Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu Elżbieta II była najbogatszą Brytyjką. Które miejsce monarchini zajęła w rankingu?

Damian Duda 9 maja 2017 06:00
Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

 

Od 1989 roku brytyjski dziennik „Sunday Times’’ tworzy listę najbogatszych osób w Wielkiej Brytanii. Niespełna trzy dekady temu na pierwszym miejscu znajdowała się królowa Elżbieta II. Co sprawiło, że 28 lat później na próżno szukać monarchini nawet w pierwszej setce zestawienia?

Zobacz też: Ile waży korona, czyli życie królowej Elżbiety II w liczbach. EKSKLUZYWNE VIDEO 

Na słabą pozycję królowej wpłynęło odjęcie od jej prywatnego majątku kolekcji, w których znajdowały się m.in. warte wiele milionów dzieła sztuki. To sprawiło, że monarchini znalazła się na 329 pozycji., a jej majątek szacowany jest na 340 mln funtów. 

Niestety, tak „skromna’’ kwota wypada blado przy 16,2 mld funtów, którymi dysponują bracia Sri i Gopi Hinduja. Drugie miejsce zajął urodzony na Ukrainie inwestor finansowy, Len Blavatnik, którego majątek dziennik szacuje na 15,98 mld funtów.

Z muzyki nie da się utrzymać? Tego nie mogą powiedzieć brytyjscy artyści: Elton John oraz Paul McCartney. Majątek pierwszego z nich to 290 mln funtów, natomiast członek legendarnej grupy The Beatles może pochwalić się dobrami o łącznej wartości 780 mln funtów.

Słabiej w zestawieniu wypadają sportowcy. Trzykrotny mistrz świata Formuły 1, Lewis Hamilton, w trakcie swojej kariery zgromadził majątek wart 131 mln funtów. Natomiast napastnika Manchesteru United, Zlatan Ibrahimović, dorobił się 21 mln funtów mniej niż kierowca bolidu.

Brytyjska rodzina królewska — majątek

Od wielu lat w mediach toczy się dyskusja, w której kluczowe są dwa pytania: „Czy w XXI państwa potrzebują monarchy?’’ oraz „Czy w trakcie kryzysu ekonomicznego nawet największe mocarstwa stać na utrzymanie rodzin królewskich?’’. Zdania są podzielone, a obydwie kwestie pozostawiono bez jednoznacznej odpowiedzi.

Pojawia się kolejne pytanie: „Skąd Elżbieta II ma pieniądze?’’.

Pierwszym źródłem przychodu jest tzw. Sovereign Grantm, czyli ustawowe wynagrodzenie wypłacane królowej każdego roku przez rząd. Kwota, która „wpływa na konto Elżbiety II’’, to 15% wszystkich zysków generowanych przez m.in.: królewskie posiadłości, farmy, a nawet części dna wodnego należącego do Wielkiej Brytanii.

Kolejnym źródłem zysku jest majątek, którym dysponuje. Przykładami są Zamek Balmoral w Szkocji oraz Sandringham Estate na wschodzie Anglii.


Trzecim strumieniem wpływów jest tzw. Privy Purse. Ekonomiści twierdzą, że jeżeli potraktujemy bycie monarchą jako normalną pracę, możemy uznać to za regularną pensję. W 2015 roku wpływy z tego źródła wynosiły 16 mln funtów.

Źródło: tvn24.pl, money.pl

 

Przeczytaj też: Co jada królowa Elżbieta II? Znamy tajemnice królewskiego jadłospisu

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?