem była wtedy żona Lisa. Para zjednoczyła się, by wspólnie walczyć z chorobą i zrobić wszystko, by żyć normalnie.

4/13
Lisa Swayze, Patrick Swayze
Copyright @ASSOCIATED PRESS/East News
4/13

Lisa i Patrick poznali się, kiedy ona miała czternaście lat. Ich pasją był taniec i początkowo było to jedyne, co ich łączyło. Swayze był wysportowanym i rozrywkowym chłopakiem, a ona nieśmiałą blondynką, która zawsze trzymała się z daleka.

5/13
Patrick Swayze i jego złamane życie i kariera po Dirty Dancing
Copyright @East News
5/13

Lisa robiła wszystko, by pomóc ukochanemu w walce ze śmiercią. Jak sama mówiła, to była także jej walka. Dwa lata po śmierci małżonka wydała książkę, w której opisała najtragiczniejszy okres swojego życia.

6/13
Patrick Swayze i jego złamane życie i kariera po Dirty Dancing
Copyright @East News
6/13

Lisa Niemi postanowiła podzielić się z internautami historią ukochanego. Jak przyznała, do samego końca wierzyła, że Patrick Swayze pokona chorobę.

7/13
Patrick Swayze i jego złamane życie i kariera po Dirty Dancing
Copyright @East News
7/13

Lisa wierzyła, że Patrick wytrzyma i doczeka się nowej terapii, dzięki której mógłby przeżyć. Niestety, stan aktora szybko się pogarszał.

8/13
Patrick Swayze
Copyright @Agencja Forum
8/13

Patrick Swayze w 2009 roku, kilka miesięcy przed śmiercią.

9/13
Patrick Swayze
Copyright @Agencja Forum
9/13

To jedno z ostatnich zdjęć Patricka Swayze. Zostało wykonane w kwietniu 2009 roku, 5 miesięcy przed śmiercią aktora.

10/13
Patrick Swayze
Copyright @Agencja Forum
10/13

W ostatnich miesiącach życia Patrick Swayze mocno schudł. Był cieniem samego siebie...

11/13
Patrick Swayze
Copyright @Agencja Forum
11/13

Według wspomnień bliskich i przyjaciół aktora, Patrick Swayze do końca poruszał się o własnych siłach.

12/13
Patrick Swayze
Copyright @Agencja Forum
12/13

Patrick Swayze odszedł po 21-miesięcznej walce z nowotworem trzustki.

13/13
Ostatnie zdjęcie Patricka Swayze, Patrick Swayze
Copyright @Screen @dailymail
13/13

To ostatnie zdjęcie Patricka Swayze... Fotografię wykonała żona aktora, Lisa Niemi.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.