Michał Malitowski
Fot. Mateusz Jagielski/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Michał Malitowski szczerze o walce z depresją: „Trzeba o tym mówić głośno”

Ostatni rok nie był dla niego łatwy...

Gabriela Czernecka 28 października 2019 10:45
Michał Malitowski
Fot. Mateusz Jagielski/East News

Michał Malitowski, były juror show Taniec z Gwiazdami, niedawno rozstał się z wieloletnią partnerką Joanną Leunis. Taneczna para trzy lata temu powitała na świecie córeczkę. I choć rzadko wypowiadali się o życiu prywatnym, oboje wydali wówczas stosowne oświadczenia. Chwilę później Michał Malitowski ujawnił, że walczy z podstępną chorobą, która miała ogromny wpływ na jego życie. Dziś więcej o depresji opowiedział w wywiadzie dla magazynu Flesz.

Michał Malitowski o walce z depresją

Ten rok nie był dla niego łatwy. Trudno było uwierzyć, że żartujący na antenie Polsatu juror Tańca z Gwiazdami zmaga się z depresją. To właśnie z tego powodu zrezygnował z udziału w poprzedniej edycji show. Chwilę później ogłosił, że rozstał się z wieloletnią partnerką: „Wszystko zaczęło się od tego, że starałem się wykonywać wszystkie swoje obowiązki zawodowe. Pracowałem, a czułem się jak żywe zombie snujące się po świecie. Tu nie pomogą porady w stylu „wyśpij się” albo poklepywanie po plecach. Dlatego teraz chciałbym powiedzieć wszystkim, którzy w taki sposób czują się przez dłuższy czas i wiedzą, że to nie jest chwilowy zły nastrój, by jak najszybciej zwrócili się po pomoc do lekarza”, mówi Michał Malitowski w wywiadzie dla Flesza.

Uświadomienie sobie, że zmaga się z depresją, wyszło przypadkiem. Pewnego dnia Michał Malitowski źle się poczuł. Poszedł w Londynie do lekarza pierwszego kontaktu, żeby zbadać krew i zrobić ogólne badania: „I tam się kompletnie rozpadłem. Wtedy zbliżała się dziesiąta edycja „Tańca z gwiazdami” i bardzo dużo innych zawodowych wyzwań. Poczułem, że kompletnie nie mam siły wchodzić w te wszystkie role. Prosto z przychodni zawieziono mnie do szpitala”, mówi juror.

„Bardzo prawdopodobne, że gdybym pracował spokojnie na poczcie, to spotkałoby mnie dokładnie to samo. Depresja jest chorobą, która dotyka ludzi niezależnie od wieku i wykonywanego zawodu. Kiedyś tego wszystkiego nie wiedziałem. Dlatego dziś uważam, że trzeba o tym mówić głośno. Tym bardziej że nam, mężczyznom, bardzo trudno przyznawać się do swoich uczuć i słabości. Wielokrotnie np. słyszałem od koleżanek, że biorą antydepresanty, ale żaden mój kolega się do tego przede mną nie przyznał”, zdradza.

Jak sam przyznaje w depresji Michałowi Malitowskiemu przede wszystkim pomogła... mama: „Mama! Jak wróciłem do Polski i położyłem się do łóżka w rodzinnym domu w Zielonej Górze, to mama codziennie rano przynosiła mi owsiankę. Potem pomagała mi wykonywać najdrobniejsze czynności. Zupełnie jakbym był znowu małym dzieckiem. Mama umiała reagować na brak woli i niemoc, które są typowe w depresji. Nie przymuszała, ale zachęcała do podejmowania zwykłych życiowych aktywności. Natomiast moja siostra kontaktowała się z lekarzami i terapeutami, a przy tym przejęła moje obowiązki biznesowe i finansowe. Kończyłem wtedy budowę domu w Anglii, a nie byłem w stanie nawet odbierać telefonu. Na dwa miesiące wyłączyłem go całkowicie. Bałem się ludzi, bałem się rozmów, jak ognia unikałem kontaktu ze światem. Dopiero kiedy mój przyjaciel i partner w biznesie przyleciał z Hongkongu, włączyliśmy razem telefon. A tam było z 600 nowych wiadomości", opowiada.

Dziś wydaje się, że najgorsze ma już za sobą, jest już na prostem i powoli wraca do swoich obowiązków. Wrócił do uczenia tańca, czyli swojej największej pasji. Odnalazł także nową miłość. Jest nią tancerka, która kiedyś  w Honkongu uczyła się tańczyć w jego szkole. Michałowi Malitowskiemu życzymy dużo zdrowia!  

Michał Malitowski, Viva! 2016
Fot. @MENTIONING BAREFOOT MATERNITY DUBAI

Michał Malitowski
Fot. ONS/Instagram

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…