księżniczka Małgorzata, lord Snowdon
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Zbuntowana księżniczka i ceniony fotograf. Oto historia burzliwej miłości Małgorzaty i lorda Snowdona

Kulisy małżeństwa księżniczki Małgorzaty wciąż budzą zaskoczenie...

Gabriela Czernecka 4 grudnia 2022 12:22
księżniczka Małgorzata, lord Snowdon
Fot. Getty Images

Księżniczka Małgorzata i Antony Armstrong-Jones stali się jedną z najpiękniejszych i najpopularniejszych par w Wielkiej Brytanii. Ona - piękna księżniczka wiecznie szukająca przygód i miłości, on - wybitny i ceniony fotograf o niezwykłym uroku osobistym i ogromnym poczuciu humoru. Poznali się na przyjęciu, a ich fascynacja sobą szybko przerodziła się w płomienny romans. Historia ich miłości ma jednak mroczną stronę. Przemoc, agresja, spektakularne kłótnie... Tak od kulis wyglądało małżeństwo księżniczki Małgorzaty z lordem Snowdonem.

Tak księżniczka Małgorzata poznała Antony’ego Armstrong-Jonesa

Rok 1958. Księżniczka Małgorzata wciąż leczy serce po burzliwym romansie z Peterem Townsendem.  „Chciałabym powiedzieć, że zdecydowałam się nie wychodzić za mąż za kapitana Petera Townsend'a. Zdawałam sobie sprawę z tego, że pod warunkiem zrzeczenia się mojego prawa do dziedziczenia tronu, mogłabym zawrzeć związek cywilny. Pamiętając jednak o nauce Kościoła, że chrześcijańskie małżeństwo jest nierozerwalne i świadoma mojego obowiązku wobec Wspólnoty postanowiłam te rozważania umieścić przed innymi”, wyznała w oświadczeniu. Te słowa wciąż brzmiały w jej uszach. By je zagłuszyć rzuciła się w wir zabaw, przyjęć i romansów. Cały świat uznaje ją za jedną z najbardziej pożądanych, a jednocześnie najsmutniejszych kobiet w Wielkiej Brytanii. W 1958 roku podczas jednej z imprez poznaje Anthony’ego Armstronga-Jamesa. Już wtedy jego kariera jako fotografa świetnie się rozwijała.

ZobaczWielka Brytania. Skandaliczna wypowiedź Diany o Windsorach zmieniła wszystko

lord Snowdon
Fot. Getty Images

O jego zdjęcia rywalizowały największe gazety świata. Z księżniczką niemal natychmiast przypadli sobie do gustu, szybko został poproszony o wykonanie księżniczce portretu. „Tony tak jak zawsze wziął sprawy w swoje ręce. Tak grzecznie, jak to tylko możliwe, poprosił ją, by się przebrała, zmieniła biżuterię oraz pozycję, traktując ją jak każdą inną modelkę. Jednocześnie zabawiał ją żartami, plotkami o wspólnych znajomych i historiami o teatralnych geniuszach, których fotografował. Małgorzata, przyzwyczajona do szacunku i uległości, z jakimi ją zawsze traktowano, czuła, że nigdy nie spotkała kogoś takiego”, pisała w swojej książce z 2008 roku Anne de Courcy. 

Romans księżniczki z fotografem

Początkowo o ich romansie nie wiedział nikt: „Spotykała się z nim potajemnie w jego pracowni, owszem, dołączał do niej na przyjęciach, ale nikt nie potrafił wskazać, którym mężczyzn była wówczas zainteresowana. Prasa bardziej skupiała się na tych, których uznawano za „kwalifikujących się”, nie myśląc o Tony’m, który często był w tle”, podaje Town & Country, cytując słowa Anne de Courcy, biografki Snowdona. 

Choć nikt nie przypuszczał, że fotograf może zostać mężem siostry królowej, cała rodzina królewska szybko go zaakceptowała. Anthony Armstrong-Jones miał niezwykłe poczucie humoru, doskonałe maniery i… choć twierdził, że brytyjska monarchia jest „nudna”, to łatwo dostosował się do życia według określonych zasad protokołu.

lord Snowdon mąż księżniczki Małgorzaty
Fot. Getty Images

Małgorzata długo jednak nie brała na poważnie nowego romansu, a przynajmniej nie miała w planach wiązać się na stałe. W końcu przed laty, wraz z Peterem Townsendem zawarli między sobą pakt, w którym zgodnie stwierdzili, że skoro nie mogą być małżeństwem, to nie będą także z nikim innym. To się zmieniło w 1959 roku, kiedy Townsend napisał jej list, w którym poinformował, że planuje wziąć ślub z Belgijką Marie-Luce Jamagne. Księżniczka Małgorzata nie mogła uwierzyć, że ukochany postanowił przerwać ich pakt. Zawiedziona treścią listu poprosiła go o dwa tygodnie zwłoki z oficjalnym ogłoszeniem zaręczyn, a w tym czasie podjęła decyzję o swoich zaręczynach z fotografem Anthonym Armstrong-James'ie. 26 lutego 1960 roku ogłoszono więc zaręczyny pary, pobrali się na początku maja tego samego roku.

Zobacz również: Zwiastun do dokumentu Harry'ego i Meghan pełny skrajnych emocji. Rodzina królewska ma się czego obawiać?

księżniczka Małgorzata ślub
Fot. Getty Images

Co ciekawe, królowa tak bardzo wspierała małżeństwo siostry, że wyraziła zgodę na emisję telewizyjną tego wydarzenia. Był to pierwszy królewski ślub, który transmitowano, a według szacunków The Daily Express ceremonię oglądało ponad 300 milionów widzów na całym świecie. Anthony Armstrong-James otrzymał tytuł lorda Snowdona. Para zamieszkała w Pałacu Kensington. Doczekali się dzieci - Ich syn, David, urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto, 1 maja 1964 roku. 

księżniczka Małgorzata dzieci
Fot. Getty Images

Kulisy związku księżniczki Małgorzaty i lorda Snowdona

Lord świetnie radził sobie w nowej roli -  trzymał się za Małgorzatą podczas oficjalnych wyjść i cały naród widział w nim idealnego królewskiego małżonka. Dopiero po latach na jaw wyszło, że w małżeństwie pary problemy pojawiły się już po narodzinach córki... Małgorzata przyzwyczajona do wiedzenia iście królewskiego życia chciała zawsze grać pierwsze skrzypce, ale lord Snowdon z łatwością pokazał jej, że nie jest urodzony do tego, by być numerem drugim i ciągle jej usługiwać. „Oboje mieli dość silną wolę i byli przyzwyczajeni do własnego postępowania, więc zdarzały się kolizje”, ujawnia De Courcy. 

W małżeństwie księżniczki Małgorzaty i Snowdona pojawiły się pierwsze problemy i niestety, nie ostatnie. Ich związek obfitował w skandale i kontrowersje. Po ślubie lord Snowdon zatrudnił się jako fotograf w The Sunday Times i nieustannie podróżował lub spędzał czas w swojej pracowni, pochłonięty swoją pasją. Małgorzata znów poczuła się samotna i szukała pocieszenia w znanych jej już wcześniej środkach - alkoholu i… kochankach.

ZobaczDo sieci trafiło nowe zdjęcie synka Meghan Markle i księcia Harry’ego! Archie bardzo się zmienił

Romanse lorda Snowdona

Oboje zaczęli wzajemnie uprzykrzać sobie życie. Lord słynął  z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, i to nie tylko z kobietami. Był podejrzewany o romans z architektami wnętrz, Nicholasem Haslamem i Tomem Parrem, ale warto dodać, że nigdy niczego mu nie udowodniono. Po latach ujawniono jednak, że ma nieślubne dziecko z jedną z przyjaciółek, Camillą Fry. Polly przyszła na świat w , a Tony oficjalnie został jej…ojcem chrzestnym. Gdy dorosła, poprosiła o test DNA, na który fotograf zgodził się i niczego się nie wyparł. Pozostali w dobrych stosunkach, a dziewczyna nie nagłaśniała sławy. Małgorzata miała dość niewiernego męża i sama zaczęła uciekać w romanse, niestety mało subtelnie. Podobno miała aż 20 kochanków, a  wśród nich miał być nawet ojciec chrzestny jej córki, Anthony Barton, producent win.

Małgorzata powoli staczała się na dno, Snowdon święcił sukcesy, robiąc filmy dokumentalne. Podczas pracy nad jednym z nich przydzielono mu asystentkę Lucy. Ich współpraca w 1973 roku zakończyła się genialnym dokumentem i romansem, który trwał pięć lat, ale wówczas nikt o tym nie wiedział. Księżniczka nie miała jednak oporów, by pokazać mężowi, że ona również świetnie bawi się bez niego. Pokazała to jednak też wszystkim dookoła, bowiem cały świat widział, jak lord zablokował auto Małgorzaty przed mieszkaniem jej kochanka, by nie mogła wyjechać.

Para nieustannie robiła sobie na złość. Jeden z biografów podaje, że pewnego wieczoru Snowden założył żonie na głowę papierową torbę i wypisał na kartce „20 przyczyn, dla których jej nienawidzi”. Z kolei podczas jednej z wieczorów księżniczka kładąc się do łóżka, otworzyła książkę i znalazła w niej notatkę od męża: „Wyglądasz jak tania dama z Pantonimy” (w brytyjskim teatrze Pantonima utożsamiana była z postacią kobiecą graną przez mężczyznę- przyp. red.). Według damy dworu księżniczki, lord Snowdon często pisał do żony ostre notatki, które zostawiał w miejscach, gdzie mogła je znaleźć tylko ona. „Powiedziała mi na przykład, że nie otwierała już swojej komody, bo Tony miał w zwyczaju zostawiać jej tam małe paskudne notatki. Jedna z nich głosiła: Wyglądasz jak żydowska manikiurzystka i nienawidzę Cię”, pisała lady Glenconner w pamiętniku Lady in Waiting.

księżniczka Małgorzata mąż
Fot. Getty Images

Księżniczka Małgorzata rozwód

W końcu para ogłosiła separację w 1976 roku, a dwa lata później pałac ogłosił, że małżeństwo rozwodzi się. Był to pierwszy rozwód królewski od czasów króla Henryka VIII w 1540 roku. Po rozwodzie z księżniczką Małgorzatą lord Snowdon wciąż utrzymywał bliskie relacje zarówno z nią, jak i z pozostałymi członkami rodziny królewskiej. Książę Karol w imieniu Diany wysyłał mu listy z prośbami o wykonanie nowych portretów żony, Królowa Matka zapraszała go na herbatkę i herbatniki, a Elżbieta II po jego rozwodzie z Małgorzatą podarowała mu nawet dom, by tam mógł zamieszkać z nową żoną.

Co ciekawe, jako małżeństwo Małgorzata i Antony nie wiedli zbyt długo szczęśliwego życia, ale po rozwodzie ich relacje były zaskakująco dobre. Księżniczka Małgorzata pozostawała z nim w kontakcie aż do śmierci w 2002 roku. I choć sama wraz z upływem lat rezygnowała ze skandalicznego życia, to lord Snowdon nie miał problemu z tym, by w pełni korzystać z odzyskanej wolności. Już kilka miesięcy po rozwodzie z Małgorzatą Snowdon wziął ślub z asystentką Lucy. Parze urodziło się dziecko, ale rozwiedli się w 2000 roku, gdy na jaw wyszło, że ma dziecko z dziennikarką, Melanie Cable-Alexander. Na świat przyszedł syn, Jasper. Później ujawniono, że ma także córkę Polly. Lord Snowdon zmarł 13 stycznia 2017 roku, w wieku 86 lat. Księżniczka Małgorzata oficjalnie po rozwodzie z lordem z nikim się nie związała. Zmarła w 2002 roku.

Czytaj również: Wielka Brytania. Karol III miał surowe zasady w kwestii wychowania synów. Zmuszał ich do jednego

księżniczka Małgorzata i królowa
Fot. Getty Images

księżniczka Małgorzata zaręczyny
Fot. Getty Images

Jeśli interesują Cię historie z życia brytyjskiej rodziny królewskiej, sięgnij po książkę z tej tematyki: 

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.