Krzysztof Penderecki, 13.06.2013
Fot. Stepan Rudik / Forum
POŻEGNANIE

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wzruszające pożegnania polityków i gwiazd

W ten sposób uczcili pamięć genialnego kompozytora

Konrad Szczęsny 29 marca 2020 14:46
Krzysztof Penderecki, 13.06.2013
Fot. Stepan Rudik / Forum

W tę stratę wciąż trudno uwierzyć. Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor i dyrygent, odszedł w niedzielę 29 marca nad ranem po długiej walce z chorobą. Miał 86 lat. Jego śmierć wstrząsnęła Polską. We wzruszających słowach żegnają go politycy, dziennikarze oraz gwiazdy...

Krzysztof Penderecki nie żyje. Wpisy gwiazd i dziennikarzy

Janina Ochojska podkreśla, że Krzysztof Penderecki był nie tylko niezwykle utalentowanym i wybitnym twórcą, lecz także wielkim człowiekiem.

86-letniego artystę pożegnał także dziennikarz muzyczny Hirek Wrona. 

Obszerny wpis na swoim profilu na Instagramie, w którym wspominała Krzysztof Pendereckiego, zamieściła również Monika Olejnik.

„Co roku czekałam z utęsknieniem na spotkanie z Maestro na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Krzysztof Penderecki nie żyje. Żal. Odszedł wielki kompozytor, genialny twórca światowej kultury. Kochał muzykę, twórców, drzewa i kwiaty. Największa miłość, pani Elżbieta”, napisała wzruszona. 

W odejście Krzysztofa Pendereckiego trudno jest także uwierzyć Michałowi Pirógowi.

„Odszedł jeden z najznamienitszych kompozytorów i dyrygentów Polskich. Panie Krzysztofie Pan tylko się oddalił , wybrał w podróż nieznaną. Lecz z nami Pan będzie zawsze dzięki muzyce którą Pan stworzył. Pięknej podróży”, podkreślił tancerz i prezenter. 

W specjalnym wpisie pamięć artysty uczcił także Paweł Małaszyński.

„Katyń Andrzeja Wajdy nie byłby tym samym filmem bez muzyki wybitnego Kompozytora, która wcale nie została stworzona na potrzeby tego obrazu. Jednak wtapia się i wybrzmiewa jak żadna inna. Zostanie we mnie na zawsze ostatnia scena, muzyka przerwana dźwiękami koparki. Później, już tylko przeraźliwa cisza na ekranie i na sali... R.I.P. Krzysztof Penderecki”, zakończył akor.

Symboliczny wpis na swoim profilu na Instagramie zamieściła również Justyna Steczkowska.

„Żegnaj Mistrzu...”, napisała poruszona.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Żegnaj Mistrzu... ❤️😢 #KrzysztofPenderecki #RIP

Post udostępniony przez Justyna Steczkowska (@justynasteczkowska)

Swój żal po śmierci genialnego twórcy wyraziła również Halinka Mlynkova.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

KRZYSZTOF PENDERECKI [*] Dziękujemy Maestro!

Post udostępniony przez Halina Mlynkova Official (@halinamlynkova)

Duda, Biedroń, Morawiecki, Kidawa o śmierci Krzysztofa Pendereckiego

Tak o śmierci Krzysztof Pendereckiego napisał natomiast na oficjalnym profilu na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

„Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki. Swoją twórczością wyznaczył całą epokę w kulturze polskiej i światowej. W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej wybrzmiało Jego monumentalne dzieło „Polskie Requiem”. Był to jeden z ostatnich publicznych występów wielkiego ​Kompozytora. RiP”.

W specjalnym wpisie genialnego kompozytora pożegnał również premier Mateusz Morawiecki.

„Krzysztof Penderecki całe swoje życie podporządkował temu, co najbardziej kochał - muzyce. Jego kompozycje doceniali najwięksi współczesnej kultury, jego dzieła trafiały do najlepszych produkcji filmowych. Niech spoczywa w pokoju”, napisał.

Pamięć mistrza uczciła również kandydatka na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońską.

„Bardzo smutna wiadomość. Odszedł Mistrz, Krzysztof Penderecki. Wybitny kompozytor, autorytet, pedagog. To ogromna strata dla całego świata kultury. Dla nas wszystkich”, podkreśliła poruszona.

W podobnym tonie utrzymany jest także wpis innego kandydata w wyborach prezydenckich, Roberta Biedronia.

„Zmarł Krzysztof Penderecki, światowej sławy polski kompozytor. Składam wyrazy współczucia rodzinie i najbliższym. Będzie nam wszystkim brakować jego talentu”, zapewnił polityk.

Krzysztofa Pendereckiego wzruszająco żegnają także internauci, mieszkańcy Krakowa i ludzie ze świata szeroko pojętej kultury. Podkreślają, że był to człowiek olbrzymiego talentu, który rozsławiał Polskę na arenie międzynarodowej.

„Spoczywaj w pokoju”, piszą przepełnieni żalem.  

Krzysztof Penderecki, VIVA! kwiecień 2011, main topic
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.