Coachella
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Koncerty i imprezy masowe ruszą przed wakacjami? Łukasz Szumowski odpowiada

„To ogromne wyzwanie”, przyznaje minister zdrowia

Ksenia Krasko 23 maja 2020 10:55
Coachella
Fot. Getty Images

Ministerstwo Zdrowia, w porozumieniu z rządem i zgodnie z ustalonym planem, decyduje się na luzowanie kolejnych obostrzeń, wprowadzonych podczas stanu epidemii – m.in. tych związanych z urlopami, wyjazdami na kolonie czy weselami. Placówki kulturalne, jak teatry czy kina, mają otworzyć się dla widzów podczas czwartego etapu odmrażania gospodarki. Czy w Polsce, wzorem Czech, będzie można organizować również koncerty i imprezy masowe? Minister zdrowia udzielił odpowiedzi.

Kiedy powrót koncertów i imprez masowych? Komentarz Łukasza Szumowskiego

Wiele osób nie może się doczekać powrotu koncertów, festiwali i innych imprez masowych. Czy organizowane będą jeszcze przed wakacjami? „Koncerty można potraktować jak zgromadzenia publiczne. Na razie masowe wydarzenia są na ostatnim miejscu w kolejności uwalniania i odmrażania”, powiedział w piątek Łukasz Szumowski.

„Oczywiście pewne specyficzne formy takich wydarzeń masowych, jak kina samochodowe, są zupełnie czym innym. Jednak duży koncert, z dużą ilością osób to ogromne wyzwanie z punktu widzenia sanitarnego i dochodzenia epidemicznego”, wytłumaczył minister zdrowia podczas konferencji, dodając, że nie może podać konkretnej daty.

Mariusz Kamiński, również obecny na konferencji, przypomniał, że zachowanie dystansu społecznego jest wymogiem, jeśli chodzi o pokonanie pandemii koronawirusa. Takie zalecenia wydało WHO i stosują się do niego prawie wszystkie państwa na świecie. „W opinii analityków Głównego Inspektoratu Sanitarnego, utrzymywanie tylko tego nakazu dystansu społecznego owocuje tym, że mniej więcej mamy w Polsce około 90% mniej hospitalizacji i zgonów”, powiedział szef MSWiA. Zauważył, że „utrzymywanie tego zakazu jeszcze przez jakiś czas jest ważne i sensowne”.

„W wielu krajach europejskich trwa dyskusja, w którym momencie i na jakich zasadach będzie można poluzować ten zakaz. Wiele rządów składa deklaracje, że być może w sierpniu, może we wrześniu będą już warunki epidemiczne, które pozwolą na poluzowanie zakazów, na gromadzenie się na meczach, koncertach i manifestacjach politycznych. Dokładnie analizujemy argumenty za i przeciw, jeżeli chodzi o moment epidemiczny, śledzimy dyskusje, jakie odbywają się publicznie w krajach europejskich i jesteśmy otwarci na argumenty”, dodał Mariusz Kamiński.

Na całym świecie wykryto ponad pięć milionów przypadków zakażenia koronawirusem, ponad 340 tysięcy osób zmarło. W Polsce liczba zakażeń Covid-19 zbliża się do 21 tysięcy, zmarło prawie tysiąc osób. 

Źródło: Polsat News

Czwarty etap odmrażania gospodarki. Czerwiec 2020
Fot. MAT.PRASOWE/KANCELARIA PREMIERA

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.