Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
Pożegnanie

Ostatnie pożegnanie Leonarda Pietraszaka. Są pierwsze szczegóły pogrzebu artysty

Aktor spocznie w rodzinnej Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym

Olga Figaszewska 2 lutego 2023 21:42
Tomasz Urbanek/DDTVN/East News
Fot. Tomasz Urbanek/DDTVN/East News

Widzowie na zawsze zapamiętają go z kultowych ról w Vabanku, Czarnych chmurach czy Czterdziestolatku. Leonard Pietraszak był fantastycznym aktorem filmowym, teatralnym i serialowym. Ulubieniec widzów odszedł 1 lutego w wieku 86 lat. Do końca trwała przy nim ukochana żona. Kiedy i gdzie odbędzie się ostatnie pożegnanie artysty?

Leonard Pietraszak nie żyje. Ostatnie dni artysty

Smutne wieści obiegły media w środę, 1 lutego. To ogromny cios dla rodziny, przyjaciół i fanów wybitnego aktora. Krzysztof Szuster przekazał, że Leonard Pietraszak nie żyje.  Artysta przez lata stworzył szereg kultowych kreacji. Widzowie pokochali go za role w Czarnych chmurach, Czterdziestolatku, Vabanku. A to przecież jedynie ułamek jego dorobku artystycznego.

„Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy, że odszedł Leonard Pietraszak, wybitny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, wieloletni członek naszego stowarzyszenia. Zawsze pomocny, życzliwy z ogromnym wyczuciem i wrażliwością. Był nie tylko wspaniałym artystą, ale przede wszystkim niezwykle dobrym człowiekiem. Stworzył wiele niezapomnianych ról teatralnych i filmowych, za co publiczność go uwielbiała. Jego odejście to ogromna strata dla kultury polskiej. Żegnaj, przyjacielu, będzie cię nam bardzo brakowało...”, napisał prezes Związku Artystów Scen Polskich.

Od dłuższego czasu Leonard Pietraszak chorował, nie czuł się najlepiej… Jak podaje Super Express, aktor gasł w oczach. Odszedł w nocy z wtorku na środę w swoim domu. Do końca trwała przy nim żona, Wanda Majerówna. Małżonkowie byli razem przez ponad 50 lat. Trwali u swojego boku, przyjaźnili się, kochali. Ukochana była jego dopełnieniem, wymarzoną „drugą połówką”. Miłością na całe życie... Ich uczucie rozdzieliła śmierć. 

Czytaj też: Tę miłość przerwała śmierć... Leonard Pietraszak i Wanda Majer-Pietraszak byli razem ponad 50 lat 

Wanda Majerówna, Leonard Pietraszak, 2015
Fot. Niemiec/AKPA

Wanda Majerówna, Leonard Pietraszak, 2015

Leonard Pietraszak, Warszawa, 27.11.2014
Fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ostatnie pożegnanie Leonarda Pietraszaka. Data pogrzebu

Leonard Pietraszak spocznie na cmentarzu w rodzinnej Bydgoszczy. W rozmowie z mediami Krzysztof Szuster poinformował, że pożegnalna msza odbędzie się też w Warszawie. „Zmarł we śnie w swoim domu w Warszawie. Jego pożegnanie odbędzie się w Kościele Rzymskokatolickim Środowisk Twórczych pod wezwaniem św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta w Warszawie, a poprowadzi je ksiądz Andrzej Luter. Leonard Pietraszak zostanie pochowany w rodzinnej, ukochanej Bydgoszczy na cmentarzu Starofarnym. Data tych wydarzeń zostanie niebawem ustalona”, przekazał w rozmowie z Faktem prezes ZASP.

Jak przekazał dziennik, uroczystości pogrzebowe zostały zaplanowane na dwa dni. W sobotę, 4 lutego 2023 r., o godzinie 13.00 w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie, na Pl. Teatralnym odbędzie się msza za Leonarda Pietraszaka. Z kolei we wtorek, 7 lutego 2023 r., o godz. 12.00 w Katedrze Farnej w Bydgoszczy rozpocznie się pożegnanie artysty. Aktor spocznie na Cmentarzu Starofarnym. Rodzina prosi,  aby zamiast kwiatów dokonać wpłaty na rzecz Domu Artystów Weteranów w Skolimowie.

Przyjaciele żegnają Leonarda Pietraszaka

W sieci nie brakuje wspomnień o wspaniałym aktorze. W poruszających słowach żegnają go przyjaciele, współpracownicy, fani. Poruszający post zamieściła Magdalena Zawadzka, która wielokrotnie spotykała się z Leonardem Pietraszakiem na planach zdjęciowych.

„Znowu smutek przemijania i żałoba. Odszedł wybitny aktor, uroczy człowiek i mój serdeczny kolega Leonard Pietraszak. Poza bardzo miłymi towarzyskimi kontaktami łączyła nas wieloletnia praca w teatrze Ateneum, Och-Teatrze i w telewizji. Bawiło nas to, że byliśmy wielokrotnie obsadzani jako para małżeńska. Nasz ,,staż małżeński’’ zaczęliśmy od Jana Sobieskiego i Marysieńki w przedstawieniu telewizyjnym, a potem poprzez różne perypetie małżeńskie w różnych spektaklach i w różnych mediach dotarliśmy do końcowego etapu stażu w serialu "39 i pół" i w "Pocztówkach z Europy". Dobrze się nam razem podróżowało po Polsce i świecie z przedstawieniem teatru Ateneum "Małe zbrodnie małżeńskie" Lolek, bo tak był nazywany, był eleganckim, uroczym dżentelmenem z klasą i poczuciem humoru. Nie mogę uwierzyć, że odszedł”, wyznała.

Sprawdź też: Leonard Pietraszak przez lata zabiegał o relację z jedynym synem. Nigdy nie odnalazł się w roli ojca…

Z kolei z Ewą Szykulską pojawił się na planie Vabanku i Kariery Nikodema Dyzmy. Aktorka nie szczędziła mu ciepłych słów. Podkreślała, że był człowiekiem, który w życiu skupiał się na pozytywach, był optymistą, który otaczał wokół siebie niezwykłą aurę.

„Miałam go za fantastycznego człowieka, wiem, że od pewnego czasu w średnim wieku, ale nie mogę uwierzyć, że miał ponad 80 lat. W jego wypadku to niemożliwe, żeby był starszym panem. Dla mnie wciąż miał „60”! Zawsze wprowadzał świetną atmosferę, radość, przyjacielską atmosferę. To właśnie on sprawiał, że cała ekipa była ciągle uśmiechnięta. Nie widywaliśmy się często, ale woal tych spotkań każdorazowo zostawał ze mną na bardzo długo. Leonard był człowiekiem bez przerwy optymistycznym! A to, że był niezwykle utalentowanym aktorem, to chyba oczywiste”, mówiła Ewa Szykulska w rozmowie z Super Expressem.

Rodzinie i bliskim aktora składamy głębokie wyrazy współczucia.  


Źródło: Fakt.pl, Superexpress 

Jubileusz Leonarda Pietraszaka w TVP Seriale, 2014 rok
Fot. Niemiec/AKPA

Jubileusz Leonarda Pietraszaka w TVP Seriale, 2014 rok

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…