Księżna Diana MT
Fot. East News
BRYTYJSKA RODZINA KRÓLEWSKA

O kulisach małżeństwa, dzieciach i pracownikach. Listy księżnej Diany wystawione na aukcję

Weronika Bruździak-Gębura 28 marca 2017 06:00
Księżna Diana MT
Fot. East News

Dwadzieścia pięć listów księżnej Diany, które napisała do swojej asystentki, Jane Parsons, 12 kwietnia zostaną wystawione na aukcję. „Ujawniają kulisy małżeństwa księżnej Diany i księcia Karola”, podaje dom aukcyjny Stroud Auction Rooms w Gloucestershire.

Miesiąc miodowy księżna Diana... przespała

Wśród najciekawszych listów jest ten z 15 sierpnia 1981 roku, gdy księżna Diana i książę Karol spędzali miesiąc miodowy na królewskim jachcie „Britannia”. „Miesiąc miodowy był idealną okazją, żeby się wyspać”, napisała księżna Diana. Ten list do asystentki sugeruje, że małżeństwo z księciem od początku nie było udane, a wręcz...nudne.

Co jeszcze wynika z listów? Na przykład to, że książę William z okazji urodzin - w 1982 roku - otrzymał...4,5 tysiąca prezentów. W związku z narodzinami następcy tronu księżna Diana i jej pracownicy wysłali 24 tysiące listów informujących o tym, że książę William pojawił się na świecie.

Po narodzinach księcia Williama księżna Diana martwiła się tym, czy jej pracownicy nie są „wyczerpani, przepracowani i wynagradzani poniżej oczekiwań”. Czuła się też „niekomfortowo” po swoich 21. urodzinach, które miały miejsce zaledwie dwa tygodnie po narodzinach Williama. „Nigdy nie czułam się bardziej zdezorientowana niż w moje 21. urodziny z powodu prezentów i telegramów, które nas zalały”, napisała do Jane Parsons.

Czytając list z 5 lipca 1983 roku, można wywnioskować, że księżna Diana miała zdecydowanie lepszy humor. Była szczęśliwa, bo jej syn był podekscytowany, gdy wróciła z oficjalnego wyjazdu do Australii. „William ciągle nas poznaje, co jest dla nas dużą ulgą, bo niektóre dzieci zapominają rodziców, gdy ci wyjeżdżają”, pisała do asystentki. „Wspaniale być znowu w domu i mam nadzieję, że nie będziemy już podróżować w tym roku. Pobożne życzenie”, dodała.

Co jeszcze zostanie wystawione na aukcję?

Wśród przedmiotów wystawionych na aukcję znajdują się też: spis weselnych prezentów, suszone kwiaty z bukietu ślubnego księżnej Diany, kartki świąteczne, fotografie i zaproszenia na wydarzenia królewskie.

To nie pierwszy raz, gdy rzeczy należące do księżnej Diany zostały wystawione na aukcję. Wcześniej sprzedano jej trzy suknie wieczorowe (za 86 tysięcy dolarów), a na początku tego roku kupiono list, w którym księżna Diana napisała, że książę Harry jest niegrzeczny. Sprzedano go za 4 tysiące dolarów.

Małżeństwo księżnej Diany i księcia Karola zakończyło się separacją w 1992 roku i rozwodem cztery lata później. Od 1985 roku było fikcją: książę Karol znowu spotykał się z Camillą Parker Bowles, a Diana - z Jamesem Hewittem. Diana i Karol pobrali się w lipcu 1981 roku w Katedrze Świętego Pawła w Londynie, a ich ślub nazwano „weselem roku”.

Ten rok jest pełen wyjątkowych wydarzeń dla brytyjskiej rodziny królewskiej. 21 kwietnia królowa Elżbieta II będzie obchodziła 90. urodziny, zaś 31 sierpnia wypada 20. rocznica śmierci księżnej Diany.

Polecamy też: Książę Karol płakał całą noc przed ślubem z księżną Dianą. Tak twierdzi autorka jego biografii​

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.