Kora, Olga Jackowska, Viva! styczeń 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM
WSPOMNIENIE

Niebawem pierwsza rocznica śmierci Kory. Stacja TVP w wyjątkowy sposób uczci pamięć o niej

To naprawdę piękny gest!

Gabriela Czernecka 19 lipca 2019 10:44
Kora, Olga Jackowska, Viva! styczeń 2015
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Pod koniec lipca minie pierwsza rocznica śmierci Kory. Artystka zmarła w wyniku powikłań nowotworowych. Bliscy artystki na wiele różnych sposobów starają się, by pamięć o niej nie wygasła. To właśnie dlatego w Warszawie powstał mural z wizerunkiem piosenkami, jest także wystawa jej dzieł, a nawet powstał piękny pomnik Kory. Teraz w przeddzień pierwszej rocznicy jej śmierci TVP Kultura przypomni archiwalny koncert Maanamu, nagrany z udziałem publiczności w studiu Łęg w Krakowie w 1994 roku.

Pierwsza rocznica śmierci Kory - TVP Kultura

Śmierć Kory wstrząsnęła nie tylko bliskim artystki, ale i jej fanami. Gwiazda zmarła w wieku 67 lat w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu. Została pochowana Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej (rząd 14., grób nr 7). Prochy Kory zostały złożone blisko okazałego drzewa i pośród innych roślin – tak, jak Jackowska lubiła. Na jej grobie bliscy ustawili też piękny karmnik oraz obraz z jej zdjęciem. „Miłość to wieczna tęsknota”, głosi napis dopisany z tyłu. To tekst pochodzący z wielkiego hitu Maanamu Anioł.

Już niedługo, w okolicach rocznicy śmierci dzięki inicjatywie Kamila Sipowicza nad miejscem pochówku artystki stanie też rzeźba ją upamiętniająca. „Mieliśmy pomysł, żeby tę instalację zrobił Paweł Althamer, światowej sławy artysta i najpierw zrobiliśmy tę gablotę, którą ja pomalowałem, on teraz pracuje nad rzeźbą, więc rodzina Althamerów jest w to zaangażowana, bo pomaga mu brat, a syn zrobił słynny mural na Nowym Świecie”, powiedział mąż Kory w rozmowie z Jastrząb Post.

Okazuje się, że w przeddzień pierwszej rocznicy śmierci Kory, hołd nieżyjącej artystce zamierza oddać także TVP Kultura i zaprasza na krakowski koncert Maanamu nagrany w 1994 roku. Grupa wykonała wtedy swoje największe przeboje: Cykady na cykladach, Boskie Buenos  czy Żądza pieniądza.  Zapowiada się wyjątkowy wieczór pełen wspomnień...  

Kora, VIVA! styczeń 2015 do niusa
Fot. Bartek Wieczorek/LAF AM

Kora, Viva! listopad 2012
Fot. Zuza Krajewska i Bartek Wieczorek

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.