Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska
POŻEGNANIE

Nie żyje Witold Sadowy. Legendarny aktor i krytyk teatralny zmarł w wieku 100 lat...

Znane są już okoliczności śmierci

Rafał Kowalski 15 listopada 2020 18:59
Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

Ogromnie smutna wiadomość dotarła do nas z Domu Aktora w Skolimowie. Jak poinformował jako pierwszy serwis Film Polski, nie żyje Witold Sadowy. Aktor przeżył 100 lat.

Szczegóły śmierci Witolda Sadowego

15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy. W swojej karierze zagrał kilkanaście epizodów filmowych, debiutował na planie "Zakazanych Piosenek". Znany był przede wszystkim jako kronikarz życia teatralnego, od roku 1985 nieprzerwanie publikował wspomnienia o kolejnych odchodzących aktorach”, napisano w krótkim wpisie umieszczonym na profilu facebookowym Filmu Polskiego.

„Całe życie był związany z teatrami warszawskimi: najpierw, jako aktor Teatru Rozmaitości, Polskiego, Komedii, Nowego, Ateneum, czy Klasycznego a od lat, jako widz, recenzent, pasjonat i przyjaciel pełen życzliwości dla aktorów i twórców. Zadebiutował w 1945 roku na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy, w miejscu dzisiejszego Teatru Powszechnego na Pradze, rolą szesnastoletniego Florisa w „Burmistrzu Stylmondu” Maurice’a Maeterlincka. Po świętach Bożego Narodzenia 1988 roku, Teatr Rozmaitości, który wystawiał „Gałązkę rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego z Witoldem w roli austriackiego Feldmarszałka, stanął w ogniu. Ten pożar w pewnym sensie zakończył jeden rozdział jego życia, otwierając przed nim nową drogę. Zamienił scenę na fotel widza i recenzenta oddając się pasji pisania o teatrze, sztuce i aktorach, z początku na łamach Życia Warszawy w cyklu „Wspomnienia zza kulis”, a od niemal dwudziestu lat w dziale „Pożegnań” Stołecznej Gazety Wyborczej wspominając kolegów”, napisano w pamiątkowym wpisie.

Przypomniano też, że jeszcze w styczniu Witold Sadowy ogłaszał podczas 100. urodzin swoje kolejne zawodowe plany. „7 stycznia tego roku, na gościnnej scenie Teatru Ateneum, hucznie obchodził setne urodziny połączone z promocją książki jego autorstwa - „Przekraczam setkę”. […] Zapowiadał też kolejną książkę. Wydawało się, że spokój, cisza i otaczająca zieleń Domu Artystów w Skolimowie, dokąd zdecydował się przeprowadzić na wiosnę tego roku, będzie sprzyjała skupieniu przy wystukiwaniu kolejnych rozdziałów. Plany pokrzyżowała pandemia, przez którą zamknięto sale koncertowe i teatry, jego naturalne środowisko, które dawało mu napęd do wszelkich działań i aktywności”, czytamy w sieci.

Niestety energia w artyście zaczęła gasnąć w maju… „Jeszcze 1 maja (na zdjęciu), był pełen wigoru ale chwilę później zaczął tracić chęć do pisania i coraz częściej powtarzał, że i do życia. Dzisiaj się dokonało…”, zakończono smutny wpis o aktorze, którego zapamiętamy nie tylko jako wybitnego artystę i pasjonata sztuki, ale i odważnego człowieka, który pod koniec życia wyznał, że jest gejem. „Dla mnie najważniejsza jest prawda przeżycia. Jestem dumny z tego, że byłem uczciwym człowiekiem. Niczego nie żałuję. Nie ożeniłem się. Urodziłem się inny. Jestem gejem”, mówił w maju Witold Sadowy w rozmowie z TVP.

Bliskim pana Witolda wysyłamy wyrazy szczerego współczucia. 

Dzisiaj odszedł Witold Sadowy - aktor, kronikarz życia artystycznego. Całe życie był związany z teatrami warszawskimi:...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Niedziela, 15 listopada 2020

Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy. W swojej karierze zagral kilkanaście...

Opublikowany przez Filmpolski.pl Niedziela, 15 listopada 2020

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.