Kora, Olga Jackowska, Viva! styczeń 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
WSPOMNIENIE

Niebawem pierwsza rocznica śmierci Kory. Stacja TVP w wyjątkowy sposób uczci pamięć o niej

To naprawdę piękny gest!

Gabriela Czernecka 19 lipca 2019 10:44
Kora, Olga Jackowska, Viva! styczeń 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Pod koniec lipca minie pierwsza rocznica śmierci Kory. Artystka zmarła w wyniku powikłań nowotworowych. Bliscy artystki na wiele różnych sposobów starają się, by pamięć o niej nie wygasła. To właśnie dlatego w Warszawie powstał mural z wizerunkiem piosenkami, jest także wystawa jej dzieł, a nawet powstał piękny pomnik Kory. Teraz w przeddzień pierwszej rocznicy jej śmierci TVP Kultura przypomni archiwalny koncert Maanamu, nagrany z udziałem publiczności w studiu Łęg w Krakowie w 1994 roku.

Pierwsza rocznica śmierci Kory - TVP Kultura

Śmierć Kory wstrząsnęła nie tylko bliskim artystki, ale i jej fanami. Gwiazda zmarła w wieku 67 lat w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu. Została pochowana Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej (rząd 14., grób nr 7). Prochy Kory zostały złożone blisko okazałego drzewa i pośród innych roślin – tak, jak Jackowska lubiła. Na jej grobie bliscy ustawili też piękny karmnik oraz obraz z jej zdjęciem. „Miłość to wieczna tęsknota”, głosi napis dopisany z tyłu. To tekst pochodzący z wielkiego hitu Maanamu Anioł.

Już niedługo, w okolicach rocznicy śmierci dzięki inicjatywie Kamila Sipowicza nad miejscem pochówku artystki stanie też rzeźba ją upamiętniająca. „Mieliśmy pomysł, żeby tę instalację zrobił Paweł Althamer, światowej sławy artysta i najpierw zrobiliśmy tę gablotę, którą ja pomalowałem, on teraz pracuje nad rzeźbą, więc rodzina Althamerów jest w to zaangażowana, bo pomaga mu brat, a syn zrobił słynny mural na Nowym Świecie”, powiedział mąż Kory w rozmowie z Jastrząb Post.

Okazuje się, że w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Kory, hołd nieżyjącej artystce zamierza oddać także TVP Kultura i zaprasza na krakowski koncert Maanamu nagrany w 1994 roku. Grupa wykonała wtedy swoje największe przeboje: Cykady na cykladach, Boskie Buenos  czy Żądza pieniądza.  Zapowiada się wyjątkowy wieczór pełen wspomnień...  

Kora, VIVA! styczeń 2015 do niusa
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Kora, Viva! listopad 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…