koronacja królowej Elżbiety II, królowa Elżbieta II w koronie
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Ile waży korona Elżbiety II? Jest taka ciężka, że mogłaby złamać szyję! 

Królowa ujawniła sekrety koronacji

Gabriela Czernecka 4 marca 2020 07:45
koronacja królowej Elżbiety II, królowa Elżbieta II w koronie
Fot. Getty Images

Ile waży korona Elżbiety II? Królowa udzieliła wywiadu stacji BBC, w którym wspominała, jak wyglądał moment jej koronacji. Królowa w 2018 roku obchodziła 65. rocznicę koronacji. Z tej okazji udzieliła wywiadu, którym był pierwszym takim zakulisowym spojrzeniem na uroczystość z 1953 roku. Królowa zdecydowała się opowiedzieć o ciekawostkach dotyczących ceremonii koronacyjnej. Zgubione berło, ciężka suknia i niewygodne kanapy - zdradzamy, jak wyglądała koronacja Elżbiety II!

Pierwszy wywiad Elżbiety II o koronacji, czyli ile waży korona królowej

W programie zrealizowanym przez BBC, królowa Elżbieta II po raz pierwszy opowiedziała o momencie koronacji. Rozmowę z królową przeprowadził brytyjski ekspert od monarchii, Alastair Bruce. Jak wyglądała koronacja Elżbiety II? W tym wyjątkowym dniu, na głowę państwa wkłada się Brytyjską Koronę Państwową To insygnium, które uchodzi za najwspanialszy klejnot w kolekcji skarbca. Korona ozdobiona jest przez tysiące kamieni: szmaragdy, diamenty, szafiry, perły, rubiny i spinele. Jak się okazuje, Brytyjska Korona Państwowa jest na tyle wysoka i ciężka, że królowa wówczas jako zaledwie 26-letnia dziewczyna miała nie lada wyzwanie, by utrzymać ją na głowie. Co więcej, nawet dziś utrzymanie jej nie jest łatwe. Dlaczego?

Ile waży korona królowej?

Korona królowej waży 1,28 kg. W wywiadzie ponad 90-letnia Elżbieta II wyznała, że nie może w niej pochylać głowy. Każdy nawet najmniejszy ruch mógłby sprawić, że przytrafiłaby się tragedia: „Nie można spojrzeć w dół. Żeby odczytać przemówienie, należy podnieść je do góry. Gdybym spojrzała w dół, mogłabym złamać kręgosłup”, mówi królowa „To pewna wada noszenia korony, ale poza tym to ważna sprawa”, odpowiedziała z uśmiechem i dodała: „Na szczęście mój ojciec i ja mieliśmy podobny kształt głowy, więc jak już się ją włożyło, to zostawała w miejscu ”.

Królowa Elżbieta w dniu koronacji, 02.06.1953
Fot. East News/Courtesy Everett Collection

Koronacja Elżbiety II: ciekawostki

W programie The Coronation królowa zdradziła także, że podczas koronacji, 65 lat temu, nie tylko korona sprawiała jej problem. Wyzwaniem okazały się również ciężkie szaty, które utrudniały jej poruszanie się. „Cóż, pamiętam jedną chwilę, kiedy szłam i nie mogłam się ruszyć...nie pomyśleli o tym”, wspominała. Monarchini opisała również podróż powozem z Pałacu Buckingham do Opactwa, opisując ją jako „niezbyt wygodną”. Czterotonowy pozłacany powóz używany do każdej koronacji od czasów Jerzego IV królowa nazwała „okropnym” i nie nadającym się do podróży. „To wszystko naprawdę jest rodzajem widowiska rycerskiego i staroświeckiego sposobu robienia różnych rzeczy. Jedną koronację widziałam i byłam koronowana w drugiej, co jest dość niezwykłe”, podkreśliła.

Królowa Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku w wieku 25 lat, kiedy zmarł jej ojciec król Jerzy VI.  Koronacja odbyła się w Westminster Abbey w obecności 8000 osób i była transmitowana przez telewizję – obejrzała ją ponad połowa z 36 milionów Brytyjczyków oraz ponad 200 milionów ludzi na całym świecie. Ćwiczyła ceremonię oraz noszenie ciężkiej korony i niewygodnych strojów. W czasie ceremonii Elżbieta II miała na sobie suknię z aksamitu i gronostajów z czterometrowym trenem. Jak głosi plotka, pomalowała wówczas usta na niebiesko, by w czarno-białej telewizji sprawiały wrażenie krwistoczerwonych. 

 

Królowa Elżbieta II, 1984 rok
Fot. ONS

koronacja królowej Elżbiety II, królowa Elżbieta II w koronie
Fot. Getty Images

 

Zobacz także: Angielska królowa Elżbieta II panuje już 63 lata! Przypominamy zdjęcia z jej koronacji

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?