Byłego prezydenta opłakuje cały świat

Konrad Szczęsny 5 grudnia 2018 18:18

W Katedrze Narodowej w Waszyngtonie odbył się 5 grudnia pogrzeb 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych, George'a W. Busha seniora, który zmarł 30 listopada 2018 roku w Houston w wieku 94 lat. Trumna z ciałem polityka została w asyście wojskowej wyprowadzona z Kapitolu, w którym była wystawiona na widok publiczny przez ostatnie dni. Przed budynkiem oddano uroczyste salwy honorowe. Następnie przewieziono ją do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie odbyły się uroczystości żałobne. Udział w nich wzięli najbliżsi zmarłego oraz politycy z całego świata, w tym prezydent Polski Andrzej Duda.

Pogrzeb George'a H. W. Busha: kto pożegnał byłego prezydenta USA?

W mszy żałobnej wzięli udział czołowi politycy, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel, książę Karol, reprezentujący Wielką Brytanię, prezydent Polski Andrzej Duda, jak również przybyły do Waszyngtonu na zaproszenie rodziny były prezydent Lech Wałęsa, a także byli prezydenci: Jimmy Carter z żoną, Barack Obama z żoną Michelle, Bill Clinton z małżonką Hillary, obecny prezydent Donald Trump wraz z Melanią Trump a także najbliżsi George'a H. W. Busha, w tym były prezydent George W. Bush Junior z małżonką i inne dzieci polityka: John Bush, Neil Bush, Marvin Bush oraz córka Dorothy Bush.

Pogrzeb George'a W. Busha: dzień żałoby w USA. Właściwy pogrzeb odbędzie się 6 grudnia w Houston w Teksasie

Łącznie w uroczystościach pogrzebowych wzięło udział aż trzy tysiące osób. Mszę w Katedrze Narodowej prowadził biskup Michael Curry, znany m.in. z udzielenia ślubu księciu Harry'emu i Meghan Markle. W związku z odbywającymi się uroczystościami w Stanach Zjednoczonych ogłoszono dzisiaj żałobę narodową. 

Jak zapowiedziano wcześniej, po nich trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu.

Jak podaje serwis Gazeta.pl, „jutro rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George'a H. W. Busha seniora. Zmarły spocznie na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Ta ceremonia ma mieć charakter prywatny”   

1/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora
Copyright @MANDEL NGAN/AFP/East News
1/8

Przez kilka dni trumna z ciałem George'a H. W. Busha była wystawiona na widok publiczny w Kapitolu.

2/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora
Copyright @AP Pool/Associated Press/East News
2/8

George'a H. W. Busha pożegnali w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie przywódcy wielu państw świata, w tym byli prezydenci USA oraz obecnie urzędująca głowa państwa, Donald Trump wraz z małżonką Melanią.

3/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: Amerykanie żegnają byłego prezydenta USA
Copyright @Pool AP/Associated Press/East News
3/8

Na ulice wyszli również zwykli obywatele, by pożegnać byłego prezydenta USA, George'a H. W. Busha.

4/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: Rodzina żegna byłego prezydenta USA
Copyright @SARAH SILBIGER/AFP/East News
4/8

Przedstawiciele rodziny Bushów na pogrzebie George'a H. W. Busha: były prezydent George W. Bush junior z małżonką i inne dzieci polityka: John Bush, Neil Bush, Marvin Bush oraz córka Dorothy Bush.

5/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: Donald Trump, Melania Trump, Barack Obama, Michelle Obama, Bill Clinton, Hillary Clinton
Copyright @Pool AP/Associated Press/East News
5/8

W uroczystościach pogrzebowych George'a H. W. Busha wzięli również udział były prezydent Barack Obama z żoną Michelle, były prezydent Bill Clinton z żoną Hillary Clinton oraz obecnie urzędująca głowa państwa, Donald Trump wraz z żoną Melanią.

6/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: wnuczki prezydenta, Lauren Bush i Ashley Walker Bush
Copyright @AP Pool/Associated Press/East News
6/8

Przemówienie na pogrzebie George'a H. W. Busha wygłosiły m.in. jego wnuczki, Lauren Bush i Ashley Walker Bush.

7/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: Książę Karol, Angela Merkel, Andrzej Duda
Copyright @AP/Associated Press/East News
7/8

W uroczystościach pogrzebowych wzięli również udział: przedstawiciel brytyjskiej monarchii, książę Karol, kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Polski Andrzej Duda. Na zaproszenie rodziny do Waszyngtonu przybył również były prezydent Lech Wałęsa.

8/8
Pogrzeb George'a W. Busha Seniora: Książę Karol i Andrzej Duda w Katedrze Narodowej w Waszyngtonie
Copyright @AP/Associated Press/East News
8/8

Książę Karol, reprezentujący Wielką Brytanię i prezydent Polski Andrzej Duda na pogrzebie George'a H. W. Busha w Waszyngtonie.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.