Księżna Diana
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Skandaliczne wyznanie terapeuty księżnej Diany. Wyjawił tajemnicę jej problemów psychicznych?

Internauci są oburzeni...

Konrad Szczęsny 21 września 2019 14:55
Księżna Diana
Fot. Getty Images

Problemy psychiczne i emocjonalne księżnej Diany nigdy nie były tajemnicą. Matka księcia Williama
i Harry'ego zmagała się z bulimią, miała manię prześladowczą i miewała także myśli samobójcze. Przez to musiała uczestniczyć przez wiele lat w sesjach terapeutycznych. Do tej pory istniało powszechne przekonanie, że wszystkiemu winne były kłótnie z księciem Karolem, jego zdrady i frustracje związane 
z przestrzeganiem zasad protokołu w rodzinie królewskiej. Jednak wyznanie długoletniego lekarza Lady Di rzuca na tę sprawę nowe światło, gdyż ujawnił on, że królowa ludzkich serc była uważana przez niektórych za chorą psychicznie. Jednak internauci są oburzeni, że Alan McGlashan ujawnił tajemnicę lekarską... Czy słusznie?

Księżna Diana była chora psychicznie?

Allan McGlashan, terapeuta księżnej Diany, ujawnił w jednym z listów do przyjaciela księcia Karola, że za wahania nastrojów i problemy matki Williama i Harry'ego miała być odpowiedzialna choroba psychiczna o podłożu genetycznym. Nie ujawnił jednak, o jaką przypadłość chodzi. Była o tym przekonana armia lekarzy, którzy opiekowali się Lady Di na początku małżeństwa z Karolem (m.in. Sir John Batten, Dr Michael Pare oraz Dr Michael Linnett). Co gorsza obawiali się oni, w związku z tym cała rodzina Windsorów miałaby być obciążona ryzykiem związanym z zachorowaniem na nią. On sam jednak miał co do tego wątpliwości.

Była normalną dziewczyną. Jej problemy miały naturę emocjonalną, nie patologiczną. Skarżyła się, że traktują ją jak porcelanową lalkę. Była faszerowana antydepresantami, lekami nasennymi i przechodziła liczne sesje z użyciem tzw. technik behawiorystycznych”, ujawnił McGlashan.

Podkreślał, że wymienieni lekarze, którzy konsultowali się między sobą, obawiali się, że dolegliwości Diany mają podłoże genetyczne w związku z pewnymi symptomami w jej zachowaniu, na przykład skłonnością do depresji.

Fani i internauci oburzeni wyznaniem Allana McGlashana o chorobie psychicznej Diany

Internauci podkreślają, że bez względu na to, czy księżna Diana faktycznie cierpiała na chorobę psychiczną o podłożu genetycznym czy nie, tak poufne informacje dotyczące jej kondycji psychicznej nigdy nie powinny zostać ujawnione. „Jakim prawem psychiatrzy po jej śmierci ujawniają tajemnice lekarskie?”, pyta jedna z internautek. „Takie gadanie ma na celu tylko żerowanie na tragedii – dajcie jej odpoczywać w spokoju. Przecież każda taka publikacja musi boleć jej bliskich. Serio - wszystko dla kasy?”, punktuje rozgoryczona druga. „Ktoś, kto przyjmuje leki antydepresyjne, nie musi mieć choroby psychicznej w ścisłym tego słowa znaczeniu, są przyjmowane na różne zaburzenia w depresji-psychiatra”, zauważyła inna.

Czy list Allana McGlashana do przyjaciela księcia Karola o problemach psychicznych Lady Di faktycznie należy uznać za oburzający? W internecie nie brakuje głosów, że to próba zdyskredytowana księżnej Diany w oczach opinii publicznej i przypisanie jej choroby, która tak naprawdę została pomylona z frustracją wynikającą z problemów małżeńskich, konieczności przestrzegania dworskiej etykiety i wrażliwości emocjonalnej byłej żony księcia Karola. 

Księżna Diana, Diana Spencer
Fot. East News

księżna Diana
Fot. Getty Images

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

URATUJ ZIEMIĘ: Niezwykłe „lasy kamiennych igieł”
 na Madagaskarze, drzewa jak z bajki na Sokotrze – czy ostatnie bastiony nieskażonej przyrody ocaleją? IZA MIKO: „Pandemia pokazała, że czas na zmiany na poziomie globalnym. Potrzebne jest prawo i wprowadzenie kar”. ELŻBIETA DZIKOWSKA o tym, co nas czeka – „zadeptany” przez turystów świat? TOMASZ ZUBILEWICZ: „Myślimy, że nastąpi dzień, w którym gwałtownie wszystko wróci do stanu poprzedniego. To błąd”. W cyklu Extra: Przeludnienie – kres „luksusu rasy ludzkiej…”.