Lord Snowdon
Fot. East News, Getty Images
POŻEGNANIE

Słynny fotograf i były mąż księżniczki Małgorzaty nie żyje. Lord Snowdon miał 86 lat

Weronika Bruździak-Gębura 16 stycznia 2017 14:45
Lord Snowdon
Fot. East News, Getty Images

Lord Snowdon nie żyje. Były mąż księżniczki Małgorzaty, młodszej siostry królowej Elżbiety II, zmarł w niedzielę w swoim domu. Miał 86 lat.

 

Lord Snowdon, a właściwie Antony Armstrong-Jones, słynął nie tylko dzięki temu, że był jednym z najwybitniejszych brytyjskich fotografów, ale również z powodu licznych skandali z życia prywatnego. Dwukrotnie żonaty, miał słabość do związków pozamałżeńskich. Kim był Lord Snowdon?

 

Ojciec piątki dzieci

Antony Armstrong-Jones tytuł lorda uzyskał po ślubie z księżniczką Małgorzatą w 1960 roku. Para doczekała się dwójki dzieci: syna Davida i córki Sarah. Ich małżeństwo nie przetrwało – rozwiedli się w 1978 roku po osiemnastu latach małżeństwa. W tym samym roku Lord Snowdon poślubił Lucy Lindsay-Hogg, z którą doczekał się córki, Frances. Oprócz tego, miał dwoje dzieci ze związków pozamałżeńskich: Polly Fry (oficjalnie córka potentata branży spożywczej, Jeremy’ego Fry’a) i Jaspera Cable-Alexandra.

 

Lord Snowdon i księżniczka Małgorzata ślub
Fot. East News

Na zdjęciu: Lord Snowdon i księżniczka Małgorzata, luty 1960

 

Słynny fotograf

Lord Snowdon urodził się 7 marca 1930 roku w Londynie jako syn prawnika, Ronalda Armstronga-Jonesa i Anne Messel, późniejszej hrabiny Rosse.

Był nie tylko cenionym fotografem, ale też twórcą filmów dokumentalnych. Za dokument „Don't Count the Candles” otrzymał nagrodę Emmy. Od 1961 roku zasiadał w Izbie Lordów, zaś w 1999 roku został mianowany na to stanowisko dożywotnio przez królową Elżbietę II.

 

Studiował architekturę w Eaton i Cambridge, jednak nie zdał końcowych egzaminów. Po studiach zaczął pracę jako fotograf mody, sztuki i teatru. Sławę przyniosły mu portrety przyszłej szwagierki, królowej Elżbiety II i jej męża, księcia Filipa, z podróży do Kanady w 1957 roku.

Trzy lata później dostał posadę redaktora ds. zdjęć w „The Sunday Times Magazine”. W latach 70. był uznawany za jednego z najlepszych brytyjskich fotografów. Jego portrety Davida Bowie, Laurence’a Oliviera czy J.R.R. Tolkiena były publikowane w najlepszych magazynach, między innymi w „Vogue”, „Vanity Fair” czy „Daily Telegraph”. Obecnie jego prace dostępne są w archiwach brytyjskiej National Gallery.

 

Małżeństwo z księżniczką Małgorzatą

26 lutego 1960 roku zaręczył się z księżniczką Małgorzatą. Para pobrała się na początku maja tego samego roku. Zamieszkali w Pałacu Kensington. Gdy spodziewali się pierwszego dziecka, Antonyemu Armstrongowi-Jonesowi nadano tytuł Lorda Snowdon, by przyszły potomek księżniczki miał odpowiedni tytuł i honory. Ich syn, David, urodził się 3 listopada 1961 roku, zaś córka, Sarah Chatto, 1 maja 1964 roku.

Związek Snowdona i księżniczki Małgorzaty obfitował w skandale i kontrowersje. Lord słynął z zamiłowania do całonocnych imprez i licznych romansów, nie tylko z kobietami. Był podejrzewany o romans z architektami wnętrz, Nicholasem Haslamem i Tomem Parrem. Księżniczka Małgorzata miała dość niewiernego męża i w końcu para rozwiodła się w 1978 roku.

 

 

Lord Snowdon i księżniczka Małgorzata z dziećmi
Fot. Getty Images

Na zdjęciu: Lord Snowdon i księżniczka Małgorzata z dziećmi, synem Davidem i córką Sharah

 

Drugie małżeństwo Lorda Snowdona

Kilka miesięcy później Antony Armstrong-Jones poślubił Lucy Lindsay-Hogg, byłą żonę amerykańskiego reżysera Michaela Lindsaya-Hogga. Doczekali się córki Frances, która urodziła się 17 lipca 1979 roku. Jednak drugie małżeństwo Lorda Snowdona również nie przetrwało, także między innymi z powodu niewierności męża. Lord Snowdon jednocześnie spotykał się z dziennikarką Ann Hills, która popełniła samobójstwo 31 grudnia 1996 roku.

Para rozwiodła się w 2000 roku w aurze skandalu, gdy okazało się, że dwa lata wcześniej Lord Snowdon spłodził nieślubne dziecko z dziennikarką magazynu „Country Life”, Melanią Cable-Alexanrder.

 

Polecamy też: Elżbieta II wyzdrowiała! Świat zachwyca się pierwszymi od trzech tygodni zdjęciami królowej

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA KUCZYŃSKA „MAFFASHION” – Influencerka, ikona stylu, bizneswoman. Teraz przyszedł czas na nowy rozdział w jej życiu. ZBIGNIEW ZAMACHOWSKI w dniu 60. urodzin wyjawia „całą” prawdę o karierze i swoich pryncypiach. MODA W WIELKIM MIEŚCIE – Czy Carrie i jej przyjaciółki z serialu „Seks w wielkim mieście” zrezygnują z designerskich strojów, zobaczymy w sequelu „And Just Like That”. KRYSTYNA KOFTA – Nagła choroba spadła na nią jak grom z jasnego nieba. Jak wyglada teraz jej życie? W cyklu EXTRA: Co się stanie z milionami Afganek w kraju, gdzie wciąż kamienuje się kobiety?