To dla aktorki trudne chwile...

Konrad Szczęsny 4 kwietnia 2018 17:00

Ewa Błaszczyk od niemal dwudziestu lat toczy heroiczną walkę o wybudzenie córki ze śpiączki. Dwa lata temu Ola Janczarska przeszła zabieg wszczepienia stymulatora układu nerwowego, dzięki czemu w jej zachowaniu zaczęto obserwować pewne znaczące zmiany (między innymi ściśnięcie palca na wyraźne polecenie). Wraz z lekarzami aktorka podjęła decyzję, że teraz jej córka może przejść zabieg wszczepienia komórek macierzystych, które mają w jeszcze większym stopniu przyczynić się do zajścia korzystnych zmian w mózgu pacjentki.

Ewa Błaszczyk o stanie zdrowia Oli Janczarskiej

W maju 2016 roku cała Polska wstrzymała oddech, gdy polscy lekarze pod okiem japońskich specjalistów przeprowadzili zabieg wszczepienia stymulatora układu nerwowego Oli Janczarskiej. Dzięki temu kontakt z córką Ewy Błaszczyk uległ widocznej poprawie.

„Ma przytomniejsze spojrzenie, wydaje mi się, że uważniej słucha. To nie jest coś bardzo spektakularnego, nie rozstąpiła się ziemia. Ola jest w procesie, w całej serii drobnych kroczków, które może zauważyć tylko ktoś, kto ją widzi każdego dnia. Jej stan się poprawia zamiast degradować”, zwierzyła się wyraźnie wzruszona aktorka w rozmowie z Życiem na gorąco.

Dodała również, że stara się bardzo skrupulatnie śledzić wszelkie zmiany, które zachodzą w zachowaniu jej córki.

„Mam taki specjalny zeszyt, w którym zapisuję to, co się ewidentnie powtarza. Niedawno siedmiokrotnie powtórzyło się coś takiego, że przekręcała za wzrokiem głowę na moją zdecydowaną prośbę i bardzo dużo ją to kosztowało”, wyznała poruszona Ewa Błaszczyk.

Ola Janczarska przejdzie zabieg wszczepienia komórek macierzystych

Już dwa lata temu mówiło się o kolejnym zabiegu, który ma usprawnić pracę mózgu przebywającej od 18 lat w śpiączce Oli Janczarskiej. 24-latce, która w wieku sześciu lat zakrztusiła się tabletką, zostaną wszczepione komórki macierzyste. Będzie to miało miejsce za trzy miesiące, zaś specjaliści, z którymi współpracuje Ewa Błaszczyk dbają o jak najlepszą kondycję jej córki do czasu, aż zostanie przeprowadzony.

„Mamy spróbować terapii nerwowymi komórkami macierzystymi. Widziałam 75-letnich ludzi po udarach. Lekarze twierdzili, że nie ma już mowy o regeneracji, a podanie im komórek macierzystych czyniło cuda. Komórki macierzyste potrafią nawiązać kontakt z niezniszczonymi obszarami mózgu i uczą je wszystkiego od początku”, zdradziła pełna nadziei artystka.

Internauci o Ewie Błaszczyk i jej córce

Być może dzięki temu zabiegowi Ola Janczarska odzyska pełną sprawność, za co trzymają kciuki miliony polskich internautów! W komentarzach dotyczących córki Ewy Błaszczyk nie brakuje tych niezwykle serdecznych i ciepłych, w których osoby postronne wyrażają swój podziw i uznanie dla jej działań.

„Mam nadzieję, że z ust córki usłyszy Pani jeszcze słowo „mama”, napisała jedna z nich. „Cudowna matka”, „Podziwiam panią za wolę walki”, podkreślają wyraźnie wzruszeni internauci.  

1/6
Mania i Ola, córki Ewy Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
1/6

Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, przebywa w śpiączce od 18 lat. Jej stan w ciągu dwóch ostatnich lat uległ jednak poprawie za sprawą zabiegu wszczepienia stymulatora układu nerwowego, który przeszła w maju 2016 roku.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczne są na nim córki Ewy Błaszczyk: Mania oraz Ola)

2/6
Ewa Błaszczyk z córką, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
2/6

Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, przejdzie za trzy miesiące zabieg wszczepienia komórek macierzystych, który ma usprawnić pracę jej mózgu.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczne są na nim Ewy Błaszczyk z córką Olą)

3/6
Ewa Błaszczyk z córkami, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
3/6

Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, zakrztusiła się tabletką w wieku sześciu lat. Obecnie ma 24 lata. Przebywa zatem w śpiączce od 18 lat.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczne są na nim Ewa Błaszczyk z córkami Manią oraz Olą).

4/6
Ewa Błaszczyk z córką, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
4/6

Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, przebywa pod stałą opieką lekarzy i rehabilitantów, którzy pomagają jej w odzyskaniu pełnej sprawności.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczne są na nim Ewa Błaszczyk z córką Manią).

5/6
Ewa Błaszczyk, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
5/6

Ostatnie słowa Oli Janczarskiej, córki Ewy Błaszczyk, zanim zapadła w śpiączkę, brzmiały: „Mamo! Mamo...”.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczna jest na nim Ewa Błaszczyk).

6/6
Ewa Błaszczyk z córką, VIVA! sierpień 2016
Copyright @ks. Wojtek Drozdowicz
6/6

Ola Janczarska, córka Ewy Błaszczyk, od momentu zabiegu wszczepienia stymulatora układu nerwowego w maju 2016 roku, poczyniła znaczne postępy, jeżeli chodzi o nawiązywanie kontaktu z otoczeniem. Jest w stanie m.in. zacisnąć rękę na palcu na wyraźne polecenie.

 

(powyższe zdjęcie pochodzi z sesji autorstwa księdza Wojciecha Drozdowicza i zostało opublikowane na łamach magazynu VIVA! w sierpniu 2016 roku. Widoczna jest na nim Ewa Błaszczyk z córką Manią).

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.