Papcio Chmiel, Jerzy Chemielewski, twórca Tytusa, Romka i Atomka nie żyje
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News
POŻEGNANIE

Papcio Chmiel nie żyje. Autor „Tytusa, Romka i A'Tomka” miał 97 lat

To bolesny cios dla świata polskiej kultury

Konrad Szczęsny 22 stycznia 2021 07:50
Papcio Chmiel, Jerzy Chemielewski, twórca Tytusa, Romka i Atomka nie żyje
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

W piątek 22. stycznia dotarła do nas smutna wiadomość. Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Był autorem serii komiksów „Tytus, Romek i A'Tomek”. Miał 97 lat. Informację o śmierci artysty opublikował w nocy z 21 na 22 stycznia Piotr Kasiński - współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Potwierdziło ją również wydawnictwo Prószyński i S-ka.

Papcio Chmiel nie żyje. Henryk Jerzy Chmielewski miał 97 lat. Przyczyna śmierci

Za pięć miesięcy skończyłby 98 lat... Niestety, w nocy z czwartku na piątek dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Nie żyje Jerzy Chmielewski, znany bardziej jako Papcio Chmiel. Był twórcą kultowych dziś dla polskiej kultury postaci Tytusa, Romka i A'Tomka. Na serii komiksów z nimi w roli głównej wychowywały się kolejne pokolenia... Zawierały zabawne dialogi oraz przekazywały uniwersalną mądrość i wiedzę z takich dziedzin, jak ochrona przyrody, historia czy geografia. Wcielały w życiu oświeceniowy wzorzec „bawić, ucząc i uczyć, bawiąc”.

Informacja o śmierci twórcy ukazała się w nocy z 21 na 22 stycznia 2021 roku na profilu na Facebooku Piotra Kasińskiego, współorganizatora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. Póki co nie wiadomo, co było bezpośrednią przyczyną śmierci.

Dziś nadeszła bardzo smutna wiadomość - nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski (Papcio Chmiel) najpopularniejszy autor...

Opublikowany przez Prószyński i S-ka Czwartek, 21 stycznia 2021

SMS od Mamuta o 0:30. Poczekajmy jeszcze na oficjalne potwierdzenie.

Opublikowany przez Piotra Kasinskiego Czwartek, 21 stycznia 2021

Papcio Chmiel, Jerzy Chemielewski, twórca Tytusa, Romka i Atomka nie żyje
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Kim był Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel?

Przyszedł na świat 7. czerwca 1923 roku w Warszawie jako Henryk Jerzy Chmielewski. Papcio Chmiel przeżył wojnę i aktywnie włączył się w walki zbrojne, wstępując do Armii Krajowego. Wziął m.in. udział w powstaniu warszawskim jako starszy strzelec podchorąży 7. Pułku Piechoty AK „Garłuch” o pseudonimie „Jupiter”. Misją jego oddziału było opanowanie Okęcia, jednak już 1. sierpnia 1944 roku został zatrzymany przez nazistowskich żołnierzy ze służb lotniczych i trafił do niewoli.

Po wojnie zajął się sztuką. Ukończył Akademię Sztuk Plastycznych w Warszawie. Wcześniej przejawiał duży talent, tworząc m.in. wojskową gazetkę. Od 1947 roku pracował jako rysownik. Był związany z takimi tytułami, jak „Świat przygód” oraz „Świat młodych”. 

Pierwsza historia, której bohaterami byli Tytus, Romek i A'Tomek ukazała się na rynku w październiku 1957 roku właśnie na łamach „Świata młodych” w wersji czarno-białej. Co ciekawe jakiś czas leżała w szufladzie, ponieważ wydawcy czasopisma nie byli przekonani do pomysłu Papcia Chmiela. Z czasem komiksy zaczęto wydawać także w formie książkowej. Seria była kontynuowana w kolejnych latach i ukazuje się do dziś. W świecie literatury uznawana jest za swoisty fenomen, który w świetny sposób realizuje oświeceniowe hasło „bawić, ucząc”. Seria książeczek o przygodach niesfornej, szalonej i odważnej trójki bohaterów została wydana w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Dotychczas ukazało się ponad 30 części komiksu.

Za swoje zasługi i wkład w rozwój polskiej kultury Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele znaczących wyróżnień. Uhonorowano go m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był również kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 

Papcio Chmiel - życie prywatne. Żona, dzieci

Jego ojcem, wykonującym zawód woźnego, a później kasjera w Banku Dyskontowym, był Józef Chmielewski. Zmarł w trakcie wojny w 1944 roku. Matką Henryka Jerzego Chmielewskiego była zaś Antonina z d. Mikonowicz. Miał dwie starsze siostry: Wacławę Ogrodowczyk (zmarła w 1997 roku w wieku 87 lat) oraz Stanisławę Ostrowską (odeszła w 1975 roku, mając 63 lata).

W 1949 roku poślubił Annę z domu Śliwińską. Małżeństwo przetrwało 25 lat. Zakończyło się rozwodem w 1974 roku. Owocem ich miłości jest dwójka dzieci. Syn Artur Bartłomiej Chmielewski to naukowiec, pracujący w Jet Propulsion Laboratory. W 2014 roku był menadżerem projektu Rosetta z ramienia NASA. Z kolei córka Papcia Chmiela, Monique Lehman, jest artystką i twórczynią gobelinów. Pojawiła się również w programie „Żony Hollywood”. Dzieci zmarłego Papcia Chmiela mieszkają w Stanach Zjednoczonych.  

Papcio Chmiel zmarł w wieku 97 lat:

Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel nie żyje. Miał 97 lat
Fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Papcio Chmiel z jedną z serii książek „Tytus, Romek i A'Tomek”:

Henryk Jerzy Chmielewski, Papcio Chmiel z komiksem Tytus, Romek i A'Tomek, 18.10.2014 r.
Fot. Jan BIELECKI/East News

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Mają własny sad, kurnik i kaplicę. Tak wygląda wymarzony dom Wojciecha Modesta i Agnieszki Amaro

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o tym, co odmieniło jej życie, kobietach, które dają jej moc, i… festiwalu w Cannes. JADWIGA JANKOWSKA-CIEŚLAK: pogodziła się z życiem, tylko ze śmiercią męża nie może się uporać do tej pory. JACEK DUBOIS w fascynującej rozmowie o zawodzie adwokata, zbrodni, karze i pisarskiej pasji. ZBIGNIEW WODECKI: Kraków jego śladami.