Montserrat Caballe
Fot. Album / sfgp/EAST NEWS
Z OSTATNIEJ CHWILI

Legenda opery, jeden z najwybitniejszych sopranów XX wieku. Nie żyje Montserrat Caballe

Wielka prima donna opery miała 85 lat

Gabriela Czernecka 6 października 2018 10:26
Montserrat Caballe
Fot. Album / sfgp/EAST NEWS

Nie żyje Monsterrat Caballe. Wybitna hiszpańska śpiewaczka miała 85 lat. Uznawana za jeden z najwybitniejszych sopranów XX wieku. „Słynna hiszpańska diva operowa Montserrat Caballe zmarła w nocy w szpitalu Sant Pau w Barcelonie”, poinformowały źródła, na które powołuje się agencja  AFP.

Nie żyje Monsterrat Caballe. Miała 85 lat

Monsterrat Caballe przez publiczność i krytyków określana była jako „La Superba”, czyli zdumiewająca. Tak nazywano ją ze względu jej wyjątkowe możliwości głosowe. Zadebiutowała w latach pięćdziesiątych w Cyganerii Giacoma Pucciniego. Światową sławę zyskała jednak jako jako odtwórczyni partii sopranowych m.in. w operach Belliniego, Donizettiego i Verdiego. W swoim repertuarze miała ponad sto partii operowych, wiele utworów kameralnych i oratoryjnych. 

Na scenach operowych Montserrat Caballe występowała przez ponad 60 lat. Masowa publiczność poznała ją w 1992 roku, kiedy razem z Freddiem Mercury nagrała singla z piosenką Barcelona. Utwór tak bardzo spodobał się publiczności, że został wybrany na hymn rozgrywanej w tamtym hiszpańskim mieście Olimpiady.

Montserrat Caballe wiele czasu poświęcała młodym śpiewakom, próbując ich wypromować. Udało jej się rozwinąć karierę choćby José Carrerasa, który przez wiele lat był także jej partnerem scenicznym. Od niedawna promowała swoją córkę, Montserrat Martí. Montserrat udzielała się także charytatywnie. Założyła fundację pomagającą dzieciom, ofiarom wojen.

Artystka przebywała w szpitalu od połowy września. Jak na razie przyczyny jej śmierci nie są znane. . Kataloński dziennik La Vanguardia ocenił, że Caballe była ostatnią wielką prima donną opery. Montserrat Caballe zmarła w wieku 85 lat.  

Montserrat Caballé
Fot. Wojtek Laski/East News

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA SMASZCZ-KURZAJEWSKA Kiedy zebrała siły po dramatycznych życiowych wydarzeniach, musiała zmierzyć się z rozwodem… O zawrotnej karierze, jej załamaniu i reaktywacji opowiada lider zespołu Papa D. – PAWEŁ STASIAK. ROMA LIGOCKA o życiu z traumą Holocaustu, relacji kat–ofiara i swoich książkach. JUDY GARLAND – ofiara Hollywood.