Działacze organizacji pro life protestowali przed Kościołem

Konrad Szczęsny 4 stycznia 2019 14:16

W jego śmierć wciąż trudno uwierzyć rodzinie, najbliższym oraz rzeszy pacjentów. Profesor Romuald Dębski zmarł 20 grudnia 2018 roku w Warszawie w wieku 62 lat. W piątkowe popołudnie 4 stycznia 2019 roku odbył się natomiast jego pogrzeb. W kościele Niepokalanego Poczęcia NMP pożegnały go tłumy. Niestety, nie obyło się bez skandalu. Niedaleko budynku protestowali działacze organizacji pro life, którzy popierają całkowity zakaz dokonywania aborcji...

Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego w cieniu skandalu

Msza święta rozpoczęła się o godzinie 12.00, zaś po godzinie 13.00 kondukt pogrzebowy wyruszył na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie. Profesora Romualda Dębskiego pożegnała jego rodzina, w tym żona i dzieci oraz rzesze pacjentek, którym był oddany poprzez swoją pracę.

Niestety, zgodnie z przewidywaniami nie zabrakło także przedstawicieli organizacji pro life, którzy w nieznacznej odległości od kościoła protestowali przeciwko dokonywaniu aborcji. Profesor Dębski znany był z tego, że choć nie był zwolennikiem zabiegów przerywania ciąży, podkreślał, że w niektórych przypadkach jest to niezbędne dla zdrowia i życia matki.

„Każda sytuacja, w której dochodzi do podjęcia decyzji o akceptacji prośby pacjenta o zabieg przerywania ciąży, jest dla lekarza trudna. Proszę mi uwierzyć - to nie jest przyjemne, to nie jest ulga ani dla matek, ani dla lekarzy. To naprawdę jest wybór mniejszego zła. Bo nie ma dobrego rozwiązania. Każde rozwiązanie jest złe...”, podkreślał w rozmowie z Weekend.Gazeta.pl.

Zdjęcia z uroczystości żałobnych zobaczysz w naszej galerii.

Kim był profesor Romuald Dębski?

Romuald Dębski był kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w położnictwie, ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Miał na koncie ponad 300 publikacji naukowych z zakresu tych dziedzin, był również uważany za jednego z najbardziej wybitnych specjalistów w dziedzinie ginekologii w Polsce. Na jego oddziale wykonywano bardzo skomplikowane zabiegi, dawano nadzieję na posiadanie dzieci kobietom, u których wykryto nowotwór, prowadzono specjalistyczne badania. „Gdy inni lekarze rozkładali bezradnie ręce, on potrafił znaleźć rozwiązanie”, podkreślają zgodnie jego pacjentki.

„Na jego oddziale przeprowadzano zabiegi wyjątkowe w skali światowej - np. zakładano tam stenty międzyprzedsionkowe w sercu o średnicy 50-groszowej monety”, przypomina Gazeta.pl.

Profesor Dębski do szpitala trafił na początku grudnia 2018 roku w stanie ciężkim. Liczono, że wydarzy się cud i powróci do zdrowia. Ten jednak nie nastąpił. Lekarz zmarł 20 grudnia, w czwartek, w godzinach porannych, o czym poinformował na swoim profilu na Facebooku Szpital Praski.

Profesor Romuald Dębski - życie prywatne

Był dwukrotnie żonaty. Druga małżonka, Marzena Dębska, młodsza od niego o 15 lat, to także wybitna specjalistka w dziedzinie diagnostyki prenatalnej. Razem na warszawskich Bielanach prowadzili Dębski Clinic, placówkę, która pomagała kobietom z całej Polski i zajmowała się przypadkami, które przez część lekarzy zostały uznane za beznadziejne.

Mają trzech synów: bliźniaki Aleksandra i Filipa oraz najmłodszego, Kubę. Profesor Romuald Dębski miał także dwóch synów z poprzedniego małżeństwa  

1/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
1/8

Msza żałobna w intencji profesora Romualda Dębskiego odbyła się w piątek 4 stycznia 20199 roku w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Warszawie.

2/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
2/8

Profesor Romuald Dębski zmarł w czwartek 20 grudnia 2018 roku w Szpitalu Praskim w Warszawie.

3/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
3/8

Profesora Romualda Dębskiego pożegnały tłumy, m.in. jego pacjentki.

4/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
4/8

Profesor Romuald Dębski został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

5/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
5/8

Urna z prochami profesora Romualda Dębskiego w drodze na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.

6/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
6/8

W bliskiej odległości od kościoła, w którym odbywała się msza żałobna w intencji profesora Romualda Dębskiego, protestowali działacze organizacji pro life.

7/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
7/8

Urna z prochami profesora Romualda Dębskiego w trakcie przemarszu konduktu żałobnego z kościoła na Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie.

8/8
Pogrzeb profesora Romualda Dębskiego
Copyright @Piotr Molecki/East News
8/8

Profesor Romuald Dębski zmarł w czwartek 20 grudnia 2018 roku nad ranem.

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.