Książę Harry wydaje książkę. Jakie sekrety wyjawi?
Fot. Chris Jackson - Pool/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Książę Harry wyjawi sekrety rodziny królewskiej. Wnuk Elżbiety II pracuje nad książką

Książę Sussex zapowiada „uczciwą i prawdziwą” biografię

Ksenia Krasko 20 lipca 2021 15:55
Książę Harry wydaje książkę. Jakie sekrety wyjawi?
Fot. Chris Jackson - Pool/Getty Images

Wygląda na to, że książę Sussex nie podzielił się jeszcze wszystkimi wspomnieniami z czasów, kiedy należał do Firmy, ponieważ wydawnictwo „Penguin Random House” podało, że Harry rozpoczął z nimi współpracę, która zaowocuje jego „uczciwą i prawdziwą” biografią. Prace nad książką już trwają, ale trafi do sprzedaży dopiero pod koniec przyszłego roku. Zapowiedź publikacji wzbudziła wiele kontrowersji, bo nie wiadomo, na jak wiele pozwoli sobie wnuk królowej – a pewne jest, że nie będzie pytał rodziny o zdanie.

Książę Harry wydaje wspomnienia. Jak wiele ujawni?

Wspomnienia Harry’ego mają przedstawiać różne etapy jego życia. Jak donosi portal PageSix, monarcha opowie o swoim dzieciństwie, powróci do czasów służby w wojsku, opisze chwile spędzone z Meghan w Pałacu Kensington (zapewne wspomni o depresji żony), a także o kulisach tak zwanego Megxitu. Podzieli się także radością, jakiej doświadczył, gdy został mężem i ojcem. Ma to być „wciągający autoportret”, który pozwoli czytelnikowi zauważyć, że za medialną otoczką kryje się „inspirujący i odważny mężczyzna”.

Sam książę Harry potwierdził, że taka książka powstaje i przekazał poprzez wydawnictwo kilka słów. „Piszę ją nie jako książę, którym się urodziłem, ale jako człowiek, którym się stałem”, zapowiedział.

„Przez lata zakładałem wiele masek, dosłownie i w przenośni. Mam nadzieję, że opowiadając moją historię – wzloty i upadki, błędy, wyciągnięte wnioski – pokażę, że bez względu na to, skąd pochodzimy, łączy nas więcej, niż nam się wydaje. Jestem wdzięczny za możliwość podzielenia się tym, czego nauczyłem się w swoim życiu i bardzo się cieszę, że ludzie przeczytają prawdziwą historię mojego życia”, dodał książę Sussex.

Książę Harry napisał książkę. Co opowie o rodzinie królewskiej?
Fot. Daniel Leal-Olivas - WPA Pool/Getty Images

Biografia księcia Harry’ego ma być najbardziej szczera ze wszystkich, które kiedykolwiek zostały stworzone pod nadzorem brytyjskiej rodziny królewskiej. „Książę zaoferuje swój szczery i urzekający portret osobisty. Pokaże czytelnikom, że za wszystkim, co myślą, że wiedzą, kryje się inspirująca, odważna i podnosząca na duchu historia. Będzie intymnie i poruszająco”, twierdzi Markus Dohle, dyrektor generalny wydawnictwa.

Jak informują zachodnie portale, Harry nie działa sam – w pisaniu i przelewaniu myśli na papier pomaga mu znany dziennikarz J.R. Moehringer, zdobywca nagrody Pulitzera.

Zobacz też: Książka Meghan Markle to plagiat? Padają mocne oskarżenia

Reakcja rodziny królewskiej na książkę księcia Harry’ego

Nie jest jasne, jakie dokładnie wspomnienia znajdą się w książce Harry’ego, ale opinia publiczna już teraz zastanawia się, na jak wiele sobie pozwoli. Nie da się ukryć, że jest wiele skandalicznych tematów, o których mógłby opowiedzieć – śmierć księżnej Diany, prawdziwe powody Megxitu, nieporozumienia rodzinne...

Trwa również dyskusja o tym, czy królowa Elżbieta II wiedziała, że jej wnuk chce wydać wspomnienia w formie książki. I jak dotąd nie ma na to pytanie konkretnej odpowiedzi. Źródła z Pałacu są przekonane, że ta informacja jest niespodzianką dla monarchini i reszty rodziny. Wtajemniczeni z kręgu Sussexów twierdzą, że wręcz przeciwnie – książę mówił krewnym o swoim zamiarze, kiedy odwiedzał Wielką Brytanię.

Zobacz też: Wielka Brytania. Książę Harry i książę William nie pogodzą się? Kulisy spotkania przy pomniku Diany

Internauci zauważają, że Harry wybrał dość wymowną datę, jeśli chodzi o publikację jego książki. Według wydawnictwa, rękopis ma być gotowy w październiku tego roku, a sama biografia będzie dostępna dopiero w 2022 roku. To rok, który jest bardzo ważny w życiu królowej – będzie świętować 70-lecie panowania.

Według doniesień brytyjskiej prasy, książę Harry już otrzymał 20 milionów dolarów za swoje wspomnienia, ale oficjalnej kwoty kontraktu nie ujawniono. Podobno cały dochód ze sprzedaży ma być przekazany na cele charytatywne. 

Książę Harry wyjawi sekrety rodziny królewskiej w swojej książce
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.