Księżniczka Małgorzata
Fot. Derek Berwin/Fox Photos/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Najsłynniejszy kochanek księżniczki Małgorzaty. Przez ten romans rozwiodła się z mężem

Kim był Roddy Llewellyn?

Ksenia Krasko 19 stycznia 2021 06:53
Księżniczka Małgorzata
Fot. Derek Berwin/Fox Photos/Getty Images

Nazywano ją „zbuntowaną księżniczką”, ale Małgorzata nigdy nie miała nic przeciwko temu. To określenie nie było zresztą przypadkowe – młodsza siostra Elżbiety II lubiła muzykę rockową, gin oraz przystojnych mężczyzn, i nie widziała powodu, dla którego miałaby to ukrywać przed światem. O jej romansach krążyły legendy, ale jeden z nich wzbudzał szczególne zainteresowanie...

Związki księżniczki Małgorzaty, siostry królowej Elżbiety II

Księżniczka Małgorzata miała 22 lata, kiedy zakochała się po raz pierwszy. Wybrankiem jej serca był Peter Townsend, starszy o 16 lat królewski doradca. Gotowa była na wiele poświęceń, aby stanąć z ukochanym na ślubnym kobiercu, jednak nie zgodziła się na to Elżbieta II, która nie akceptowała nie tylko różnicy wieku, jaka dzieliła zakochanych, ale i faktu, że Townsend był rozwodnikiem.

Królowa pozostawiła młodszej siostrze wybór – Małgorzata mogła wziąć ślub cywilny, gdyby zdecydowała się na rezygnację z tytułu i przywilejów królewskich. Po przemyśleniu sprawy, młoda księżniczka zakończyła ten związek, a złamane serce leczyła z pomocą kolejnych romansów.

Nie angażowała się w stałe relacje, dopóki nie poznała przyszłego męża. Wydawało się, że fotograf Antony Armstrong-Jones jest jej bratnią duszą. Byli do siebie podobni – charyzmatyczni, przyciągający uwagę, nieco szaleni i uwielbiający imprezy. W 1960 roku wzięli ślub, rok później powitali na świecie syna Davida, a w 1964 roku córkę Sarah.

I chociaż oficjalnie rozwiedli się w 1978 roku, już pod koniec lat 60. plotkowano, że związek nie przetrwa. Wciąż się kłócili, spędzali ze sobą coraz mniej czasu, a to, co kiedyś ich łączyło, było powodem do kolejnych awantur. Armstrong-Jones miał wielokrotnie zdradzić żonę, ale i ona odwdzięczała mu się tym samym.

Księżniczka Małgorzata, Antony Armstrong-Jones, 1970 rok

Księżniczka Małgorzata, Antony Armstrong-Jones, 1970 rok
Fot. Anwar Hussein/Getty Images

Romans księżniczki Małgorzaty i Roddy’ego Llewellyna

Sprawa najgłośniejszego romansu księżniczki Małgorzaty powróciła wraz z premierą filmu dokumentalnego Elizabeth: Our Queen z 2018 roku. To w nim Lady Anne Glenconner opowiedziała o początkach tej znajomości, a także o reakcji królowej Elżbiety II na kolejny „wybryk” młodszej siostry.

We wrześniu 1973 roku Anne i jej mąż Colin przedstawili Małgorzacie młodego ogrodnika, 25-letniego Roddy’ego Llewellyna. Różnica wieku – baronet był o 17 lat młodszy – nie miała znaczenia, i już wkrótce po pierwszym spotkaniu rozpoczął się namiętny romans, chociaż sama księżniczka zapewniała bliskich, że łączy ich tylko „czuła przyjaźń”.

Prawdopodobnie informacja o związku Małgorzaty i Roddy’ego pozostałaby tajemnicą, gdyby nie zdjęcia, które ukazały się w 1976 roku na okładce News Of The World. Fotografie pary, zrobione podczas wakacji na Wyspie Mustique, nie pozostawiły złudzeń co do charakteru tej relacji. Wkrótce Małgorzata oficjalnie ogłosiła, że rozstała się z mężem.

Księżniczka Małgorzata, Roddy Llewellyn, 1978 rok

Księżniczka Małgorzata, Roddy Llewellyn, 1978 rok
Fot. Hulton-Deutsch Collection/CORBIS/Corbis via Getty Images

Po rozwodzie, pomimo sprzeciwów rodziny królewskiej, Małgorzata nie przestała spotykać się z Roddym, a ich związek przetrwał łącznie osiem lat. Jak ujawniła Lady Glenconner w dokumencie z 2018 roku, przez długi czas czuła się winna, że zapoznała ze sobą przyszłych kochanków, ale zmieniła zdanie po rozmowie z Elżbietą II na pogrzebie księżniczki w 2002 roku. „Anne, chcę ci powiedzieć, że to były trudne chwile, ale jestem wdzięczna, że poznałaś ich ze sobą. Roddy naprawdę ją uszczęśliwił”, miała powiedzieć królowa.

„Poznałem ciepłą i dowcipną kobietę, którą cechowało silne poczucie obowiązku i oddanie interesom swojego kraju. Zaszczyciła mnie swoją przyjaźnią”, wyznał Llewellyn w 2002 roku na lamach The Telegraph. „Była wspaniałą przyjaciółką. Ujarzmiła moją niespokojną naturę i udzieliła mi wielu mądrych rad”, dodał. „Nie myślałem o konsekwencjach tego romansu. [...] Po prostu podążałem za głosem swojego serca”, przyznał w wywiadzie.

Kiedy księżniczka Małgorzata i Roddy Llewellyn ostatecznie się rozstali, mężczyzna niemal natychmiast poślubił inną kobietę – Tatianę Soskin, z którą doczekał się trzech córek. 

Źródło: Tatler, Hello Magazine, Fakt

Królowa Elżbieta II, księżniczka Małgorzata, 1979 rok

Księżniczka Małgorzata, królowa Elżbieta II, 1979 rok
Fot. Anwar Hussein/Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.