Anna Jantar, Natalia Kukulska
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER/East News, Mateusz Stankiewicz/AF Photo
O TYM SIĘ MÓWI

Natalia Kukulska dostała wstrząsającą wiadomość od koleżanki z branży

„Moja mama miała lecieć z Twoją tym samym samolotem”, napisała Ania Rusowicz

Konrad Szczęsny 7 czerwca 2020 19:03
Anna Jantar, Natalia Kukulska
Fot. MIECZYSLAW WLODARSKI/REPORTER/East News, Mateusz Stankiewicz/AF Photo

W marcu tego roku minęło 40 lat od tragicznej katastrofy w pobliżu Okęcia, w której zginęła Anna Jantar. Jej jedyne dziecko, córeczka Natalia, miała wtedy cztery latka. W poruszającej rozmowie z Krystyną Pytlakowską przyznała, że doskonale pamięta emocje, jakie jej tamtego dnia towarzyszyły. Teraz wyszło na jaw, że mama innej znanej polskiej wokalistki, Ani Rusowicz, miała wracać z USA do Polski tym samym samolotem...

Mama Ani Rusowicz mogła zginąć w tej samej katastrofie, co Anna Jantar

IŁ-62 „Mikołaj Kopernik” rozbił się w pobliżu lotniska na warszawskim Okęciu 14 marca 1980 roku. Na jego pokładzie znajdowała się m.in. wracająca z trasy koncertowej po ośrodkach polonijnych w Stanach Zjednoczonych Anna Jantar. Miała zaledwie 30 lat. Tak jak inni pasażerowie, zginęła na miejscu.

Okazuje się, że tym samym samolotem miała również lecieć Ada Rusowicz, mama piosenkarki Ani Rusowicz. Wokalistka Niebiesko-Czarnych, która zginęła w wypadku pod Poznaniem w 1991 roku, miała zamiar kupić bilet na feralny lot, o czym jej córka we wstrząsającej wiadomości poinformowała Natalię Kukulską. Ostatecznie zmieniła zdanie. Śmierć zabrała ją jednak 11 lat później...

„Niesamowite jest, że moja mama miała lecieć z Twoją tym samym samolotem, bo Niebiesko-Czarni byli też w tym czasie w USA. Została, bo chciała jeszcze pobuszować po sklepach, a Twoja się śpieszyła do Ciebie... Jak w filmie "Oszukać przeznaczenie" moja mama zginęła w wypadku samochodowym w 1991 w sylwestra, śpiesząc się do mnie. Zostaje pamięć, zostają piosenki”, napisała, cytowana przez Kobietę.Wp.pl. Słowa pochodzą z książki „Tyle słońca” autorstwa Marcina Wilka. 

Biografia została w tym roku wznowiona z okazji 70. rocznicy urodzin Anny Jantar, która przypada 10 czerwca 2020 roku.

Śmierć Anny Jantar

Do katastrofy samolotu IŁ-62 „Mikołaj Kopernik” doszło 14 marca 1980 roku o godzinie 11:15 tuż przed lądowaniem na warszawskim Okęciu. Wracał on z Nowego Jorku. Na pokładzie przebywało 77 pasażerów i 10 członków załogi. Wszyscy zginęli. Wśród ofiar była 30-letnia Anna Jantar, która chciała wrócić do Polski jak najwcześniej, by zobaczyć czteroletnią córeczkę.

Oficjalną przyczyną tragedii było zniszczenie turbiny lewego, wewnętrznego silnika na skutek „niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych”.  

Anna Jantar w chwili katastrofy miała 30 lat:

Anna Jantar
Fot. Forum

Tym samym samolotem miała lecieć z nią wokalistka Niebiesko-Czarnych, Ada Rusowicz, która zginęła w wypadku samochodowym 11 lat później:

Ada Rusowicz, 1968 rok
Fot. Wojtek Laski/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.