Książę Filip nie lubił w Elżbiecie II jednej cechy. Jakiej?
Fot. Tim Graham/Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Wielka Brytania. Tak Elżbieta II upamiętniła zmarłego męża w rocznicę 100. urodzin. Niezwykły gest

Królowa nie kryła wzruszenia

Rafał Kowalski 10 czerwca 2021 10:59
Książę Filip nie lubił w Elżbiecie II jednej cechy. Jakiej?
Fot. Tim Graham/Getty Images

Dwa miesiące temu, 9 kwietnia, Pałac Buckingham przekazał smutną wiadomość o śmierci księcia Filipa. Mąż królowej niestety nie doczekał swoich 100. urodzin, co było marzeniem wielu jego poddanych. Dziś mają oni nadzieję, że książę Edynburga byłby zadowolony z gestu, którym uczczono rocznicę jego jubileuszu. W ogrodzie wschodniego skrzydła Zamku Windsor zasadzono bowiem różę imienia księcia Filipa.

Róża wyhodowana na cześć księcia Filipa – uroczyste zasadzenie

Niezwykły prezent otrzymała w zeszłym tygodniu Królowa Elżbieta II od Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Organizacja przekazała na ręce monarchini wyhodowaną przez firmę Harkness Roses specjalną brytyjską odmianę róży. Pełny i o mocnym kolorze kwiat został nazwany imieniem księcia Filipa, którego dziś obchodziliśmy 100. urodziny.

Ubrana w niebieską sukienkę i beżowy sweterek a także okulary przeciwsłoneczne królowa udała się do wschodniego ogrodu Zamku Windsor, gdzie najpierw przyjęła prezent a potem patrzyła, jak zasadzana jest w pasie róż nowa odmiana nazwana imieniem jej zmarłego w kwietniu męża. Dla Elżbiety II był to przejmujący, poruszający i piękny moment. Tak samo cały pomysł ocenili fani brytyjskiej rodziny królewskiej, po tym, jak o wydarzeniu poinformowano w sieci.

Róża księcia Filipa, królowa Elżbieta II
Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images

Róża księcia Filipa – znaczenie charytatywne

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, pomysł na powstanie specjalnej róży, będzie miał też wymiar charytatywny.

Firma Harkness Roses odda równo 2,5 funta z każdej sprzedanej sadzonki róży nazwanej imieniem zmarłego księcia. Pieniądze trafią na konto Funduszu Żywego Dziedzictwa Nagrody Księcia Edynburga. Fundusz ten pomaga młodym ludziom, którzy niezależnie od środowiska z którego pochodzą, mają szansę na nowe możliwości w życiu.

Piękny gest? 

Róża księcia Filipa, królowa Elżbieta II
Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.