Nie żyje Jerzy Złotnicki
Fot. EAST NEWS
pożegnanie

Nie żyje Jerzy Złotnicki. Aktor teatralny i filmowy miał 87 lat

Mogliśmy go oglądać w "M jak miłość", "Klanie" i "Barwach szczęścia"

Dorota Falkowska 26 października 2021 19:15
Nie żyje Jerzy Złotnicki
Fot. EAST NEWS

Jerzy Złotnicki odszedł 6 października, ale informacja o śmierci aktora trafiła do sieci dopiero wczoraj po południu. Smutne wieści przekazał profil "Filmy polskie lat 1945-1989" na Facebooku.

"6 października zmarł w wieku 87 lat aktor Jerzy Złotnicki. Wszyscy na pewno go pamiętają z pierwszej, jeszcze dziecięcej roli Dawidka Liebermanna w filmie »Ulica Graniczna«. W siedem lat po premierze filmu ukończył PWST w Krakowie i był aktorem teatrów: Polskiego w Bydgoszczy, Bałtyckiego im. J. Słowackiego w Koszalinie-Słupsku, 7.15 w Łodzi, im. J. Osterwy w Lublinie, im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim oraz warszawskich: Syrenie i Na Targówku. W filmie nigdy już niedane było mu się zmierzyć z tak dużym zadaniem jak podczas dziecięcego debiutu. Był przewidywany do roli Janusza Korczaka w filmie Aleksandra Forda. Plany reżysera przekreśliła jednak emigracja w 1968 r." - napisano w poście na profilu "Filmy polskie lat 1945-1989"

Informację o odejściu Jerzego Złotnickiego potwierdził także Blog Centrum Komiksów Disneya.

"Aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, który fanom kaczych historii jest doskonale znany jako głos Sknerusa McKwacza. Centusia zagrał w drugiej wersji dubbingowej <Kaczych opowieści>, filmie <Mickey: Bardziej bajkowe święta> i krótkometrażówce <Piłka nożna>" - można przeczytać na profilu.


Kim był Jerzy Złotnicki? 

Jerzy Złotnicki pochodził z Warszawy, na świat przyszedł 6 lipca 1934 r. Już jako 14-latek miał okazję spróbować swoich sił w filmie, wystąpił w produkcji wojennej "Ulica graniczna" u samego Aleksandra Forda. Rok później zadebiutował na scenie w Starym Teatrze w Krakowie. Po tych doświadczeniach zadecydował, że zwiąże swoją przyszłość z aktorstwem. W 1956 r. został absolwentem Wydziału Aktorskiego na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od tamtej pory częściej pojawiał się na deskach teatralnych, a swoich sił w filmie spróbował ponownie w 1964 roku. Zagrał wówczas w "Panience z okienka". Po tej roli zaczął otrzymywać propozycje głównie drugoplanowych ról. Widzowie telewizyjni mieli okazję oglądać Jerzego Złotnickiego w znanych polskich produkcjach, tj. "Klan", "M jak miłość, "Barwy szczęścia". 

Jerzy Złotnicki w filmie "Ulica graniczna"

Nie żyje Jerzy Złotnicki
Fot. EAST NEWS

Pochówek aktora odbył się na cmentarzu parafialnym w Konstancinie-Jeziornie w kwaterze aktorów.

Rodzinie i bliskim artysty składamy najszczersze kondolencje.  

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.