O TYM JEST GŁOŚNO

150 krajów na świecie. Ulicami miast przeszedł największy strajk klimatyczny w historii

W Polsce ogarnął aż 60 miast!

Konrad Szczęsny 20 września 2019 14:14

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w połączeniu z Protestem Tysięcy Miast przeszedł ulicami w 150 krajach świata. Jego uczestnicy protestowali przeciwko bierności polityków i żądali wprowadzenia realnych zmian, które miałyby na celu ochronę planety i ludzkości przed zagładą, związaną z globalnym ociepleniem. Wszystko ma związek ze szczytem klimatycznym ONZ, który odbędzie się w poniedziałek 23 września 2019 roku w Nowym Jorku.

Protest Tysięcy Miast i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny 2019

Ulicami 60 miast w całej Polsce przeszły pokojowe manifestacje, w których uczestniczyli przede wszystkim uczniowie. Tym sposobem chcieli zwrócić uwagę władz na nieodwracalne zmiany, które zaszły w klimacie na całej kuli ziemskiej. Na tym jednak nie koniec!

Strajki objęły także inne kraje, w tym m.in. 37 państw w Europie, USA, Kanadę oraz Indie. „Razem ma być ponad 4,5 tys. młodzieżowych strajków w ramach tzw. Protestu Tysiąca Miast”, podaje Gazeta Wyborcza.

Data, czyli 20 września, nie jest przypadkowa. Uczniowie na całym świecie chcą, by manifestacje miały wpływ na szczyt klimatyczny ONZ, który w poniedziałek 23 września będzie miał miejsce w Nowym Jorku.

Postulaty strajkującej młodzieży

Ci, którzy wzięli udział w proteście, chcą, aby politycy podjęli działania na rzecz ochrony Ziemi przed zgubnymi skutkami efektu cieplarnianego. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Polsce domaga się ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, powołania niezależnej Rady Klimatycznej i przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki. 

Marsz w Warszawie rozpoczął się o godzinie 10.00 przy placu Konstytucji. Następnie uczniowie przeszli ulicami Piękną, Wiejską, placem Trzech Krzyży, Alejami Jerozolimskimi oraz ul. Marszałkowską aż do Placu Defilad, gdzie zorganizowano tzw. Miasteczko Klimatyczne. Przez cały tydzień będą miały tam miejsce wydarzenia kulturalne oraz edukacyjne.

Greta Thunberg w Szwecji, Inga Zasowska w Polsce

Ruch, który zmobilizował uczniów do wyjścia na ulice, zapoczątkowała 16-letnia uczennica Greta Thunberg. To ona w 2018 roku co piątek protestowała pod szwedzkim parlamentem z transparentem „Strajk szkolny dla klimatu”.

Z kolei w Polsce media pisały o 13-letniej Indze Zasowskiej, która w wakacje regularnie przychodziła pod polski Sejm w ramach tzw. Wakacyjnego Strajku Klimatycznego. Zdjęcia z manifestacji w Warszawie zobaczysz poniżej.  ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.