Kto przed kim musi dygać? Kiedy można założyć tiarę?

Katarzyna Piątkowska 25 lutego 2018 20:30

Domyślamy się wszyscy, że życie na królewskim tworze to wcale nie jest bajka. Tym bardziej, że obowiązują na nim zasady, których złamanie grozi co najmniej niezadowoleniem królowej. A kto chciałby się narazić Elżbiecie II? Dlatego właśnie goście weselni Kate i Williama dostali 22 stronicowy wypis dotyczący królewskiego savoir-vivru. Podobny, albo nawet ten sam, dostaną zapewne ci, którzy zostaną zaproszeni na dwa królewskiego śluby w tym roku - księcia Harry’ego i Meghan Markle oraz księżniczki Eugenii i Jacka Brooksbanka.

Sekrety królewskiej etykiety

Nie lada kłopot ma przyszła panna młoda Meghan, bo musi zgłębić tajniki królewskiego protokołu, z którym jest trochę na bakier. Podczas wizyty w Edynburgu poniosły ją emocje (to już źle, bo członkowie rodziny królewskiej nie mogą sobie publicznie na to pozwolić) i mocno przytuliła założycielkę organizacji charytatywnej (i znowu źle - członkom rodziny królewskiej nie wolno w ten sposób spoufalać się z poddanymi. Jedyne na co mogą sobie pozwolić to uścisk ręki).


To nie był jednak jej pierwszy raz. Podczas ogłoszenia zaręczyn pojawiła się… bez rajstop. Też wbrew protokołowi. Co powinna jednak wiedzieć Meghan Markle zanim zostanie księżną Meghan?

Kto komu dyga?

Po pierwsze musi wiedzieć komu dygać. Oczywiście przed królową, jej małżonkiem księciem Filipem, przed swoim teściem księciem Karolem i księżną Camillą. Przed księciem Williamem i księżną Kate dygać nie musi, a musi się nisko pokłonić. To dlatego, że jej szwagier jest przyszłym królem. Powinna też dygać przed księżniczkami urodzonymi w rodzinie królewskiej, podobnie zresztą jak księżna Kate. Ale żeby nie było zbyt łatwo… gdy są w towarzystwie ukochanych księżniczki „krwi” powinny dygać przed nimi.

Must have... rajstopy

Musi pamiętać, że jednak mimo wielkiej niechęci do rajstop musi je nosić przynajmniej podczas oficjalnych uroczystości, nie może malować paznokci na jaskrawy kolor (nawet czerwony nie jest dopuszczony). Teoretycznie powinna nosić białe rękawiczki. Jednak takie dzisiaj nosi już tylko królowa Elżbieta II. Pierwsza, która zbuntowała się przeciwko tej zasadzie była księżna Diana. Uważała, że budują niepotrzebną barierę między nią a poddanymi. Za to księżna Yorku nosiła je, by przypodobać się Elżbiecie II.

Na osłodę tiara

Na razie nie może nosić tiary, bo te mają prawo nosić tylko członkinie rodziny królewskiej i mężatki. Tak więc panna Markle, podobnie zresztą jak księżniczka Eugenia, pierwszy raz założy tiarę w dniu ślubu. Musi za to pamiętać, że kapelusz może nosić w zamkniętym pomieszczeniu do godziny 18. Wtedy panie przebierają się w suknie wieczorowe. Wtedy też prezentują tiary i klejnoty rodowe.

Z tiarami zresztą sprawa jest bardziej skomplikowana. Kobieta, która wchodzi dopiero do rodziny królewskiej pożycza ją od aktualnie panującej królowej. Jeśli wywodzi się z arystokracji może założyć klejnot z rodzinnej kolekcji. Tiary noszone są przez członkinie rodziny królewskiej na ślubach i innych ważnych uroczystościach.

Komplikacje to ich specjalność

W rodzinie królewskiej wszystko jest skomplikowane, ale o tym Meghan już wie. Od śniadania w Pałacu Buckingham, na którym pojawia się tylko mleko od jednej określonej rasy krów i prasowanie gazet, by królewska rodzina nie ubrudziła sobie rąk tuszem drukarskim po picie herbaty. Musi pamiętać, że filiżankę powinna odstawiać po każdym łyku, a do ust podnosić tylko filiżankę bez spodka. Musi też nauczyć się szybko jeść, bo teraz częściej będzie jadać posiłki w towarzystwie królowej. A jeśli Elżbieta II  zakończy jedzenie wszyscy pozostali też muszą.

Krąży anegdota o członkach rodziny królewskiej, którzy ponoć są mistrzami w prędkości spożywania posiłków

Życie Meghan Markle nie będzie więc łatwe. Książęca narzeczona ma tylko kilka miesięcy na to, by przyswoić sobie wszystkie zasady, a jest ich bardzo dużo. Ale trudy na pewno osłodzi jej fakt, że jej ślub będzie wydarzeniem roku. A my już wkrótce zobaczymy jaką tiarę pożyczy jej królowa. 

1/8
Przy królewskim stole
Copyright @Getty Images
1/8

Jeśli królowa wstaje wszyscy muszą wstać. Z jednym wyjątkiem. Kiedy królowa wygłasza przemówienie. Gdy kończy jeść, wszyscy kończą razem z nią.

2/8
Królowa Elżbieta II wita Michella i Baracka Obamów
Copyright @Getty Images
2/8

To królowa wyciąga rękę na powitanie

3/8
Copyright @
3/8

Tiary noszą zamężne członkinie rodziny królewskiej

4/8
Królowa Elżbieta II w zielonym kapeluszu
Copyright @east news
4/8

Teoretycznie wszystkie kobiety w rodzinie królewskiej powinny nosić białe rękawiczki. Obecnie nosi je tylko Elżbieta II

5/8
Księżna Diana w tiarze
Copyright @east news
5/8

Tiarę zakłada się po godzinie 18.00. Do wieczorowej sukni. Pierwszy raz oficjalnie kobieta zakłada tiarę na ślubie. Niezależnie od tego, czy jest księżniczką "krwi" czy dopiero wchodzi do rodziny królewskiej.

6/8
Księżna Kate dyga przed królową Elżbietą II
Copyright @Getty Images
6/8

Księżna Kate musi dygać przed królową i przed księżniczkami. Chyba, że jest z nią William. Wtedy to one muszą dygnąć przed nią.

7/8
Księżna Kate
Copyright @Getty Images
7/8

Kobiety z rodziny królewskiej nie mogą malować paznokci na jaskrawe kolory. Większość z nich używa nude. Królowa Elżbieta od trzydziestu lat używa tego samego lakieru Essie w odcieniu Balet Slippers.

8/8
Królowa Elżbieta II
Copyright @Getty Images
8/8

Przyszła księżna pożycza tiarę na ślub od Elżbiety II. Chyba, że wywodzi się z arystokracji. Wtedy może założyć tę z rodzinnej kolekcji.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.