Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. Jan Morek / Forum
NIEZWYKŁE HISTORIE

Marta Lipińska: Michałowa z "Rancza" kiedyś rozkochiwała w sobie największych amantów polskiego kina

"Mylili mi się adoratorzy...", wyznała aktorka

Dorota Falkowska 11 stycznia 2022 17:45
Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. Jan Morek / Forum

Szerszemu gronu publiczności znana m.in. z roli złośliwej teściowej z "Miodowych lat" i Michałowej z "Rancza". Starsze pokolenie na pewno kojarzy ją również jako Elizę, postać, w którą wcielała się u boku Krzysztofa Kowalewskiego w bardzo popularnym słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku". Marta Lipińska od ponad 60 lat zachwyca i bawi widzów przed ekranami telewizorów, a także na widowni teatralnej. W swoich studenckich czasach uchodziła za jedną z najpopularniejszych i najpiękniejszych dziewczyn na roku, a o jej względy walczył m.in. Tadeusz Łomnicki i Roman Wilhelmi. 

Marta Lipińska: dzieciństwo, kariera

Marta Lipińska przyszła na świat 14 maja w Borysławiu, niedaleko Lwowa na Ukrainie. Jej beztroskie dzieciństwo, jak sama opowiadała, skończyło się bardzo szybko, bo już w szkole podstawowej. Wtedy to zmarł ojciec dziewczynki, a dla niej i dla całej jej rodziny rozpoczęły się ciężkie lata zmagań o utrzymanie domu. W rodzinie Lipińskich się nie przelewało, mama łapała się różnych zajęć, żeby zarobić na podstawowe potrzeby. Wieczorami piekła na zamówienie torty, które Marta pomagała dostarczać. "Zahartowały mnie tamte lata. Surowość mamy mnie umocniła", opowiada w wywiadzie dla Twojego Stylu. 

Kiedy zaraz po maturze dostała się dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (obecnie Akademia Teatralna), mamie chyba ulżyło, bo wiadomość o tym, że córka chce uczyć się zawodu aktorskiego i w związku z tym wyprowadza się do Warszawy, skwitowała tylko zdaniem: "No i problem z głowy". 

Zobacz też: Ewa Wiśniewska: łamaczka serc i gwiazda PRL-u. Jej rozstanie z Krzysztofem Kowalewskim wywołało skandal

Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. Jerzy Michalski / RSW / Forum

Marta Lipińska: łamaczka serc PRL-u

W szkole z szarej myszki zmieniała się powoli w pewną siebie kobietę. Profesorowie doceniali jej talent i szlifowany warsztat aktorski, natomiast koledzy ze studiów bezapelacyjnie wzdychali do jej urody. Sama aktorka uważała się wówczas za nieszczególnej urody wychudzoną dziewczynę, ale wszyscy naokoło mówili jej, że ma w sobie "to coś". 

Już na samej fuksówce, czyli dawnych otrzęsinach dla studentów pierwszego roku szkoły teatralnej, pobili się o nią Roman Wilhelmi z Andrzejem Kostenką. "Pobili się o to, kto będzie trzymał mój szal. Na szczęście nie doszło do rozlewu krwi" - wspominała Marta Lipińska dla magazynu "Kobieta i Życie".

Ta popularność wśród męskiego grona nie opuszczała jej przez wszystkie lata nauki w szkole teatralnej. Co chwila można było zobaczyć jakiegoś nowego adoratora próbującego wkupić się w jej łaski, a ona sama też nie stroniła od flirtów. Schlebiało jej to. "Myliło mi się, z kim umówiłam się na randkę. Mylili mi się adoratorzy... Ale na większe uczucie poczekałam do trzeciego roku. Wtedy wyszłam za mąż" - wyznała (cytat za Plejada.pl). 

Warszawa 1981 r. Studio Telewizji Polskiej, Marta Lipińska i Krzysztof Kolberger

Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. PAP/Maciej Belina Brzozowski

Marta Lipińska i Krzysztof Winiewicz: małżeństwo

I rzeczywiście, zanim jeszcze skończyła studia, Lipińska spotkała wielką miłość. Krzysztof Winiewicz był operatorem filmowym. Zakochali się w sobie, ale jak podkreślała sama aktorka, była wtedy młoda i niedojrzała. Małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Po 10 latach rozwiedli się, będąc sobie już wtedy bardziej przyjaciółmi, niż parą. Oddalili się od siebie, głównie za sprawą częstych wyjazdów Winiewicza na plany filmowe. 

"Mój pierwszy mąż był operatorem filmowym. Bardzo zdolnym, więc zapracowanym. Był autorem zdjęć do »Niewinnych czarodziejów« Wajdy. Pracował dużo z Munkiem. Zrobili razem »Zezowate szczęście« i »Pasażerkę«. (...) Jego wiecznie nie było w domu. Wtedy kręciło się inaczej. Plany zdjęciowe ciągnęły się miesiącami, były w różnych odległych miejscach kraju. A ekipa – jak w koszarach – spędzała ze sobą cały czas, od rana do wieczora. Zdarzało się, że nie widywaliśmy się przez kilka tygodni. Za często byłam sama, to nie służy małżeństwu" - wyjaśniła przyczynę rozpadu swojego pierwszego małżeństwa Marta Lipińska (cytat za Plejada.pl).

Czytaj też: Wielką karierę przyćmiły osobiste tragedie... Jak wygląda dziś życie Barbary Brylskiej?

1974 r. Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski podczas nagrania audycji w studio radiowym

Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. PAP/Maciej Kłoś

Marta Lipińska i Tadeusz Łomnicki: romans

Jak w owym czasie wyglądała zawodowa ścieżka młodej aktorki? Zaledwie rok po ukończeniu studiów, w 1963 roku zaczęła pracę w Teatrze Współczesnym, z którym notabene związana jest do dziś, od prawie sześciu dekad. Debiutowała tam w spektaklu  "Trzy siostry" Czechowa w roli Iriny. To właśnie przy tej okazji w jej życiu pojawił się Tadeusz Łomnicki, który zakochał się w pięknej aktorce od pierwszego wejrzenia. Aktorzy spędzali w swoim towarzystwie dużo czasu podczas prób do spektaklu i bardzo się polubili. Mimo że Marta Lipińska była wtedy zamężna, nie potrafiła oprzeć się urokowi "Pana Wołodyjowskiego". O ich romansie było wtedy głośno w całej stolicy. 

Aktorka wiedziała jednak, że mimo zapewnień o miłości ze strony Łomnickiego, decydowanie się na związek z nim i porzucanie męża jest bez przyszłości. Aktor miał zaledwie 35 lat, a za sobą już trzy śluby. Nie był według niej godnym zaufania kandydatem na męża. 

Zobacz także: Wielkie wsparcie i muza. Tak Krzysztof Kowalewski mówił o ukochanej żonie...

Marta Lipińska i Maciej Englert

Kilka lat później poznała przystojnego reżysera teatralnego, Macieja Englerta. Był od niej o sześć lat młodszy. Bardzo szybko pojawiło się pomiędzy głębokie uczucie. "Maciej różnił się od innych mężczyzn. Miał w sobie jakąś intrygującą mroczność. Zabiegał o mnie, ale robił to niezwykle subtelnie. Zakochałam się" - wspominała początki ich związku aktorka (cytat za Plejada.pl). W 1968 roku przyrzekali sobie miłość i wierność, a jakiś czas później ich rodzina powiększyła się o dwójkę dzieci: córkę Annę i syna Michała. Para jest razem w szczęśliwym związku już od ponad 53 lat.  

Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. TRICOLORS/East News

Marta Lipińska kariera historia miłości
Fot. TRICOLORS/East News

Źródła: plejada.pl, swiatseriali.interia.pl, YT Paula Rodak

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IRENA SANTOR mówi: „Cóż jest piękniejszego, niż żyć, istnieć? Interesuje mnie jutro, odkąd zachorowałam na raka...”. MAGDA i JASIEK MELA – Był najmłodszym zdobywcą bieguna, pomimo utraty ręki i nogi. Co dziś najbardziej w nim ceni jego żona Magda? ANNE APPLEBAUM, słynna dziennikarka, laureatka Pulitzera, o odwadze Polaków, domu w Chobielinie i wolności. PIOTR JACOŃ o córce Wiktorii i tym, jak to jest być rodzicem dziecka transpłciowego oraz budowaniu rodzinnych relacji na nowo.