Inspirują do dziś...

Weronika Kostyra 23 lutego 2022 10:52

Śluby w rodzinach królewskich wciąż budzą ogromne zainteresowanie. Są też jednymi z niewielu okazji, kiedy możemy zobaczyć tradycje i zwyczaje royalsów oraz bajkowe kreacje ślubne, na które decyduje się niewiele panien młodych. Luksusowa biżuteria, królewski przepych, pilnie strzeżone tajemnice... Niejedna kobieta marzy o tym, by choć raz w życiu poczuć się jak księżniczka. Oto najpiękniejsze królewskie suknie ślubne.

Królewskie suknie ślubne

Dla królewskich rodów są to jedne z niewielu okazji, by wrócić do tradycji i wyjąć ze skarbca koronę oraz klejnoty rodowe. Towarzyszą temu wielotygodniowe przygotowania, a końcowy rezultat to niesamowity spektakl dla poddanych i fanów monarchii. Zobacz najpiękniejsze królewskie kreacje ostatnich lat. Czy zdecydowałabyś się na którąś z nich?

Czytaj też: Królewskie sekrety urody Marii Antoniny

1/13
królowa Elżbieta i książę Filip, ślub
Copyright @East News
1/13

Królowa Elżbieta II i książę Filip Mountbatten ślub wzięli 20 listopada 1947 roku. Początkowo rodzice młodej następczyni tronu nie byli przychylni temu związkowi, Elżbieta postawiła jednak na swoim. Ubrana była w tym dniu w suknię zaprojektowaną przez Normana Hartnella. Kreacja w kolorze kości słoniowej ozdobiona była srebrnymi hartami, perłami i kryształkami. Do tego oczywiście dopasowano tren i welon. Projektant zdradził wówczas, że przy tworzeniu sukni inspirował się obrazem Sandra Botticellego pt. „Wiosna”.

2/13
Księżna Maxima i król Wilhelm z Holandii, ślub
Copyright @East News
2/13

Ślub księżnej Maximy i król Wilhelm z Holandii odbył się 2 lutego 2002 roku. Panna młoda wybrała suknię ślubną od Valentino z pięciometrowym welonem. Jej bukiet ślubny został zrobiony z białych róż, konwalii i gardenii.

3/13
Grace Kelly i książę Rainer Grimaldi, ślub
Copyright @East News
3/13

19 kwietnia 1956 roku ikona Hollywood, Grace Kelly, poślubiła księcia Monako Rainiera III Grimaldi. Do bajkowego wydarzenia doszło kilka miesięcy po tym jak para poznała się w Cannes w 1955 roku. Grace Kelly miała wtedy 26 lat i była u szczytu kariery. Do legendy przeszła suknia panny młodej, która była prawdziwym krawieckim arcydziełem. Została uszyta z 25 metrów tafty i ponad 100 metrów stuletnich koronek Valenciennes. Była projektem Helen Rose, głównej kostiumolog studia filmowego MGM. Przez sześć tygodni pracowało nad nią 36 szwaczek i hafciarek. Suknia była w kolorze kości słoniowej i towarzyszyły jej liczne dodatki – koronkowy czepek, welon pokryty haftem i tysiącami perełek, białe rękawiczki oraz kremowe pantofelki.

4/13
Królowa Rania i król Abd Allah II ibn Husajn z Jordanii, ślub
Copyright @East News
4/13

Królowa Rania al Yassin, córka palestyńskiego lekarza i książę Abd Allah, przyszły król Jordanii, pobrali się 10 czerwca 1993 roku, zaledwie pół roku po tym jak się poznali na jednym z przyjęć w styczniu 1993 roku. Panna młoda miała na sobie prawdziwie królewską zdobioną suknię zaprojektowaną przez Bruce’a Oldfielda. Kreacji z szerokim kołnierzem i trenem towarzyszyły dodatki - duże wiszące kolczyki, długi welon i zdobione koralikami rękawiczki.

5/13
Królowa Letizia i król Felipe, ślub
Copyright @East News
5/13

Królowa Letizia i król Hiszpanii Felipe VI Burbon ślub wzięli 22 maja 2004 roku. Suknię ślubną, którą miała na sobie w tym dniu zaprojektował Manuel Pertegaz. Miała ona wysoki kołnierz oraz królewski tren. Dodatkowo Letizia miała na sobie wytworną tiarę, która podczas ślubu miała na sobie także jej teściowa. Co ciekawe królowa była już wcześniej mężatką i rozwiodła się. Po abdykacji króla Juana Carlosa I Burbona Letizia i Felipe oficjalnie objęli panowanie 18 czerwca 2014 roku.

6/13
Księżna Diana i książę Karol, ślub
Copyright @East News
6/13

Ślub księżnej Diany i księcia Karola miał miejsce 29 lipca 1981 roku. Mimo że później nie znaleźli szczęścia, ceremonia była piękna i pełna przepychu. Na całym świecie jej transmisję obejrzało 750 milionów osób. Suknię, która do dnia ślubu była tajemnicą, zaprojektowali Davida i Elizabeth Emanuel. Uszyto ją z kremowej jedwabnej tafty i ozdobiono ręcznie robionymi koronkami. Tren obszyty 10 tysiącami pereł miał niemal osiem metrów! Na wypadek zniszczenia kreacji powstała też jej kopia.

7/13
Księżniczka Victoria ze Szwecji, ślub
Copyright @East News
7/13

Szwedzka księżniczka Wiktoria i Daniel Westling wzięli ślub 19 czerwca 2010 roku. Swoją suknię ślubną zamówiła u ulubionego szwedzkiego projektanta, Pära Engshedena. Wbrew niepisanej tradycji przyjętej na królewskich dworach w Europie, jej suknia miała krótkie rękawy. Całej kreacji towarzyszył 5-metrowy tren oraz iście królewski klejnot, złoty diadem jej matki zdobiony perłami i kameami. Biżuteria ma niezwykłą historię – to prezent Napoleona dla jego żony Józefiny, który ofiarował jej w 1809 roku.

Wiktoria jest najstarszą córką panującego króla Karola Gustawa i królowej Sylwii i to ona dziedziczy po nich tron. Następczyni szwedzkiego tronu i jej wybranek, który był trenerem fitness, oficjalnie ogłosili zaręczyny rok wcześniej. Para me teraz dwoje dzieci , córkę - księżniczkę Stellę i syna - księcia Oskara.

8/13
Księżna Magdalena ze Szwecji, ślub
Copyright @East News
8/13

Ślub księżnej Madeleine i Christophera O’Neilla odbył się 8 czerwca 2013 roku. Księżna jest czwarta w kolejce następczynią szwedzkiego tronu. W dniu ślubu miała na sobie suknię ślubną projektu Valentino. Na królewskie wesele zaproszono 600 gości.

9/13
Książę Karol i księżna Kate, ślub
Copyright @East News
9/13

Ślub Kate Middleton i księcia Williama odbył się 29 kwietnia 2011 roku. Suknia księżnej była pilnie strzeżoną tajemnicą. Dopiero w dniu ślubu ogłoszono, że jej projektantką jest Sara Burton z domu mody McQueen. Kreację uszyto z ręcznie robionej koronki wykonanej przez Królewską Szkołę Krawiectwa oraz z francuskiej – Chantilly. Kwiatowy wzór symbolizuje Zjednoczone Królestwo. Krawcy musieli myć ręce co pół godziny, by nie dopuścić do zabrudzenia tkaniny. Dodatkowo Kate miała na sobie niemal trzymetrowy jedwabny welon z trenem, pantofelki McQueena, diadem Cartier, prezent od królowej Elżbiety II oraz diamentowe kolczyki.

10/13
Królowa Sylwia i król Karol Gustaw ze Szwecji, ślub
Copyright @East News
10/13

Pochodząca z Niemiec królowa Sylwia i król Karol XVI Gustaw ze Szwecji poznali się 1972 roku. Sylwia była hostessą. Pobrali się cztery lata później, 19 czerwca 1976 roku, kiedy Karol sam został królem. Panna młoda miała na sobie suknię ślubną domu mody Dior. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci.

11/13
Księżna Claire z Luksemburga, ślub
Copyright @East News
11/13

Księżna Claire podczas ślubu z księciem Feliksem z Luksemburga. Ich ślub cywilny odbył się 17 września 2013, zaś kościelny – cztery dni później. Panna młoda miała wtedy na sobie suknię w kolorze kości słoniowej projektu Elie Saab. Towarzyszyły jej 3-metrowy tren we wzory oraz welon. 

12/13
Królowa Matylda i król Filip z Belgii, ślub
Copyright @East News
12/13

Królowa Matylda (wcześniej hrabianka) i król Filip (wówczas książę) z Belgii ślub wzięli 4 grudnia 1999 roku. Diamentowa tiara, którą miała na głowie, to tiara królowej Elżbiety i należy do belgijskiej rodziny królewskiej od pokoleń. Zabytkową rodzinną pamiątką był także długi tren. Na uroczystości obecni byli władcy i następcy tronu oraz głowy państw z całego świata, w tym prezydent Aleksander Kwaśniewski. Parą królewską zostali w 2013 roku po abdykacji ojca Filipa, króla Alberta II. Matylda, która ma polskie korzenie, okazała się pierwszą królową urodzoną w Belgii.

13/13
Księżna Maria i książę Fryderyk, ślub
Copyright @East News
13/13

Pochodząca z Australii księżna Maria i książę Fryderyk, następca tronu Danii pobrali się 14 maja 2004 roku. Maria miała na sobie suknię ślubną duńskiego projektanta mody Uffego Franka. Towarzyszył jej welon należący wcześniej do szwedzkiej księżniczki Małgorzaty Connaught, a później odziedziczyła do jej córka, królowa Danii Ingrid Bernadotte. Para poznała się w Sydney podczas Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku, księżna była wtedy znana jako Mary Donaldson. Para ma czworo dzieci - Christiana, Izabelę, Józefinę i Wincentego.

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.