Reklama

Prawnuk królowej Wiktorii i wuj księcia Filipa, był dla najstarszego z jego synów jak drugi ojciec oraz dziadek i przyjaciel jednocześnie. Lord Louis Frances Victor Albert Nicholas, pierwszy hrabia Mountbatten był członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej i wicekrólem Indii. Zginął 27 sierpnia 1979 roku w zamachu Irlandzkiej Armii Republikańskiej. Czy tej tragedii można było uniknąć? Jak wyglądały jego ostatnie chwile?

Reklama

Rodzinne wakacje zakończyła tragedia – ostatnie chwile i śmierć Louisa Mountbattena

Lord Louis Mountbatten, pierwszy hrabia Mountbatten z Birmy oraz ostatni wicekról Indii, był wujem księcia Filipa, prawnukiem królowej Wiktorii oraz „połączeniem dziadka, wuja, ojca, brata i przyjaciela” dla dzisiejszego króla Karola III. Arystokrata miał za sobą imponującą karierę w marynarce wojennej. W latach 1959-1965 służył jako naczelny dowódca sił aliantów w Azji Południowo-Wschodniej. W historii zapisał się więc jako bohater wojenny i wytrawny polityk. 43 lata temu zginął z najbardziej brutalnym ataku terrorystycznym na rodzinę królewską, za którym stała Irlandzka Armia Republikańska.

27 sierpnia 1979 roku lord Louis Mountbatten wybrał się wraz sześcioma członkami rodziny na wycieczkę drewnianą łodzią Shadow V u wybrzeży hrabstwa Sligo w Republice Irlandii. Mężczyzna osobiście sterował maszyną. Odbił od brzegu w wiosce rybackiej Mullaghmore, a następnie okrążył pobliski cypel. Wtedy zdetonowany został ładunek wybuchowy, który wcześniej ktoś umieścił na łodzi... Według świadków „ogromny wybuch rozerwał łódź na kawałeczki”. Zamach pozbawił życia lorda Mountbattena, jego czternastoletniego wnuka, Nicholasa Knatchbulla, piętnastoletniego chłopca, Paula Maxwella, który pomagał przy obsłudze łodzi oraz lady Dowager Brabourne, teściową córki lorda Louisa.

„Dwudziestego siódmego sierpnia 1979 roku podczas wyprawy na homary i makrele z rodziną i przyjaciółmi na łódce eksplodowała zdalnie sterowana bomba. Lord Mountbatten zmarł wkrótce z odniesionych ran. Zginęło też dwóch nastolatków, jego wnuk Nicky Knatchbull i miejscowy chłopiec Paul Maxwell. Teściowa córki lorda, lady Brabourne, która miała osiemdziesiąt trzy lata, zmarła następnego dnia”, wspominał Andrew Marr. Tragedię przeżył czternastoletni wówczas wnuk lorda Mountbattena i brat bliźniak zmarłego Nicholasa Knatchbulla, Timothy. „Płynęliśmy od kilku minut… cudowne, gładkie, spokojne morze, ani jednej chmurki na niebie… Rozległ się ten straszliwy huk, poczułem głuche tąpnięcie, potem nic nie pamiętam, dopiero jak leżę na dnie innej łódki”, wspominał ostatnie chwile przed zamachem.

Czytaj też: Zwiastun do dokumentu Harry'ego i Meghan pełny skrajnych emocji. Rodzina królewska ma się czego obawiać?

Bert Hardy/Getty Images

Lord Louis Mountbatten, 1956 rok

Śmierć Louisa Mountbattena: czy tej tragedii można było uniknąć?

Morderstwo arystokraty, zlecone przez członka IRA, Thomasa McMahona, było wielkim ciosem dla brytyjskiej rodziny królewskiej, a pamięć o mężczyźnie trwa do dziś. „Lord Moutbatten był dziadkiem, jakiego nigdy nie miałem”, mówił w 2015 roku książę Karol. Czy tej tragedii można było uniknąć? Louis Mountbatten, podczas swoich miesięcznych wakacji w zamku Classybawn, miał zapewnioną ochronę. Jednak przez pozostałą część roku posiadłość obserwowana była zaledwie przez dwóch policjantów... Żaden z nich nie przeprowadził jednak oględzin łodzi Shadow V, zanim mężczyzna wypłynął nią z rodziną i przyjaciółmi.

Dodatkowo, łódź przycumowano w publicznej przystani w Mullaghmore, gdzie była pozostawiona bez jakiejkolwiek ochrony. Z kolei publiczne występy lorda Mountbattena oraz film dokumentalny o jego życiu mogły być dokładną wskazówką dla terrorystów, która skutecznie pomogła im zaplanować wszelkie szczegóły zamachu. Film przedstawiał m.in. wakacje, na które arystokrata wybierał się co roku, włącznie w ujęciami na łodzi Shadow V. Z uwagi na to, że nie była w żaden sposób chroniona, a maszynowni nawet nie zamykano, każdy mógł bez problemu umieścić w niej ładunek wybuchowy.

Odpowiedzialnego za ten czyn Thomasa MacMahona ujęto jeszcze w tym samym roku. 23 listopada 1979 roku mężczyznę uznano winnym śmierci lorda Louisa Mountbattena oraz pozostałych osób i skazano na dożywotnie pozbawienie wolności. W 1998 roku został jednak, wraz z innym członkami IRA, zwolniony w związku z „Porozumieniem Wielkopiątkowym”.

Zobacz także: Wielka Brytania. Karol III miał surowe zasady w kwestii wychowania synów. Zmuszał ich do jednego

McCabe/Daily Express/Hulton Archive/Getty Images
Reklama

Lord Louis Mountbatten, 1965 rok

Reklama
Reklama
Reklama