Piotr Machalica
Fot. Grażyna Gudejko
POŻEGNANIE

Pogrzeb Piotra Machalicy: ujawniono szczegóły. Wiadomo, kiedy i gdzie się odbędzie

Tak będzie wyglądało ostatnie pożegnanie aktora

Konrad Szczęsny 16 grudnia 2020 13:10
Piotr Machalica
Fot. Grażyna Gudejko

Jego śmierć to wielki cios dla polskiej kultury. Piotr Machalica zmarł 14 grudnia 2020 roku po walce z COVID-19. Informację potwierdzili w mediach jego przyjaciele. Teraz rodzina ujawniła szczegóły ostatniego pożegnania aktora, które odbędzie się jeszcze w tym tygodniu. 

Pogrzeb Piotra Machalicy – kiedy i gdzie się odbędzie?

Uroczystości związane z ostatnim pożegnaniem zostały podzielone na dwa dni. I tak w piątek 18 grudnia o 13.00 w Warszawie odbędzie się msza święta w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym w Warszawie. Tego samego dnia urna z prochami Piotra Machalicy zostanie przewieziona do Częstochowy, z którą był związany przez lata. Tam spocznie w sobotę 19 grudnia w grobie rodzinnym.

„Ze względu na obostrzenia pandemiczne, w Kościele Środowisk Twórczych przy Placu Teatralnym może przebywać 40 osób. Ci, którzy przybędą na Plac Teatralny, a nie zmieszczą się w kościele, mogą uczestniczyć w mszy na zewnątrz, zachowując zasady bezpieczeństwa. Msza święta będzie transmitowana na kanale YouTube: Duszpasterstwo Środowisk Twórczych”, zaznaczono w nekrologu.

Rodzina wystosowała również wyjątkowy apel do wszystkich, którzy zechcą uczestniczyć w uroczystościach żałobnych. Proszą, by zamiast kwiatów dokonali wpłat na Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Częstochowie: nr konta: 03 1090 1795 0000 0001 3424 9412.

Tak wyglądały ostatnie chwile Piotra Machalicy

Walka o życie aktora trwała tydzień. Zgodnie ze słowami Magdy Umer i Krystyny Jandy, początkowo przebywał w szpitalu przy ulicy Banacha w Warszawie. Następnie, w niedzielę, został przewieziony do covidowej placówki: szpitalu MSWiA przy Wołoskiej. Wykonane testy potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Mimo tego, że Piotr Machalica został podłączony do respiratora, nie udało się go uratować. Od dłuższego czasu był schorowany, miał m.in. problemy kardiologiczne. Odszedł w poniedziałek 14 grudnia około 2.30. Miał 65 lat.

W ostatnich latach był związany z teatrami Krystyny Jandy: Teatrem Polonia oraz Och Teatrem. Widzowie podziwiać go tam mogli w takich przedstawieniach, jak „Weekend z R.”, „Bóg”, „Zmierzch długiego dnia”, „Casa Valentina”, „Lily czy „Kredyt”. 

Piotr Machalica aktorstwo miał w genach. Jego ojcem był zmarły w 2003 roku Henryk Machalica, znany m.in. z roli w serialu „Złotopolscy”. Miał również dwóch starszych braci bliźniaków: Krzysztofa, instruktora sportowego Zastalu Zielona Góra i Aleksandra, aktora Poznańskiego Teatru Nowego, oraz dwie przyrodnie siostry. Trzy miesiące przed śmiercią, 19. września, wziął ślub po kilku latach związku z bizneswoman Aleksandrą.  

Opublikowany przez Magda Umer Środa, 16 grudnia 2020

Piotr Machalica zmarł w poniedziałek 14 grudnia w szpitalu MSWiA w Warszawie:

Piotr Machalica Viva! 2020
Fot. Grażyna Gudejko
 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.