kto pojdzie za trumna filipa
Fot. Max Mumby/Indigo / Contributor / Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Nowe szczegóły dotyczące pogrzebu księcia Filipa. Jak ubiorą się kobiety i kto pójdzie za trumną? 

Królowa Elżbieta II dała jasne wytyczne

Aleksandra Andrzejak 16 kwietnia 2021 08:57
kto pojdzie za trumna filipa
Fot. Max Mumby/Indigo / Contributor / Getty Images

Książę Filip zmarł 9 kwietnia 2021 roku w zamku Windsor. Miał 99 lat. W Wielkiej Brytanii trwa żałoba narodowa, która zakończy się 17 kwietnia. To właśnie wtedy, w najbliższą sobotę będzie miał miejsce pogrzeb męża Elżbiety II. Media obiegły nowe szczegóły dotyczące uroczystości...

Pogrzeb księcia Filipa: kto pójdzie za trumną?

Pogrzeb księcia Filipa z powodu pandemii koronawirusa będzie pozbawiony rozmachu i będzie miał charakter prywatny. Mimo to ceremonia odbędzie się w zgodzie z ostatnimi życzeniami zmarłego. Monarcha zostanie pochowany w trumnie z wełny, którą będzie wiózł hybrydowy Land Rover, w którego projektowaniu brał udział sam Filip.

Trasę za trumną z zamku Windsor do kaplicy św. Jerzego pieszo pokonają: książę Karol, księżniczka Anna, książę Andrzej, książę Edward, książę William i książę Harry. Ci ostatni jednak nie pójdą obok siebie. Królowa zdecydowała, że rozdzieli ich kuzyn, Peter Phillips. Kiedy trumna zostanie zabrana do kaplicy, William wyprzedzi swojego brata, gdy rodzina królewska przyjedzie parami. Pałac Buckingham nie podał powodu wystosowania takich wytycznych, jednak zapewnił, że zostały zatwierdzone przez Elżbietę II.

Zobacz także: Wielka Brytania. Ostatnia wola księcia Filipa. Królowa ujawni szczegóły testamentu?

co ubierze krolowa na pogrzeb ksiecia filipa
Fot. WPA Pool / Pool / Getty Images

Królowa Elżbieta II na pogrzebie Margaret Thatcher, 17 kwietnia 2013

Rzecznik Pałacu został zapytany czy rozdzielenie synów księcia Karola przez kuzyna ma odzwierciedlenie w ich braterskich relacjach. „To jest pogrzeb, nie damy się wciągnąć w te dramaty, czy coś w tym rodzaju. Ustalenia zostały uzgodnione i odzwierciedlają życzenia Jej Królewskiej Mości, więc nie zamierzamy nic więcej mówić na ten temat” - opowiedział.

Co ubiorą kobiety na pogrzeb księcia Filipa?

Elżbieta II wprowadziła także zasady dotyczące ubioru żałobników. Jak donosi The Sun, królowa zdecydowała, że na pogrzebie Filipa wszyscy panowie wystąpią w garniturach zamiast ubrać mundury. Przypomnijmy, że ani Harry, ani książę Andrzej nie mogliby pojawić się w uniformach.

Zobacz także: Książę Filip i królowa Elżbieta II byli razem 73 lata. Te zdjęcia mówią wszystko o ich trudnym małżeństwie

co wlozy krolowa na pogrzeb ksiecia filipa
Fot. Anwar Hussein / Contributor / Getty Images

Królowa Elżbieta II na pogrzebie Hrabiny Mountbatten, 2017

Elżbieta II, jak i pozostałe kobiety, ubiorą się na czarno. Królowa nie włoży żałobnego welonu, tak jak to miało miejsce podczas ostatniego pożegnania jej ojca. Tradycyjnie czarne woale są noszone tylko na pogrzebie władcy.

Uczestnicy sobotniej ceremonii pogrzebowej będą mieli na twarzach maski i zachowają dystans społeczny. W kaplicy królowa Elżbieta II będzie siedziała osobno. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…