Ksiażę Albert II, 1984
Fot. - / Bridgeman Images – RDA / Forum
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Liczne romanse, nieślubne dzieci... Życie księcia Alberta II jest pełne skandali

Największy playboy wśród arystokratów świętuje swoje 64. urodziny

Redakcja VIVA! 14 marca 2022 17:30
Ksiażę Albert II, 1984
Fot. - / Bridgeman Images – RDA / Forum

Mówiono o nim - najsłynniejszy playboy Lazurowego Wybrzeża. Książę Albert II długo nie zamierzał się ustatkować. W końcu stanął na ślubnym kobiercu w 2011 roku, a media donosiły, że chce oddał wolność, nazwisko i pół tronu pływaczce z RPA Charlene Wittstock. ,,Mężczyzna, który miał więcej kobiet, niż u wybrzeży Monte Carlo cumuje jachtów, zawija do portu", pisano. Od głośnego ślubu minęło ponad 10 lat, a Albert II Grimaldi nadal nie cieszy się dobrą opinią. Dziś największy playboy wśród arystokratów świętuje swoje 64. urodziny. 

Albert II - życie księcia

Życiową decyzję o ślubie, książę Albert II podjął w czerwcu 2010 roku na ślubie szwedzkiej księżniczki Wiktorii i jej wieloletniego przyjaciela, Daniela Westlinga, dziś księcia Västergotländ. Zatelefonował do ojca ukochanej: „Proszę o rękę pańskiej córki”. Ojciec był wniebowzięty. „Zadzwonił do mnie tuż przez meczem Francja – RPA. Musiałem szybko to załatwić”, żartował potem Michael Wittstock. Klamka zapadła. Król życia usidlony. Narzeczona otrzymała okazały pierścionek z diamentem w białym złocie. To był dzień jej triumfu. Po dziesięciu latach plotek, oszczerstw, unikania oficjalnych spotkań, publicznych wystąpień i paparazzich. Wytrwała, bo jest twarda.

Od ósmego roku życia codziennie osiem godzin na basenie. Gdy została mistrzynią na zawodach w Monako w 2000 roku, to właśnie Albert wręczał jej medal. Zrobił na niej piorunujące wrażenie. Całowali się kurtuazyjnie. Nie wiedzieli, że przed nimi miłość. A nawet rodzina. „Nogi ugięły się pode mną z wrażenia. Miał gest i styl. Albert to dżentelmen, który wie, jak postępować z kobietami”, mówiła Charlene. 

Zobacz też: Jan II Kazimierz Waza i Ludwika Maria Gonzaga: abdykował po jej śmierci

Ksiażę Albert II z siostrą księżniczką Karoliną, 1987
Fot. - / Bridgeman Images – RDA / Forum

Książę Albert z siostrą, księżniczką Karoliną i jej rodziną - drugim mężem i synkiem, 1987 rok

101 salw

Mama byłaby szczęśliwa. Grace Kelly, hollywoodzka gwiazda, żona Rainiera III, uwielbiała małego Alberta. Gdy się urodził, całe Monako tonęło w kwiatach. Jego przyjście na świat ogłosiło 101 armatnich wystrzałów. Surowy ojciec widział w nim następcę tronu i szkolił do przyszłych obowiązków. Matka powtarzała: „On jest wrażliwy” i przytulała. Piękna, inteligentna, z poczuciem humoru. Wydawała się kobietą idealną. Gdy zmarła tragicznie w 1982 roku, prowadząc samochód, rozpaczał. Może dlatego tak długo opierał się małżeństwu?

Żadna z wielu kobiet nie dorównywała jego wyniesionej na piedestał matce? „Trudno jest znaleźć kogoś, z kim by się chciało być całe życie”, przyznawał szczerze. I ze sztuki szukania uczynił sztukę życia. Mieszkańcy Monako doskonale pamiętają imprezy, na których szalał w latach 80. i 90. Gdy kończył 43 lata, światową prasę obiegły zdjęcia, na których ugania się po plaży za półnagimi kobietami. Zawsze pociągały go modelki i mistrzynie sportu o pięknych, posągowych kształtach. Wiązano go z najsłynniejszymi królowymi wybiegów: Naomi Campbell, Karen Mulder czy Adrianą Sklenarikovą. Claudię Schiffer przedstawił nawet ojcu. Rainier, który po śmierci żony pozostał wdowcem, przyznał, że modelka „ma ten sam wdzięk, co księżna Grace”.

Zobacz też: Monakijski władca, Książę Albert II - jego oblicze skandalisty

Zmiana konstytucji

Lecz wszystko na nic. Kobiety zmieniał błyskawicznie, podobno samej Sharon Stone poświęcił tylko trzy dni i cztery noce. Z żadną pięknością nie wiązał się na dłużej. Był w tym tak konsekwentny, że zaczęto plotkować o jego homoseksualizmie. Dementował to na łamach prasy: „Na początku mnie to śmieszyło. Potem było coraz mniej zabawne”. Na pewno nie śmieszyło ojca. Rainier, sam będąc wnukiem praczki z Algierii, marzył o godnym dworze. Dlatego naciskał na syna, urabiał na przywódcę. Studia w Ameryce – psychologia, socjologia, ekonomia. Służba w marynarce francuskiej, z której Albert wychodzi jako porucznik. Tajniki zarządzania finansami poznaje w znanych firmach Moët Hennessy w Paryżu, a także w Morgan Guarantee Trust w Nowym Jorku. Wie, że władza to jego przeznaczenie, lecz próbuje jej się wyśliznąć.

Bardziej pociąga go bieganie z psimi zaprzęgami po Arktyce. I sport. Szermierka, tenis, ma czarny pas judo. Występował pięć razy na zimowych olimpiadach jako kapitan drużyny bobslejowej. Poważne życie, stabilizacja w ogóle go nie interesują. Ojciec, widząc, że dorosły syn nie zamierza się ustatkować, zmienia przed śmiercią konstytucję. Jeżeli Albert nie doczeka się dzieci z legalnego związku, władza w księstwie przejdzie na jego siostrę Karolinę. I jej potomstwo.

Zobacz również: Jadwiga była dziewczynką, kiedy wydaną ją za 34-letniego Władysława Jagiełłę. Jak wyglądał ich związek?

Ksiażę Albert II, 1984
Fot. - / Bridgeman Images – RDA / Forum

Książę Albert, 1984 rok

Książę Albert, 1995 rok
Fot. - / Bridgeman Images – RDA / Forum

Książę Albert, 1995 rok

Klątwa rodu

Chcąc zrobić odchodzącemu ojcu przyjemność, wiąże się z siostrą żony następcy hiszpańskiego tronu, Telmą Ortiz Rocasolano. Lecz gdy Rainier umiera, związek, jak wszystkie poprzednie, się rozpada. Albert w 2005 roku zostaje głową państwa i zaraz wybucha skandal. Urodziwa czarnoskóra stewardesa, Nicole Coste, ogłasza w „Paris Matchu”, że książę jest ojcem jej synka Aleksandra. Chłopiec przyszedł na świat w 2003 roku. Po badaniach DNA kochliwy arystokrata daje chłopcu nazwisko. Dzięki temu syn będzie dziedziczył jego wielki majątek, który wycenia się na dwa miliardy euro. Ale na tronie nie zasiądzie.

Książę uznaje też Jasmin Grace – owoc gorącego, acz krótkiego romansu z amerykańską kelnerką. 30-letnia dziś córka księcia obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych i to tam buduje karierę aktorską. Utrzymuje kontakt z ojcem, macochą i przyrodnim rodzeństwem. Od czasu do czasu odwiedza Monako.

Miłosne perypetie księcia doskonale wpisują się w cień klątwy, która wisi nad rodem Grimaldich. Według legendy w średniowieczu jeden z przodków porwał i zgwałcił flamandzką wieśniaczkę. Dziewczyna wykrzyczała swoją zemstę: „Odtąd nikt z rodu napastnika nie zazna szczęścia w miłości”. Niestety, w każdym pokoleniu Grimaldich to się potwierdza: rozwody, zdrady, tragiczne śmierci. Książęce siostry, Karolina i Stefania, również nie uchroniły się przed tragicznym losem. Starsza, Karolina, trzykrotna mężatka, najszczęśliwsza była z drugim mężem, włoskim biznesmenem, Stefano Casiraghim. Urodziła im się trójka dzieci. I właśnie na oczach syna Stefano zginął w czasie zawodów motorowych na morzu. Obecny mąż, z którym Karolina pozostaje w separacji od 2009 roku, Ernst August Hanover, pije i zdradza. Jej siostra Stefania ma słabość do ochroniarzy i cyrkowców. Jej małżeństwa zakończone rozwodami to tragikomedie. Nic dziwnego, że książę Albert chętnie odpierał zarzuty starokawalerstwa, tłumacząc, że małżeństwa jego sióstr „wywarły na niego negatywny wpływ”. 

Przeczytaj też: Matką jednego jest stewardessa, drugiego kelnerka. Oto nieślubne dzieci księcia Alberta

Książę Albert, księżna Charlene, 2010 rok ogłoszenie zaręczyn
Fot. ATTILA KISBENEDEKAFP/EAST NEWS

Książę Albert i Charlene w dniu zaręczyn, 2010 rok

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok
Fot. VILLALONGA KARINE/SIPA/EAST NEWS

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok

Silna osobowość

Przodkowie żony księcia Alberta byli ubogimi robotnikami. W XIX wieku wyemigrowali z Niemiec do Afryki. Jej dziadek poszukiwał diamentów. Bezskutecznie. Dopiero jej trafił się „królewski” skarb. Charlene musiała lawirować między sztywnymi wymogami dworskiej etykiety, nieślubnymi dziećmi ukochanego i legendą Grace Kelly. Była gotowa na wszystko. Miesiącami uczyła się języka francuskiego i dialektu monakijskiego, wykuła zasady protokołu królewskiego i dworskiego protokołu europejskiego. Znosiła zdrady i upokorzenia... 

Zdjęcie narzeczonych wystylizowano wtedy na zdjęcie ojca Rainiera III z Grace – w tym samym ogrodzie, w podobnych pozach. Piękna narzeczona z RPA rzeczywiście ją przypominała.  Charlene była protestantką – aby zostać księżną Monako, przeszła na katolicyzm. Z przyszłym mężem łączyła ją miłość do sportu. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy to wystarczy? Czy książęcy małżonek zmieni swe kawalerskie upodobania? Ci, którzy ich znają, zapewniali, że wystarczy spojrzeć w oczy Charlene, by zobaczyć, ile ma siły. Przy niej playboy zostanie pantoflarzem. Sam książę przyznał prasie: „Ona ma naprawdę silną osobowość”. Z decyzji wujka najbardziej cieszyły się dorosłe dzieci siostry księcia, Karoliny.  

Ślub z Charlene Wittstock

Księżna Charlene i książę Albert stanęli na ślubnym kobiercu w 2011 roku. To miał być najszczęśliwszy dzień w ich życiu. Tymczasem, na kilka dni przed nim, ukochana księcia dowiedziała się o jego romansie i nieślubnym dziecku. Media informowały, że w emocjach Charlene chciała wyjechać z kraju, ale w ostatniej chwili została zatrzymana przez ochroniarzy.

Do uroczystości doszło na początku lipca. Najpierw odbył się ślub cywilny w Sali Tronowej. Charlene Wittstock ubrana była w bladoniebieski kostium od Chanel, a książę Albert w ciemny garnitur. Dopiero 2 lipca wyznawali sobie miłość w otoczeniu koronowanych głów, miliarderów, gwiazd show-bizensu. Charlene zachwycała w sukni uszytej z 140 metrów jedwabiu. Kreacja od Armaniego była zdobiona tysiącami kryształów Swarovskiego. Jednak na jej twarzy próżno było szukać radości. Nie ukrywała swojego smutku. Płakała. Nic dziwnego, że dziś nazywana jest – najsmutniejszą księżną świata. Choć książę wiernie stał u jej boku, ona już miała świadomość tego, jak teraz będzie wyglądać jej życie. 

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok
Fot. AP Photo/Eric Gaillard, Pool/East News

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok
Fot. SIPA/EAST NEWS

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok
Fot. SIPA/EAST NEWS

Ślub książęcej pary Monako, 2011 rok

Po kilku latach małżonkowie doczekali się bliźniaków. W 2014 roku na świecie pojawili się chłopiec Jakub Honore Rainier i dziewczynka Gabriela Therese Marie.

Od dawna spekuluje się, że książęca para Monako nie jest szczęśliwa. Niedawno swoją dziesiątką rocznicę ślubu świętowali oddzielnie. Przebywającą w RPA księżna poważnie zachorowała. „To będzie pierwszy rok, kiedy nie spędzę rocznicy ślubu z moim mężem, co jest zarówno trudne, jak i zasmucające, ale zarówno ja jak i Albert nie mieliśmy wyboru, jak tylko przestrzegać instrukcji zespołu medycznego, nawet jeśli są tak trudne dla nas do wytrzymania. Albert był dla mnie niezwykłym wsparciem. Moje codzienne rozmowy z Albertem i dziećmi podtrzymują mnie na duchu, ale wciąż za nimi tęsknię. To był wspaniały czas, kiedy odwiedzili mnie w Afryce, wspaniale było ich zobaczyć. Nie mogę się doczekać aż znów ich zobaczę”, napisała w oświadczeniu.

Księżna wycofała się z życia publicznego, od dawna nie pojawiała się w Monako. Jak podkreślał książę i rzecznik pałacu, potrzebuje czasu na odpoczynek, a także musi zawalczyć o swoje zdrowie. Była wyniszczona emocjonalnie i psychicznie. W sieci spekulowano, że tak naprawdę Charlene w końcu miała szansę, by uciec od niewiernego męża, ponieważ miała dość upokorzenia. „Wiem, co mówią ludzie i chcę, żeby dotarło: to nie COVID-19. To nie rak. To nie problemy w małżeństwie. Jeśli chcecie dalej dyskutować, dodam, że nie ma to związku z operacjami plastycznymi”, dodawał. 

Według najnowszych informacji, księżna jest już w Monako, gdzie kontynuuje rekonwalescencję. „Następne kilka tygodni powinno pozwolić księżniczce Charlene na wzmocnienie zdrowia, zanim stopniowo wznowi swoje oficjalne obowiązki i zobowiązania. […] Aby księżniczka Charlene mogła w pełni wyzdrowieć, wciąż potrzebuje ciszy i spokoju. Para książęca prosi więc, aby ich życie prywatne nadal było szanowane”, ogłoszono. Czy to oświadczenie pałacu utnie wszelkie spekulacje?   

Sprawdź też: Księżna Charlene wróciła do Monako. Rzecznik pałacu wydał oświadczenie

Księżna Charlene, książę Albert, 2011 rok
Fot. NIVIERE/VILLARD/SIPA/EAST NEWS

książę Albert II, księżna Charlene, Gala Planetary Health w Monako, 2020
Fot. ERIC GAILLARD/AFP/East News

książę Albert II, księżna Charlene, Gala Planetary Health w Monako, 2020

Ksieżna Charlene, ksiażę Albert II z dziećmi, 2019
Fot. Niviere David/ABACAPRESS.COM/Abaca/East News
Księżna Charlene, książę Albert II z dziećmi, 2019

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.