Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA
POŻEGNANIE

Bliscy i przyjaciele pożegnali Zygmunta Malanowicza. „Wszyscy opuszczą scenę. Zygmunt też ją opuścił”

Pogrzeb aktora odbył się w Warszawie

Ksenia Krasko 15 kwietnia 2021 19:10
Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Kilkanaście dni temu dotarła do nas przykra wiadomość ze świata kultury. Zmarł Zygmunt Malanowicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser oraz scenarzysta. O śmierci artysty poinformował warszawski Teatr Nowy, z którym artysta związany był od 2008 roku. Odszedł w wieku 83 lat. Dziś odbył się pogrzeb aktora, na warszawskim cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym.

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Miał 83 lata

Urodził się w 1938 na Wileńszczyźnie, w rodzinie o korzeniach polsko-rosyjskich. W 1963 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w filmie Nóż w wodzie Romana Polańskiego (1962 rok). Później zagrał w kilku filmach Andrzeja Wajdy, między innymi w Polowaniu na muchy (1969). Współpracował także z reżyserami Andrzejem Jerzym Piotrowskim, Andrzejem Trzosem-Rastawieckim czy Bohdanem Porębą.

Zygmunt Malanowicz znany był też wielbicielom stołecznych teatrów – na początku lat 2000. związany był z Teatrem Dramatycznym, później z Teatrem Rozmaitości. W 2008 roku dołączył do Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego. „Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś”, pożegnał aktora zespół.

„Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny”, pisał Jacek Poniedziałek. „Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat!”, dodał.

ZOBACZ: Ewa Wawrzoń nie żyje. Gwiazda „Na dobre i na złe” i „Samego życia” miała 83 lata

Wszyscy, jak zwykle w zakończeniu, opuszczą scenę. Zygmunt też ją opuścił. Opuścił ją, w trudnym dla teatru i dla nas...

Opublikowany przez Nowy Teatr Czwartek, 15 kwietnia 2021

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Miał 83 lata

Zygmunt Malanowicz nie żyje
Fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza odbył się w czwartek, 15 kwietnia. Aktor spoczął w grobie rodzinnym na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ulicy Żytniej w Warszawie. Bliscy zmarłego zwrócili się z prośbą do żałobników, aby nie przynosili kwiatów, a w zamian przekazali datki dla fundacji „KARUNA. Ludzie dla zwierząt”.

Artystę pożegnali między innymi Maja Komorowska, Magdalena Cielecka, Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr, Andrzej Chyra, Irena Karel, Agnieszka Smoczyńska, Krzysztof Warlikowski i Wojciech Kalarus.

Bliskim Zygmunta Malanowicza składamy wyrazy współczucia. 

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza, 15 kwietnia 2021 rok

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza, 15 kwietnia 2021 rok. Na zdjęciu Maja Komorowska

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza, 15 kwietnia 2021 rok. Aktora pożegnali m.in. Maciej Stuhr i Andrzej Chyra

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza, 15 kwietnia 2021 rok. Na zdjęciu Magdalena Cielecka

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza, 15 kwietnia 2021 rok

Pogrzeb Zygmunta Malanowicza
Fot. AKPA

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…