Syn królowej Elżbiety II, książę Edward, królowa Elżbieta II
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dlaczego najmłodszy syn królowej nie ma tytułu księcia?! Dla niego Elżbieta II złamała tradycję

Dlaczego się na to zdecydowała?

Gabriela Czernecka 18 sierpnia 2019 09:01
Syn królowej Elżbiety II, książę Edward, królowa Elżbieta II
Fot. East News

Wiedzieliście, że najmłodszy syn królowej nie jest księciem? Edward, często w mediach tytułowany księciem, wcale takie tytułu nie posiada. W przeciwieństwie do księcia Karola i księcia Andrzeja, Edward w dniu swojego ślubu otrzymał jedynie tytuł hrabiego Wesseksu. Dodatkowo posiada także tytuł wicehrabiego Severn, który przekaże swojemu synowi, jako następcy. Nie przyznanie Edwardowi tytułu księcia to zerwanie z królewskim zwyczajem. Dlaczego Elżbieta II się na to zdecydowała? Poznajcie szczegóły!

Edward - najmłodszy syn królowej nie ma tytułu księcia

Królowa Elżbieta II ma czwórkę dzieci - trzech synów: Karola, Andrzeja i Edwarda oraz córkę Annę. Każdemu z nich w dniu ślubu nadała tytuły. Karol jako najstarszy syn i następca brytyjskiego tronu otrzymał tytuł księcia Walii. Posiada także tytuł księcia Kornwalii (posługiwał się nim w latach 1952-1958), w Szkocji jako następca tronu Szkocji posługuje się tytułem Księcia Rothersay - dzięki temu tytułowi jest także  hrabią Carrick, baronem Renfrew, Lordem Wysp/Isles, Księciem i Wielkim Stewardem Szkocji. Z kolei dzięki tytułowi książę Walii jest także hrabią Chester.

Książę Andrzej otrzymał tytuł księcia Yorku, dodatkowo ma także tytuł hrabiego Inverness oraz barona Killyleagh. Księżniczka Anna w 1987 roku otrzymała tradycyjny tytuł przysługujący najstarszej córce panującego monarchy: Jej Królewska Wysokość Księżniczka Królewska. Edward, najmłodszy syn królowej, w dniu ślubu otrzymał parowski tytuł hrabiego Wesseksu. Dodatkowym tytułem, jakim może się posługiwać, a jaki przekazuje swojemu najstarszemu synowi, tytuł wicehrabiego Severn (ten trafił do syna Edwarda, Jamesa).

Niewielu jednak wie, że było to odejście od tradycji. Królewskim synom nadaje się parowskie tytuły książęce, tzw. diuków (np. książę William - Duke of Cambridge, czyli w polskim tłumaczeniu książę Cambridge). Tytuł hrabiowski Wesseksu nie jest więc zwyczajnym tytułem.

Zaznaczmy, że ostatnią osobą noszącą tytuł hrabiego Wessex był Harold Godwinson, który w 1066 roku wstąpił na tron Anglii jako Harold II. I tak książę Edward jest tytułowany „Jego Królewską Wysokością hrabią Wesseksu” , a jego małżonka Zofia „Jej Królewską Wysokością hrabiną Wesseksu”. Dodatkowo, samo małżeństwo podjęło decyzję, by ich dzieci nie były tytułowane zgodnie z przysługującym im formalnie prawem „Ich Królewskimi Wysokościami książętami Zjednoczonego Królestwa” - jak jest to np. w przypadku księcia Williama, księcia Harry'ego, ale i księżniczki Beatrice czy księżniczki Eugenii.

I tak syn hrabiego Edwarda James jest wicehrabią Severn, a córka Louise posługuje się tytułem Lady. Co ciekawe, ogłoszono także, że po śmierci księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, Edward zostanie kreowany nowym księciem Edynburga. 

książę Edward
Fot. East News

książę Edward
Fot. East News

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.