Tomasz Stańko nie żyje
Fot. East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Nie żyje Tomasz Stańko. Wybitny jazzman miał 76 lat

O śmierci muzyka jako pierwsi poinformowali dziennikarze i muzycy

Rafał Kowalski 29 lipca 2018 13:15
Tomasz Stańko nie żyje
Fot. East News

Tomasz Stańko nie żyje. Informację o śmierci artysty jako pierwsi podało na swoich kontach społecznościowych kilku muzyków i dziennikarzy. Polski trębacz jazzowy i kompozytor miał 76 lat. Stańko zmarł nad ranem w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie.

Pierwsze  informacje, które potwierdzają te informację to tweety i posty zamieszczone na kontach osób, które o tym smutnym wydarzeniu dowiedziały się najszybciej.

Saksofonista Piotr Baron napisał na Facebooku: „Dziś rano umarł jeden z Ojców Założycieli polskiego jazzu, Maestro Tomasz Stanko. Módlmy się”. Podobne informacje podali także: muzyk Sidney Polak i dziennikarze: Robert Tekieli i Jacek Nizinkiewicz.

Chwilę później redaktor naczelny magazynu Jazz Forum, Paweł Brodowski, dodał, że muzyk zmarł dziś nad ranem w Szpitalu Onkologicznym w Warszawie. Przypomnijmy, że wiosną tego roku Tomasz Stańko borykał się z zapaleniem płuc, przez które w marcu  zostały odwołane jego kwietniowe koncerty.

Kim był Tomasz Stańko?

Tomasz Stańko był polskim trębaczem jazzowym i kompozytorem. Muzyk urodził się 11 lipca 1942 roku w Rzeszowie. Uczył się w Krakowie m.in. w Średniej Szkole Muzycznej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Pierwsze zawodowe kroki stawiał w zespole Jazz Darings, do którego należał także między innymi Adam Makowiczem. W trakcie ponad pięćdziesięciu lat swojej kariery współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą. W latach 60. występował na festiwalu Jazz Jamboree. Z kolei w latach 70. koncertował po całej Europie. W ciągu swojego życia nagrał ponad 40 albumów muzycznych. Stańko był  uznawany za jednego z najlepszych trębaczy na świecie - jego kunszt wielokrotnie dostrzegał prestiżowy magazyn Down Beat.
 

Bliskim Tomasza Stańki składamy najszczersze kondolencje.  

Tomasz Stańko
Fot. Bernard Kwapiński

kadr z filmu
Fot. mat. prasowe/BMW Drives Culture

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.