Joe Biden, 2021
Fot. Rex Features/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Nie zabrakło listu od królowej Elżbiety II. Światowi przywódcy gratulują Joe Bidenowi

„Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów”

Olga Figaszewska 21 stycznia 2021 09:05
Joe Biden, 2021
Fot. Rex Features/East News

Ameryka ma nowego prezydenta. Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta USA. Z całego świata napływają gratulacje. Przywódcy poszczególnych państw wysłali Joe Bidenowi i wiceprezydent, Kamali Harris. Królowa Elżbieta II napisała do prezydenta prywatny list. A co znajdowało się w piśmie, które zostawił dla swojego następcy Donald Trump?

Świat gratuluje Bidenowi

Joe Biden odebrał prywatny list gratulacyjny od królowej Elżbiety II. Stacja CNN poinformowała, że nie ujawniono jego treści.

„Jej wysokość wysłała prywatną wiadomość do prezydenta Bidena jeszcze przed jego inauguracją” , donoszą brytyjskie media.

Na Twitterze specjalne gratulacje zamieścił premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson. „Gratulacje dla Joego Bidena z okazji jego zaprzysiężenia na prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz dla Kamali Harris i jej historycznej inauguracji. Amerykańskie przywództwo w sprawach, które mają znaczenie dla nas wszystkich, jest kluczowe, od klimatu do pandemii COVID-19, i cieszę się, że będę współpracował z prezydentem Bidenem”, napisał.  

Na Twitterze, prezydent Andrzej Duda napisał: „Liczę na bliską współpracę z panem, Panie Prezydencie, w zakresie dalszego wzmacniania polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego. Boże błogosław Polskę i Boże błogosław Amerykę!".

Gratulacje z okazji zaprzysiężenia złożyła Angela Merkel. „Serdeczne gratulacje dla prezydenta USA Joe Bidena i wiceprezydent Kamali Harris z okazji waszej inauguracji - prawdziwego święta amerykańskiej demokracji. Z niecierpliwością czekam na nowy rozdział niemiecko-amerykańskiej przyjaźni i współpracy”, przekazał jej słowa rzecznik rządu, Steffen Seibert.

Prezydent Francji przekazał „najlepsze życzenia w najważniejszym dniu dla narody amerykańskiego”.

„Jesteśmy razem. Będziemy silniejsi, aby stawić czoła wyzwaniom naszych czasów. Silniejsi, by budować naszą przyszłość. Silniejsi, aby chronić naszą planetę. Witamy ponownie w porozumieniu paryskim!”, mówi Emmanuel Macron.

Premier Giuseppe Conte, napisał: „To wielki dzień dla demokracji, którego znaczenie wykracza poza amerykańskie granice”.

Z kolei premier Kanady podkreślił przyjacielskie relacje między krajami i zaznaczył, że ich współpraca będzie nadal kontynuowana

,,Kanadę i USA łączą wyjątkowo szczególne związki, zbudowane na wspólnym zobowiązaniu wobec wartości demokratycznych, wspólnych interesach i silnych związkach gospodarczych i dotyczących bezpieczeństwa. (…) Będziemy współpracować na rzecz działań związanych z klimatem, wzrostem gospodarczym niepowodującym zanieczyszczeń, promujących inkluzywność i różnorodność, tworzyć dobre miejsca pracy dla klasy średniej i możliwości dla mieszkańców naszych krajów, jednocześnie wspierając gospodarkę, pokój i bezpieczeństwo u siebie i na całym świecie", zaznaczył Justin Trudeau.

Prywatny list od Donalda Trumpa

Donald Trump nie pojawił się na zaprzysiężeniu Joe Bidena. Donald Trump wcześniej opuścił Biały Dom i udał się z rodziną na Florydę. Zamieszka w kurorcie Mar-a-Lago.

Swojemu następcy pozostawił w Gabinecie Owalnym. Pismo miało charakter prywatny. Joe Biden pytany o jego treść zdradził, że jest „bardzo życzliwy”.

„Nie będę mówił na temat jego treści, dopóki z nim nie porozmawiam”, zapowiedział.  

Joe Biden, Jill Biden
Fot. Pool Getty Images/Associated Press/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.