Książę Karol
Fot. East News
O TYM SIĘ MÓWI

Książę Karol zaskoczył polskich restauratorów. Monarcha pomógł im po pożarze karczmy!

Na jej odbudowanie potrzeba było aż 1,5 mln złotych!

Rafał Kowalski 20 października 2018 11:42
Książę Karol
Fot. East News

Pierwszej majowej nocy tego roku właściciele restauracji Tatarska Jurta w Kruszynianach przeżyli prawdziwy koszmar. W jednej chwili w wyniku pożaru stracili wszystko, na co pracowali od 2003 roku. By odbudować karczmę trzeba było zebrać aż 1,5 mln złotych, ale nawet z pomocą okolicznych ludzi dobrej woli kwota ta długo wydawała się nie osiągalna. Na szczęście o całej akcji dowiedział się książę Karol!

Książę Karol wpłacił pieniądze na odbudowę Tatarskiej Jurty

Choć od wizyty księcia Karola i Camilli Parker Bowles w Tatarskiej Jurcie minęło już 8 lat, brytyjski monarcha nie zapomniał o tym, jak miło został ugoszczony w podlaskiej restauracji. Odwiedzenie jej było tylko jednym z wielu punktów wycieczki do Polski, podczas której najważniejsze było spotkanie z Marią i Lechem Kaczyńskimi, ale wizyta zapadła Karolowi w pamięci.

Ta pamięć szczególnie przydała się niedawno właścicielom knajpy - Dżenetcie Bogdanowicz razem i jej mężowi Mirosławowi. Gdy ich lokal położony w miasteczku ważnym dla Tatarów i polskiego islamu spłonął, długo nie mieli nadziei, że jeszcze kiedyś będą prowadzić restaurację w formie, którą udało się stworzyć przez 17 lat działania. Wielbiciele karczmy pomogli finansowo jak mogli, ale do odbudowania miejsca trzeba było aż 1,5 miliona złotych.

Pewnego dnia książę Karol dowiedział się o sytuacji Tatarskiej Jurty z internetu. Jak informuje The National, niedługo potem właścicielka karczmy otrzymała list z królewskimi pieczęciami. Nadawcą okazał się książę Karol, który zaoferował pomoc finansową. Pani Dżenetta w rozmowie z The National nie ujawniła jaką kwotę podarował jej monarcha, ale dodała, że dla niego to pewnie nieduże pieniądza, a dla Tatarskiej Jurty ogromne wsparcie. Biuro księcia Walii potwierdziło prawdziwość tych informacji.

Pani Bogdanowicz wraz z mężem zaprosili już księcia Karola na ponowne otwarcie Tatarskiej Jurty. Pierwsze prace związane z odbudową budynku ruszyły, pozostaje więc mieć nadzieję, że nowy rozdział w historii istnienia tatarskiej karczmy rozpocznie się już niedługo  

 

Książę Karol
Fot. East News

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.