Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska
POŻEGNANIE

Nie żyje Witold Sadowy. Legendarny aktor i krytyk teatralny zmarł w wieku 100 lat...

Znane są już okoliczności śmierci

Rafał Kowalski 15 listopada 2020 18:59
Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

Ogromnie smutna wiadomość dotarła do nas z Domu Aktora w Skolimowie. Jak poinformował jako pierwszy serwis Film Polski, nie żyje Witold Sadowy. Aktor przeżył 100 lat.

Szczegóły śmierci Witolda Sadowego

15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy. W swojej karierze zagrał kilkanaście epizodów filmowych, debiutował na planie "Zakazanych Piosenek". Znany był przede wszystkim jako kronikarz życia teatralnego, od roku 1985 nieprzerwanie publikował wspomnienia o kolejnych odchodzących aktorach”, napisano w krótkim wpisie umieszczonym na profilu facebookowym Filmu Polskiego.

„Całe życie był związany z teatrami warszawskimi: najpierw, jako aktor Teatru Rozmaitości, Polskiego, Komedii, Nowego, Ateneum, czy Klasycznego a od lat, jako widz, recenzent, pasjonat i przyjaciel pełen życzliwości dla aktorów i twórców. Zadebiutował w 1945 roku na deskach Teatru Miasta Stołecznego Warszawy, w miejscu dzisiejszego Teatru Powszechnego na Pradze, rolą szesnastoletniego Florisa w „Burmistrzu Stylmondu” Maurice’a Maeterlincka. Po świętach Bożego Narodzenia 1988 roku, Teatr Rozmaitości, który wystawiał „Gałązkę rozmarynu” Zygmunta Nowakowskiego z Witoldem w roli austriackiego Feldmarszałka, stanął w ogniu. Ten pożar w pewnym sensie zakończył jeden rozdział jego życia, otwierając przed nim nową drogę. Zamienił scenę na fotel widza i recenzenta oddając się pasji pisania o teatrze, sztuce i aktorach, z początku na łamach Życia Warszawy w cyklu „Wspomnienia zza kulis”, a od niemal dwudziestu lat w dziale „Pożegnań” Stołecznej Gazety Wyborczej wspominając kolegów”, napisano w pamiątkowym wpisie.

Przypomniano też, że jeszcze w styczniu Witold Sadowy ogłaszał podczas 100. urodzin swoje kolejne zawodowe plany. „7 stycznia tego roku, na gościnnej scenie Teatru Ateneum, hucznie obchodził setne urodziny połączone z promocją książki jego autorstwa - „Przekraczam setkę”. […] Zapowiadał też kolejną książkę. Wydawało się, że spokój, cisza i otaczająca zieleń Domu Artystów w Skolimowie, dokąd zdecydował się przeprowadzić na wiosnę tego roku, będzie sprzyjała skupieniu przy wystukiwaniu kolejnych rozdziałów. Plany pokrzyżowała pandemia, przez którą zamknięto sale koncertowe i teatry, jego naturalne środowisko, które dawało mu napęd do wszelkich działań i aktywności”, czytamy w sieci.

Niestety energia w artyście zaczęła gasnąć w maju… „Jeszcze 1 maja (na zdjęciu), był pełen wigoru ale chwilę później zaczął tracić chęć do pisania i coraz częściej powtarzał, że i do życia. Dzisiaj się dokonało…”, zakończono smutny wpis o aktorze, którego zapamiętamy nie tylko jako wybitnego artystę i pasjonata sztuki, ale i odważnego człowieka, który pod koniec życia wyznał, że jest gejem. „Dla mnie najważniejsza jest prawda przeżycia. Jestem dumny z tego, że byłem uczciwym człowiekiem. Niczego nie żałuję. Nie ożeniłem się. Urodziłem się inny. Jestem gejem”, mówił w maju Witold Sadowy w rozmowie z TVP.

Bliskim pana Witolda wysyłamy wyrazy szczerego współczucia. 

Dzisiaj odszedł Witold Sadowy - aktor, kronikarz życia artystycznego. Całe życie był związany z teatrami warszawskimi:...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Niedziela, 15 listopada 2020

Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

Witold Sadowy, Viva! 7/2020
Fot. Zosia Promińska

15 listopada w Domu Aktora w Skolimowie zmarł w wieku 100 lat aktor Witold Sadowy. W swojej karierze zagral kilkanaście...

Opublikowany przez Filmpolski.pl Niedziela, 15 listopada 2020

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.