Jan Szyszko
Fot. Lukasz Kalinowski/East News
Z OSTATNIEJ CHWILI

Jan Szyszko nie żyje. Były minister zmarł w wieku 75 lat

O śmierci polityka poinformował prezydent Andrzej Duda

Konrad Szczęsny 9 października 2019 12:56
Jan Szyszko
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Nie żyje były minister środowiska w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Jan Szyszko. Polityk odszedł w wieku 75 lat. Informację o jego śmierci podał prezydent Andrzej Duda za pośrednictwem Twittera. „Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP”, napisał.

Nie żyje Jan Szyszko, były minister środowiska

Jan Szyszko zmarł nagle w środę przed południem. Ze wstępnych ustaleń wynika, że przyczyną śmierci mogła być zatorowość płucna. Były minister środowiska miał 75 lat. Informację za pośrednictwem Twittera przekazał prezydent Andrzej Duda.

„Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP”, napisał.

Kim był Jan Szyszko?

Urodził się 19 kwietnia 1944 w Starej Miłośnie. Był absolwentem Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Po jej ukończeniu poświęcił się aktywności naukowej: obronił doktorat, uzyskał tytuł doktora habilitowanego, zaś w 2001 roku otrzymał tytuł naukowy profesora.

W latach 90. po raz pierwszy został ministrem ochrony środowiska w rządzie Jerzego Buzka (1997-1999), zaś w latach 2005-2007 (rząd Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego) oraz 2015-2018 (rząd Beaty Szydło oraz Mateusza Morawickiego) był ministrem środowiska. 

Na koncie miał również ponad sto publikacji naukowych z zakresu użytkowania zasobów przyrodniczych i ekologii. Był założycielem i prowadził z powodzeniem prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych. Prowadzone w niej były badania z zakresu podnoszenia zdrowotności lasów i wykorzystywania zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego. Był jednym z założycieli i prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski.

Był żonaty, miał dwie córki  

Jan Szyszko
Fot. Lukasz Kalinowski/East News

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URSZULA DUDZIAK i MIKA URBANIAK osobista rozmowa dwóch niezwykłych artystek – matki i córki. ANNA PUŚLECKA mówi, że jej życie to nie tylko walka z rakiem. Polskie olimpijki: WALASIEWICZÓWNA, KONOPACKA, SZEWIŃSKA, KŁOBUKOWSKA… walczyły z rywalkami i z uprzedzeniami! Córka Ewy Błaszczyk MARIANNA JANCZARSKA: „Ola na zawsze jest częścią mojego życia”. EDYTA i MARCIN SAPETOWIE tworzą rodzinę dla dzieci z bagażem trudnych doświadczeń i chorób. Tumai – raj dla zawiedzionych kenijskich kobiet. Konkurs VIVA! PHOTO AWARDS rozstrzygnięty!