Raffaella Carra, Mediolan, Włochy, 17.11.2019 rok
Fot. Stefania D'Alessandro/Getty Images
POŻEGNANIE

Raffaella Carrà nie żyje. Ikona włoskiej muzyki miała 78 lat

Królowa włoskiej piosenki odeszła po długiej walce z chorobą

Dorota Falkowska 5 lipca 2021 18:45
Raffaella Carra, Mediolan, Włochy, 17.11.2019 rok
Fot. Stefania D'Alessandro/Getty Images

Raffaella Carrà nie żyje. Piosenkarka, którą często nazywano „królową włoskiej piosenki”, odeszła w wieku 78 lat. Informację o śmierci artystki przekazał jej wieloletni partner Sergio Japino.: „Raffaella nas opuściła. Poszła do lepszego świata, gdzie jej człowieczeństwo, niepowtarzalny śmiech i niezwykły talent będą świecić po wieczność”, napisał.

Raffaella Carrà nie żyje. Ikona włoskiej muzyki miała 78 lat 

O śmierci Raffaelli Carry poinformowały największe włoskie media, włącznie z agencją ANSA. Prasa przekazała, że włoska artystka zmarła w poniedziałek, 5 lipca ok. godz. 16:20 po walce z chorobą, z którą mierzyła się już od dłuższego czasu. Wkrótce bliscy Carry mają przedstawić szczegóły dotyczące pogrzebu. Włoskie media donoszą, że życzeniem wokalistki była prosta, drewniana trumna oraz urna do przechowania prochów. 

Raffaella Carrà nie żyje
Fot. EAST NEWS/ALBUM

Zobacz też: Zniknęła po śmierci ukochanego mężczyzny... Tak żyje dziś Elżbieta Dmoch

Raffaella Carrà: wokalistka, aktorka, tancerka

Raffaella Carrà urodziła się 18 czerwca 1943 r. w Bolonii. Gdy miała osiem lat, zamieszkała z rodzicami w Rzymie, gdzie zaledwie rok później realizowała swoje pierwsze artystyczne kroki ku sławie. W 1952 roku zadebiutowała w filmie Tormento del Passato w reżyserii Mario Bonnarda, wcielając się w rolę Grazielli pod swym prawdziwym nazwiskiem Raffaella Pelloni. W stolicy Włoch ukończyła szkołę aktorską, aby następnie w latach 60. pracować regularnie na planach filmowych. Zagrała m.in. w produkcjach: „5 mrines per 100 ragazze”, „L’Ombra di Zorro” czy „Ekspress von Ryana”.

Młoda artystka podbijała sceny teatralne, jak również estradę. To właśnie śpiewanie na scenie przyniosło jej największą popularność. Nagrała kilkadziesiąt płyt i zasłynęła licznymi przebojami, m.in. „A far l'amore comincia tu”, „Hay que venir al sur” czy „Fiesta”. W 1961 roku Raffaella Pelloni została oficjalnie Raffaellą Carrà i przez kolejne lata słynęła tylko z tego pseudonimu. 

W 1970 roku odniosła sukces swoim występem w telewizji. Razem z Nino Taranto i Nino Ferrerem tańczyła  przez kilka minut w charakterystycznym dla siebie stylu w programie Io Agata e tu. Po tym wydarzeniu kilka razy prowadziła telewizyjny konkurs piosenki „Canzonissima”, emitowany na antenie telewizji RAI. Od tamtej pory była również częstą bywalczynią innych programów telewizyjnych, talk-shows, również dla Telewizji Hiszpańskiej. W 2011 r. podawała włoskie punkty w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2014 roku Raffaella Carrà wystąpiła gościnnie na Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo. Zaśpiewała (i zatańczyła) wówczas dwie piosenki: „Fun fun fun” i „Ciao Ciao”. 

Przeczytaj też: Tak wyglądała ostatnia noc Anny Jantar przed wylotem do Polski. Jest pamiątkowe zdjęcie

Raffaella Carrà nie żyje
Fot. AF Archive/Cinetext/Morgan/Mary Evans Picture Library/East News
Raffaella Carra, Mediolan, Włochy, 17.11.2019 rok
Fot. Stefania D'Alessandro/Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.